תופעות לוואי ארוכות טווח

22/08/2013

תופעות לוואי ארוכות טווח

בס”ד
שלום רב
בשנת 2007 התגלה לאבי סרטן הערמונית אובחן גליקסון 3+3 הוחלט לעבטר ניתוח להסרת הערמונית ואז התגלה שלמעשה הגליקסון היה 4+4 .. מאחר והגידול חדר במעט את הקופסית הוחלט ב2010 לבצע הקרנות מקומיות להשלמת הטיפול .. מאז ועד 2012 הכל היה תקין PSA 0.001 משהו כזה באפריל 2012 אבא יום בהיר אחד לא יכל להטיל שתן בכלל ויצאו לו טיפות דם מעטות , פנינו לבית החולים הוא קיבל אינפוזיה וקטטר עבר ציטוסקופיה הכל היה תקין . וזה עבר הרופאים טענו שזה תופעות לוואי של ההקרנות אותם עבר .. לפני 3 חודשים בבדיקת הPSA השגרתית הערך עמד על 0.003 הרופא המטפל אמר שאין מה לחשוש זה בטווח הנורמה ( למרות שאם אין לו ערמונית למה הערך עלה ?)
שבוע שעבר שוב אבא חשש עצירת שתן ודימום טיפתי והוא קיבל קטטר לשבוע והשתן חזר לסורו כמו גם היכולת להשתין .. שלשום כשבוע לאחר במקרה שוב עצירת שתן בדיקות תקינות והוא הפעם קיבל שטיפות פנימיות והוא עם קטטר בבית ושתן דמי ( הרופא אמר לא להבהל שירבה בשתיית מים והשתן יחזור וגם היכולת להטילו)
השאלה שלי .. האם תופעות אלו הן כתוצאה מההקרנות אותם עבר ב2010 ? האם יש טיפול מונע .. תרופתי טיפולי כזה או אחר .. מה עושים ?
יש לחשוש שמא חזר הסרטן .? ולאן ? ערמונית אין ובדיקות היו תקינות האם זה מעיד על משהו ?
דבר נוסף אם הוא ביצע צצוסקופיה שנה שעברה עצירת השתן הופיעה לראשונה ונשלל גידול זה או אחר בשלפוחית יש סיכוי שכעת יש ? או שזה באמת תופעות לוואי מההקרנות

אשמח לתגובה רפואה שלימה
שנה מבורכת
תודה

פרופ' חיים מצקין

דימום בשתן מחייב תמיד התייחסות רצינית למקורו.

עבר ציסטוסקופיה אחת לא מן המנמע שיש מקום לציסטוסקופיה חוזרת. צריך גם לבצע הדמייה של מרעכת השתן העליונה שכן גם משם עלול לבוא הדימום.

קרינה יכולה לגרום גם להיצוריות תולעצירת שתן וגם לדימום. לא הייתי חושב שיש חזרה של גידול. ערכי PSA כה נמוכים בטח שאינם מחשידים לכיוון זה.

אורווג מומחה הוא האיש להתייעץ עימו.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות נוספות בנושא: תופעות לוואי ארוכות טווח

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים