נפח ערמונית גדולה

06/01/2016

נפח ערמונית גדולה

שלום רב
אני בן 61 ומזה 7 שנים אני סובל מערמונית מוגדלת. אני במעקב של רופא אורולוג. סובל מvשטנות מרובות בלילה ומטופל ב-CADEX וב-MINIRIN . בUS שלפני יומיים , הנפח של הערמונית יצא 138 סמ”ק ועוד שלפני שנה וחצי היה 112 סמ”ק. חוץ מזה הכל תקין כולל התרוקנות מלאה. ה-PSA שפני שנה היה 1.94 , אין לי PSA מעודכן. הרופא אורולוג ביצע בדיקה רקטאלית ואמר שהערמונית רכה (בלי קשיחות) , וגם לא נתן סימנים של דאגה , רק שלח אותי לבצע PSA מעוכן. לפי דבריו , ערמונית רכה למישוש ו PSA בנורמה לא משאיר מקום לדאגות , רק מעקב והקלה בסימטומים.
השאלה שלי : בגודל כזה של הערמונית , אין באמת מקום לדאגה או צריך להרחיב את הבדיקות ?

טיבריו שלום,

הבנתי היא כי שאלתך מביעה דאגה לגבי אבחון של סרטן ערמונית. בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן ערמונית כוללת בדיקת דם ל PSA ובדיקת הערמונית עם האצבע ע"י אורולוג. במקרה שלך הבדיקה תקינה וה PSA נמוך. חשוב להדגיש כי גם במקרה של בדיקה תקינה ו PSA נמוך ישנם מקרים של סרטן ערמונית אך סבירות זו נמוכה. מעבר לרמת ה PSA חשוב להסתכל גם על השינוי ברמתו לאורך זמן ואת זה נוכל לעשות אחרי שתחזור על הבדיקה.

חשוב לציין שבגודל ערמונית מעל 100 סמ"ק לא ניתן למשש את כל הערמונית כך שבדיקת האצבע אמנם חשובה אך בהחלט יכולה "לפספס" ממצא נמוש באיזור אליו אצבע הבודק אינה יכולה להגיע עקב גודל הערמונית.

מאידך, ידוע כי היחס בין רמת ה PSA לגודל הערמונית מרמז על הסבירות למצוא סרטן בביופסיה ואצלך יחס זה מאוד נמוך, משמע הסיכוי למציאת סרטן בביופסיה נמוך מאוד.

מדוע אתה מטופל בחוסם אלפא (CADEX) בלבד? במקרים של ערמונית גדולה מ 30-40 סמ"ק ו/או PSA מעל 1.5 מומלץ לשלב טיפול של חוסם אלפא עם מעכב 5 אלפא רדוקטאז (AVODART). הטיפול המשולב הוכח כעליון לטיפול בחוסם אלפא בלבד בנוגע לסיכוי לאצירת שתן וצורך בניתוח ערמונית. אתה עומד בשני הקריטריונים לטיפול משולב ולכן אני ממליץ שתדון עם האורולוג שלך על תוספת אוודרט לטיפול.
צוות האתר