סרטן הערמונית

מאמר בנושא סרטן הערמונית מאת ד”ר איתי שטרנברג בשפה העברית
מאמר בנושא סרטן הערמונית מאת ד”ר איתי שטרנברג בשפה הרוסית
מאמר בנושא סרטן הערמונית מאת ד”ר איתי שטרנברג בשפה הערבית
.
כפי שהוזכר קודם, הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית היא תהליך שכיח בקרב לפחות ממחצית מהגברים בגיל 50. ברוב המקרים ההגדלה נשארת שפירה למשך כל החיים, אך בכל זאת יש לעקוב אחריה מחשש להתפתחותו של גידול ממאיר.ההתפתחות של גידול ממאיר מתרחשת לאחר שינוי בגנים של אותם התאים בשולי בלוטת הערמונית, אשר אחראים להפרשת נוזל בלוטת הערמונית. השינוי הגנטי (מוטציה) גורמת להפיכתם של התאים לממאירים, ומשום כך נקרא סרטן הערמונית “קרצינומה של הערמונית” (קרצינומה- גידול ממאיר של בלוטה). התאים הסרטניים שמתחילים מהאזור המפריש של הבלוטה, מתפתחים עם הזמן אל רקמת החיבור, וכך נוצר גידול, שיכול לבסוף לחדור גם לאיברים סמוכים כמו שלפוחיות הזרע, מערכת הדם ומערכת הלימפה. הגידול הממאיר עלול אף לשלוח גרורות, כלומר גושי תאים ממאירים, לאיברים אחרים כמו העצמות, הרקטום ושלפוחית השתן.

סרטן הערמונית הוא סוג הסרטן השכיח ביותר אצל גברים בעולם המערבי כיום. הנתונים מראים ש-50% מהגברים מעל גיל 70 ילקו בסרטן הערמונית, וכך גם הרוב הגדול של הגברים מעל גיל 90. מחקרים אפידימיולוגיים מראים כי סרטן הערמונית הוא גורם התמותה הסרטני השני בשכיחותו, לאחר סרטן הריאות. אולם בארצות דרום אסיה ובמזרחה, שיעורי סרטן הערמונית הם הנמוכים ביותר בעולם, והסיבות לכך קשורות ברובן לאורך חיים ולתזונה.

סרטון בנושא אופן ההיווצרות של סרטן הערמונית

 

הגורמים לסרטן הערמונית

גורמי הסיכון להתפתחות ממאירות בבלוטת הערמונית הינם רבים, ולא כולם ידועים למדע עד כה. הגורמים קשורים לגיל הגבר, לתורשה משפחתית, לגזע, לתזונה, לסגנון חיים, לתרופות שנוטלים ועוד. הגיל הממוצע בו גבר מאובחן בסרטן הערמונית הוא 70 שנה, אבל רבים מהגברים נפטרים עוד לפני שמאובחנים לכך. המרכיב התורשתי מגלם גם הוא תפקיד בהתפתחות הסרטן, ומחקר הראה סיכון כפול אצל גברים שיש להם אח או אב שחלו בסרטן הערמונית. עד כה לא נמצא גן ספציפי האחראי על התפתחות סרטן הערמונית, אך יש חוקרים החושדים בגנים BRCA1 ו-BRCA2, האחראים גם להתפתחות סרטן השחלות וסרטן השד אצל נשים.
לאורך חיים ולתזונה ישנו קשר חשוב מאוד לסיכויים לפתח סרטן בבלוטת הערמונית. נמצא כי רמות גבוהות של חומצות שומן טרנס בזרם הדם יכולות להגביר את הסיכויים לסרטן הערמונית. שומני טרנס הנוצרים על ידי הידרוגנזציה של שומן צמחי הם בעלי הפוטנציאל הגבוהה ביותר להחשת הממאירות. הידרוגנציה היא תהליך שמשנה את מבנה חומצות השומן במזון העובר עיבוד תעשייתי תחת לחץ, ובכך גורמת לו להיות מוצק בטמפרטורת החדר, דבר שעוזר בהכנת מזונות אפויים. שומני הטרנס נמצאים בעיקר בשמנים כמו שמן סויה, שמן תירס ומרגרינה, ובמוצרים אפויים כמו עוגיות, צ’יפס וקרקרים למיניהם.
הדבקות במחלות מין, כגון כלמידיה, זיבה או עגבת יכולות להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית, כמו שדלקת חיידקית תגביר את הסיכוי. כך גם השמנת יתר וצריכת יתר של שומן שמקורו מבעלי חיים, כמו זה הנמצא בבשר, במוצרי חלב ובביצים, וזאת בשל הצטברות חומרי הפירוק של הכולסטרול (LDL) בבלוטת הערמונית.


