האם טיפול תרופתי ממושך בערמונית מוגדלת מזיק לשלפוחית השתן?

28/10/2015

האם טיפול תרופתי ממושך בערמונית מוגדלת מזיק לשלפוחית השתן?

שלום רב
אני בן 60. סובל כמה שנים מערמונית מוגדלת שגוררת דחיפות בהטלת שתן. כיום נפח ערמונית 70 ושאריות שתן 35. PSA 6. עברתי ביופסיות ממצאים תקינים. לפני כשנה וחצי סבלתי מדלקת בערמונית ומאצירת שתן כולל קטטר לשבוע. מאז התחלתי עם קסטראל, ישן טוב ומרגיש בסדר עם הטלת השתן וגם עם חיי המין. הרופא המטפל טען שאין צורך בניתוח אם אני מרגיש בסדר ושהמצב יכול להשאר כך שנים רבות בלי החמרה, ואם יחמיר אז נשקול שינוי בטיפול. לפני יומיים פניתי לרופא מומחה אחר לקבלת יעוץ נוסף (שמעתי על תרופות שמקטינות ערמונית ורציתי לבחון אפשרויות אלו) והרופא אליו פניתי טען שאני גורם נזק לשלפוחית ועלי לשקול ניתוח, אחרת השלפוחית לא תהייה גמישה, וגם לא היה ממליץ לי לנסוע לאיזורים בהם אין בתי חולים מודרניים בגלל אצירת השתן שהייתה כאמור פעם אחת, וגם החליף את הטיפול התרופתי להיטרין 10 מ”ג, והנחה אותי להתחיל מיד בעשרה מילגרם בלי תהליך הכנה הדרגתי.
אשמח לשמוע את דעתך: האם רצוי לעבור ניתוח גם אם אין סימפטומים בעייתיים עם הקסטראל.
איזה ניתוח מומלץ? האם להחליף טיפול תרופתי להיטרין גם עם הקסטראל מועיל? ואם הלחליף להיטרין, האם לעשות זאת בהדרגה או מיד לעשרה מלגרם?
תודה רבה

פרופ' חיים מצקין

היטרין 10 מ"ג הוא מינון די גבוה. הייתי מתחיל ב5 מ"ג ועולה למכסימום המותר אם צריך.

שארית שתן של 35 סמ"ק היא קטנה ואינה מעידה על סיכון גבוה בממיוחד לאצירת שתן ולנזק עתידי.

הסיכוי לעצירה חדה נוספת ולצורך בקטטר קיים ואף מוגבר יחסית למי שלא נזקק לקטטר אבל מעקב צמוד בשלב זה עשוי למנוע ניתוח כבר כעת


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב