ציסטוסקופיה


בהמשך העמוד 12 שאלות גולשים בנושא: ציסטוסקופיה

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

12 שאלות גולשים בנושא » ציסטוסקופיה


15/09/2016

הצורך והנזק מציטוסקופיה וביופסיה של הערמונית.

בן 83 . כ6 חודשים האחרונים, היו כאבים בלילה במתן שתן. ויורד כ 3 פעמים בליל למתן שתן. רופאת המשפחה נתנה טמסולין 0.4. ביצעתי הולטרה סאונד . קבעו שהערמונית גדולה ותואמת את גילי. חיכיתי עם לקיחת התרופה לאורולוג, שנתן גם טמסולין והפנה אותי לבדיקות ציטוסקופיה וביופסיה. יש השפעה מידית של התרופה. לאחר 3 ימים אין כאבים ולא יורד בלילה. האם מומלץ, לבצע את הציטוסקופיה והביופסיה? תודה.

ד”ר איתי שטרנברג
יהושע שלום,

מכיוון שהנתונים ששלחת חלקיים מאוד אני מסייג את תשובתי בכך שהיא מבוססת על הנתונים ששלחת

לא כתבת מדוע נשלחת לביצוע בדיקת ציסטוסקופיה ולכן קשה לי לענות האם יש צורך. הסיבה השכיחה לציסטוסקופיה היא בירור דם בשתן. במידה וסבלת משתן דמי אז בהחלט יש מקום לשקול את הבדיקה.

לגבי ביופסיה, לרוב לא מקובל לבצע ביופסיה של הערמונית בגיל 83. צריכה להיות סיבה טובה להמליץ על ביופסיה של הערמונית בגילך. מכיוון שאינן בידי את כל הנתונים קשה לי לקבוע האם אתה זקוק לביופסיה או לא.

שאלתי מה הנזק שעלול להגרם מביצוע הבדיקות?

אין לי דם בשתן. האורולוג מבקש לדעת מה הסיבה לכאב במתן השתן, אולי חשש מסרטן.
עכשיו לאחר שלוקח טמסולוסין אין לי הפרעות ואין כאבים במתן שתן. מה לברר עם האורולוג לפני ביצוע הבדיקות?
תודה יהושוע

יהושוע שלום,

במידה ואין לך דם בשתן ואתה מרגיש טוב עם טיפול תרופתי אינני בטוח שיש מקום לציסטוסקופיה אבל מכיוון שאין לי את כל הנתונים ייתכן ויש סיבה אחרת בגינה הופנית לבדיקה.

כפי שכתבתי בתשובתי הקודמת, ביופסיית ערמונית בגיל 83 זו המלצה מאוד חריגה, אך גם במקרה זה ייתכן ולאורולוג שלך היתה סיבה טובה להמלצה זו. חשוב לדעת שבגיל 83 לרוב לא מאבחנים סרטן ערמונית אלא אם יש חשד למחלה מפושטת וזאת מכיוון שאין ערמונית מקומי בגיל 83 נדיר שמצריך טיפול.

בהצלחה
צוות האתר
28/08/2016

דלקת ערמונית

שלום רב בן 26 . סובל מדלקת ערמונית המלווה בתכיפות רבה להשתין כול 10 דקות -חצי שעה . ללא כאבים באף איזור ולא באגן . בוצעה בדיקה ארודינטמית . אולטרסאונד טרנס רקטלי וציסטוסקופיה -אשר יצאו תקינות . תרביות זרע יצאו שליליות אך 5-10 תאים בתרבית . כול פעם . הרופא האורולוג שטיפל בי המליץ לי כעת על טיפול בחוסמי אלפא מסוג טמוסולין 0.4 . אם לא יעזור לקחת רסיטל 20 מג.
א. האם חוסמי אלפא יכולים לעזור לי בבעיית התכיפות הזאת . שכן ראיתי כי הם מיועדים להגדלה שפירה של הערמונית . האם האם אפקטיבים גם לדלקת
ב.האם רסיטל יכול לעזור בבעיה הזאת אך ממה שהבנתי זאת תרופה נגד דיכאון עם תופעות לוואי קשות .
אינני יודע מה לעשות והתכחפות הזאת ממש מפריעה לי באיכות החיים ..

נתן שלום,

אינני יודע על סמך מה אובחנת כסובל מדלקת ערמונית. בנתונים שציינת אין ממצאים התומכים באבחנה זאת, אך ייתכן שישנם נתונים נוספים התומכים באבחנה זו.

התסמינים שלך מתאימים לאבחנה של שלפוחית רגיזה (overactive bladder). מציע שתפגש עם אורולוג לשיחה על הטיפולים האפשריים לתלונותיך.

בהצלחה
צוות האתר
27/08/2016

שלום רב ,

לצערי יש לנו בעיה מורכבת אנסה לקצר ולתמצת ככל האפשר בעלי (בן 33 ) מזה 3 שנים סובל מהסימפטומים הבאים : שתן דמי , דחיפות במתן שתן בלילה , כאבים עזים במותנים דו”צ , קושי במתן השתן וקושי בזקפה. הכאבים תוקפים אותו לפרקי זמן ממושכים . לאחר בירור דימות ו CT ישנם אבני כיליה דו”צ רבים ובכך כל רופא שניגשנו אליו טען כי כל הסימפטומים מהאבנים. ניגשנו לרופא הטוב בארץ לריסוק אבנים לאחר 3 ביקורים (בשר”פ) החליט כי כל הסימפטומים אינם מהאבנים.
לבנתיים הוא סובל ברמה שקשה להסבר פנינו לעזרה לכל כך הרבה רופאים ללא תשובה , שילמנו כספים רבים בשר”פ דמיד אם אותן תשובות בלתי ספציפיות
ישנם קרים ברפואה בהם המטופל “נופל בן הכיסאות” – לצערי זה המקרה
יש לנו הפניה לציסטוסקופיה .
האם זה מתאים ל prostate cencer ?
דלקת בפרוסטטה ?

נא עזרתך ….

סיון שלום,

ראשית, כמובן שאין לאפשרות לעשות אבחנה, או לשלול אבחנה דרך התכתבות קצרה שכזו.

שנית, כל מטופל הסובל משתן דמי צריך לעבור בדיקת ציסטוסקופיה, בדיקת שתן לציטולוגיה ובדיקת CT אורוגרפיה (CT עם הזרקה של חומר ניגודי תוך ורידי המאפשר זיהוי ממצאים קטנים אשר CT ללא חומר ניגודי עלול לפספס). זה הבירור המקובל לשתן דמי. לאחר השלמת בירור זה יש סיכוי טוב להגיע לאבחנה. חשוב להגדיש כי באחוז מסויים מהמטופלים עדיין לא נגיע לאבחנה אחרי בדיקות אלו ויהיה צורך בהמשך בירור בכדי להגיע לאבחנה.

בהצלחה
צוות האתר
22/05/2016

ציסטוסקופיה

שלום , אמנון בן 93, עבר ציסטוסקופיה בשל דימום בשתן וגם אי הכלת כמות בשתן, הסתבר כי קיים גידול.
הומלץ לבצע ציסטוסקופיה להסרת הגידול בדחיפות כדי שלא יגרם דימום חזק וכדי לאפשר אולי הקלה מתכיפות מתן השתן. אמנון בדרך כלל בריא מלבד עיוורון ממחלת הזקנה בעיניים ושקיים בגפיים מאז שבירת עצם ירך.
השאלה – האם יש מקום לשיקול אחר מלבד הסרת הגידול בציסטוסקופיה. האם באמת יש סיכון בהשארת הגידול.

גבי שלום,

הסימן השכיח ביותר בעקבותיו מתגלים גידולי שלפוחית הוא דימום בשתן. פרט לדימום בשתן, גידול בשלפוחית יכול גם לגרום לתלונות השתנה. כריתת הגידול תעזור בהפסקת הדימום ויכולה לשפר את תלונות ההשתנה. מעבר לשליטה על תסמינים וסימנים אלו, כריתת הגידול תעזור במניעת המשך התפתחות הגידול והאפשרות שלו להתפשט.
צוות האתר
03/05/2016

דם סמוי בשתן

בעלי כיום בן 51 מרגיש טוב באופן כללי מזה 11 שנים בבדיקות שתן לכללית חוזרות מתגלה דם סמוי בשתן בדיקות אולטרא סאונד שביצע ובדיקת שתן מיוחדת יצא תקין לאחרונה פנה לאורולוג ששלח אותו לציסטוסקופיה האם הבדיקה לא מיותרת? שכן אין סימנים נוספים מלבד דם סמוי בשתן לכללית

שלום רב ותודה על השאלה,

שתן דמי (בין אם נראה בעין ובעין אם במעבדה בלבד) יכול לנבוע מסיבות רבות, מרביתן לא מסוכנות. עם זאת, הסימן השכיח ביותר המוביל לאבחנה של סרטן שלפוחית הינו שתן דמי. לאור זאת, ישנה המלצה חד משמעית לבצע ציסטוסקופיה ובדיקת CT עם חומר ניגודי לכל מי שסובל משתן דמי.

בדיקת האולטראסאונד אמנם בדיקה שקל ומהיר להשיגה אך איננה שוללת גידולים של הכליות ולכן איננה מספיקה ויש צורך בהשלמת CT עם חומר ניגודי (CT אורוגרפיה). בדיקת ה CT אמנם רואה היטב את הכליות והשופכנים (הצינורות המובילים את השתן מהכליות לשלפוחית) אך מוגבלת מאוד בהערכת השלפוחית, ולכן חובה לעבור ציסטוסקופיה שמטרתה אבחנה או שלילה של סרטן שלפוחית. בדיקה זו יכולה גם לזהות מקור דמם מהערמונית אשר בגיל 51 יכולה להיות מוגדלת ומהווה את אחד ממקורות הדמם האפשריים.

במידה ותהיו מעוניינים בכך אשמח לתת ייעוץ מפורט יותר וללוות אתכם בבירור זה במסגרת מרפאתנו.
צוות האתר
22/02/2016

טיפול הערמונית מוגדלת

יש לי את התסמינים של ערמונית מוגדלת.
בציסטוסקופיה מצאו אונות נושקות.טופלתי בקסטרל,אומניק אוקס ועכשיו בסיאליס 5 מ”ג, אין הרבה שיפור וגם התפקוד המיני נפגע…אני בן 58…אני עדיין עושה פיפי פעם בסדר ופעם קשה,במיוחד בבוקר…
מתי המצב מחייב ניתוח?
בנוסף,יש לי אח שגר באיטליה,הוא סבל גם כן ממצב דומה,האורולוג שם נתן לו תרופה לחצי שנה שנקראת CILODYX זה מונע יציאת זרע אבל הוא מרגיש טוב ומתפקד מינית…אפשר לקבל אותה גם בארץ?
תודה וברכה על שאתם מאפשרים קשר כזה…

שמעון שלום,

ראשית, תרופת ה SILODYX (או בשנה הגנרי SILODOSIN) קיימת בישראל. שמה המסחרי בישראל הוא UROREC. תרופה זו איננה נמצאת בסל הבריאות, משמע היא רשומה בישראל וניתן להשיגה אך העלות המלאה היא על המטופל וקופת החולים איננה נותנת הנחה.

ישנן אפשרויות נוספות לטיפול אשר יכולות להתאים אך לצורך הערכה איזה טיפול הוא הטיפול הנכון בשבילך יש צורך בנתונים נוספים כגון גודל הערמונית, רמת ה PSA ועוד.

אשמח לבדוק אותך במרפאתנו להתייעצות לגבי התאמת הטיפול התרופתי לערמונית.
צוות האתר
19/02/2016

נטילת תרופת ב duodart

שלום פרופסור
אני בן 54 בביקורי אצל אורלוג הוא המליץ לי לקחת את duodart בצילום נראה שגודל הערמונית 52 סמ”ק והתלוננתי על מתן שתן 5-6 פעמים בלילה ולפעמים יותר וכמו כן שאריות של שתן . אני באופן קבוע עושה בדיקה של ציסטוסקופיה בכל שנה לפני 6 שנים עברתי כריתת TCC כמן כן אני מטופל תרופתי בכדורים ליתר לחץ דם- וזודיפ קום 10 מליגרם ,קדקס 1 מליגרם ,טירטס 2.5 מילגרם ונוטל פעם ביום אספרין . האם ניתן להוסיף את ה-DUODART ולשלבם עם הכדורים שלי ? האם יש צורך בבדיקה כלשהי לפני נטילת הכדור ? ולמה יש מסתוריות סביב התרופה הזו ?

יוני שלום,

ראשית, אין כל מסתוריות סביב תרופת ה DUODART. זהו טיפול מקובל ונפוץ להגדלת ערמונית, המידע לגבי טיפול זה שופע וקל להשיגו וגם אני כתבתי פעמים רבות על טיפול זה בפורום זה. לגבי התאמת טיפול זה למטופל כזה או אחר, ממליץ לבדוק זאת בפגישה אישית עם אורולוג, כולל שיחה ובדיקה גופנית. לאור העובדה שאין בידי את תיקך הרפואי המלא אינני יכול לתת המלצה רפואית בפורום זה. אשמח להפגש איתך במרפאתנו, לשוחח איתך, לבדוק אותך, לעיין בתיקך הרפואי ולתת לך המלצה לטיפול.
צוות האתר
23/12/2015

לאחר בדיקת ציסטוסקופיה

הבדיקה מראה ש:שופכה תקינה ערמונית קצרה, לאחר כריתות חוזרות,היצרות בצואר כיס השתן חוזר. ואיזור צלקתי. הומלץ לניתוח נוסף.תשקל אפשרות הרחבות עצמית עם קטטר.
[איני סובל מכאבים ,אמנם מרבה לצאת להטיל מימי רגלים אך מבחינתי אין זה קריטי ,לא קם בלילה.]שאלותי :1. איך אפשר להימנע לגמרי מקטטר.2. האם הקטטר יהא זמני או חלילה קבוע.
ומה יקרה אם לא אעשה ניתוח בשנים הקרובות

פרופ' חיים מצקין

מדובר בהרחבות חד פעמיות כל פעם לא בנשיאת קטטר.

הקטטר לשניות בלבד בכל פעם


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
17/08/2015

תכיפות בשתן

פרופ מצקין שלום, אני בן 41 בריא בד”כ. בחודשים האחרונים אני סובל מתכיפות גבוהה במתן שתן. עשיתי בדיקות רבות כולל ציסטוסקופיה שלא העלו ממצא חד משמעי. לכן ניסיתי כיוונים אחרים ובבדיקת קנדידה בצואה נמצאה לי רמה הכי גבוהה של קנדידה אלביקנס. האם קיימת אפשרות שפטריה זו חדרה לשלפוחית השתן וגורמת לבעית התכיפות הרבה? תודה מראש אלון

פרופ' חיים מצקין

גם פטריות אפשר לראות בשתן ולגדל בתרבית שתן

אם לא נמצא דבר בבדיקות אלו ואחרות אינני סבור שהגורם להפרעות ההשתנה הוא דווקא פטריה זו בצואה


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
06/12/2014

האם דלקת כרונית בערמונית יכולה לגרום לי לכאבים באשך שמול

שלום פרופ’ חיים מצקין – גיך 28 בריא מאוד בדרך כלל והבעיות התחילו לי בזמן כושר שיא ומצאו לי בהתחלה מיקופלסמה ומשם הכל התחיל.
אני הובחנתי כסובל מדלקת כרונית בערמונית אבל הכאבים שלי הם רק באשך שמאל אני מרגיש כל הזמן האילו האשך סתום ולפעמים הורידים מתנפחים מאחורי האשך הכאבים באים והולכים לסירוגים עם התקפות ובבוקר אני מרגיש מצויין לשעתיים שלוש הראשונות. התחושה היא תחושה כאילו משהו סותם לי את האשך ובנוסף לזה יש לי התקפות של חום באשכים אני גם משתין הרבה שתן שיוצה בדרך כלל שקוף כמו מים ולפעמים במהלך היום בדרך כלל בערב יש לשתן גם ריח חריף ולא שיגרתי. הרןפאים טוענים לפי האבחנה שיש לי דלקת כרונית בערמונית ועשיתי את כל הבדיקות כמו ציסטוסקופיה ודופלר אשכים ומפשעות ולא מצאו שום בעיה בדרקי השתן. אני בנוסף אומר שאת אזור הרקטום איפה שהערמונית אני לא מרגיש כואב רק לפעמים אבל הבעיה והכאבים שלי תמיד היו באשך שמאל.
האם אתה יכול להסביר לי בבקשה מה אתה חושב שיש לי כי אני כבר מתוסכל מהמצב.

פרופ' חיים מצקין

דלקת כרונית או כאבים כרוניים אינם תמיד כל התמונה ויתכן מצב שבו רק חלק מהתסמינים קיימים. מאידך לא כל התלונות שלך תואמות את המצב המכונה דלקת כרונית בערמונית. אין לי ספק שעברת בירור מלא ושלם והפתרון הוא בסיוע לתלונות ולא בחיפוש אחרי סיבתו. פנה לאורולוג לפי בחירתך לשם ניסיון טיפולי ולא להמשך ברור שלא העלה עד עכשיו שום דבר משמעותי.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
28/11/2014

בהמשך לשאלתי – טיפות שתן לאחר מתן שתן (20.11)

בהמשך לתשובתך, תוצאות הציסטוסקופיה יצאו תקינות. (שופכה, כיס שתן)
הופניתי לאוירודינמיקה ובהמשך אולי תרופות.

מה זה יכול להיות? יש קשר לחלבון הגבוה?

תודה

פרופ' חיים מצקין

לא רואה קשר לחלבון גבוה.

נפרולוג הוא הרופא להתיעץ עימו לגבי חלבון גבוה בשתן


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
10/08/2014

4 שנים של דם בשתן ולאחרונה עם חלבונים וגבישים קריסטלים

אני בן 51 ובעברי הרחוק לוקמיה. במשך 4 שנים אני עם מיקרוהמטוריה, ללא זיהום חיידקי.
בחצי השנה האחרונה יש לי קשיים מסויימים במתן השתן, כמו למשל הפסקות בעת ההשתנה וללא כל כאבים.
בדיקת שתן אקראית:
Blood 0.20 MOD mg/dL
פרוטואינים 30 MG/DL
6 כדוריות אדומות
4 כדוריות לבנות
Hyaline Cast 35 /LPF Amorphous Urate Crystal
Mucus MANY /LPF
Squamous Epith. FEW /LPF
בדיקת אולטראסאוד: כליות בגודל תקין כליה שמאלית הסתיידות 0.6 ס”מ יתכן AML
שלפוחית: לא במילוי גדוש ודפנות מעובים, שארית שתן לאחר התרוקנות 16 סמ”ק.
ערמונית מוגדלת נפח 53 סמ”ק עם הסתיידות בתוכה.
טחול מוגדל 16 ס”מ (ממצא ידוע מאז הלוקמיה)
שאלתי: מה גורם לדימום ו/או להפרעה במתן השתן? האם ערמונית מוגדלת כאמור מחייבת התערבות?
דבר נוסף, אני מסרב לערוך ציסטוסקופיה (שהייתה תקינה)בשל טראומה בעבר (לפני 5 שנים).
תודה מראששאלות נוספות בנושא: ציסטוסקופיה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים


25 נושאים אקראיים שנשאלו בהם שאלות באתר

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים

לקיחת דואודרט ותופעות לוואי סרטן ערמונית אופירה מתן שתן מרובה ממצא U.UREAL/PARVUM-PCR חיובי שלפוחית רגיזה טיפול בלייזר ברכי תרפיה בערמונית דואדרט דלקת כרונית של הערמונית כאב בטן תחתונה ואגן צד שמאל הצורך והנזק מציטוסקופיה וביופסיה של הערמונית. זרע אחרי פיפי פגיעה בערמונית ureaplasma ureal pcr - detected פרוסטטה ופוריות המשך שאלה למחלת מין לחוץ מתן שתן כאב גב תחתון הרדמות האגן והרגלים כאב ותחושת בעירה PARVUM-PCR הקשר בין ערמונית מוגדלת לבין שפיכה מהירה בקיום יחסי מין פרוסטטיטיס ניתוח ערמונית דלקת בדרכי השתן זרע קימות לילה אחרי ניתוח ערמונית מוגדלת האם התרופות לטיפול בבלוטת הערמונית מסייעות גם בנשירת שיער? טפטוף לאחר מתן שתן טפטוף שתן ברכיתרפיה פרוסטטה מוגדלת לא ממאירה טיפול מונע תופעות לוואי בנטילת דואודרט בלוטת הערמונית ערכי PSA ומה משמעותם U.UREAL/PARVUM-PCR חיובי פרוסטטה תרופות סרטן הערמונית התרופה דואודרט קריש טיפול בסרטן הערמונית בדיקת הערמונית תרופה אבודרט מתן שתן בלילה סיאליס רמות PSA גבוהות איבר מין מחלת מין לחוץ דלקת בפרוסטטה ?