 ד”ר איתי שטרנברג בנושא סרטן הערמונית

מניעה של סרטן הערמונית

פירטנו על אודות השפעתה המזיקה של צריכת מזונות רווים בשומן טרנס ובכולסטרול על בלוטת הערמונית. בוודאי תשמחו לדעת שמזונות אחרים, לעומת זאת, עשויים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית. במזונות אלה יימצאו ויטמין E הנמצא בירקות ירוקים, דגנים מלאים ובאגוזים ושקדים, אומגה 3 המצויה בכמות רבה בצמח המרווה ובזרעי פשתן, ויסוד הסלניום המצוי בבצל, באגוזי ברזיל, בנבטי חיטה, בפטריות ובברוקולי. עוד נמצא כי כמויות גבוהות של ויטמין D, המגיע לגופינו בעת חשיפה לשמש ובצריכה של ירקות, ופיטו-אסטרוגנים המופקים מפולי סויה, מחומוס או מאפונה יכולים גם הם לסייע במניעת סרטן הערמונית.
עוד בהקשר לתוצרי פירוק הכולסטרול המזיקים לערמונית, מחקר מעניין מטעם “מועצת הסרטן של מחוז ויקטוריה” גילה כי גברים המאוננים לפחות 5 פעמים בשבוע זוכים לירידה משמעותית של הסיכויים למחלה זו, וזאת משום שפליטת הזרע המרובה מפחיתה את הצטברותם של מרבצי חומרים מסרטנים, כגון 3-methylcholanthrene, שהוא אחד מתוצרי פירוק הכולסטרול. ממצאים אלה תומכים כמובן גם בהשערה כי קיום יחסי מין בתדירות גבוהה מפחית את הסיכויים להתפתחות של סרטן הערמונית.
נציין גם כי נטילת תרופות מסוימות יכולה לאפשר הורדה של סיכויים להתפתחות סרטן הערמונית. בתרופות אלה נכללים נוגדי הדלקת (NSAIDs) כמו אספירין או איבופרופן ומורידי רמת הכולסטרול (LDL) שהם הסטטינים. כיום נמצאות תרופות רבות הטוענות להוריד את הסיכויים לסרטן הערמונית במחקר, והן מתבססות על חסימת האנזים היוצר את הורמון הדהידרוטסטוסטרון (DHT, ראו עמוד “הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית”), או על שימוש ב”פוליפנולים” (Polyphenol) שהם למעשה נוגדי חמצון המעכבים תהליכים סרטניים, ונמצאים בתה ירוק.

 

סרטן הערמונית – סימנים

מתי עלינו לחשוד בהתפתחות סרטן בבלוטת הערמונית? הסימנים הם אותם סימנים שהזכרנו בפרק “הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית”, קרי הטלת שתן תכופה, התעוררות בלילה על מנת להשתין, קושי ביצירת זרם יציב של שתן, הימצאות דם בשתן, תחושת כאב בעת מתן השתן. כמו בהגדלה השפירה, גם כאן יכול להיפגע התפקוד המיני בשל קרבתה של הערמונית לצינור השופכה. שינויים אלה מתבטאים בקושי בהשגת זקפה או פליטת זרע, וכאב בעת הפליטה (אורגזמה). בנוסף לאלה, יכולה בהחלט גם להיות השפעה על הפרשת הצואה.

 

סרטן הערמונית – אבחון

האבחון של הסרטן יתבצע בדרך כלל אצל האורולוג, אליו כנראה תופנו מרופא המשפחה. כמו במקרה ההגדלה השפירה של בלוטת הערמונית, גם כאן שתי הבדיקות הראשוניות שייבצע הרופא תהינה הבדיקה הרקטלית (DRE), במהלכה הרופא בודק באצבעו דרך קיר החלק הסופי של המעי הגס (הרקטום) את הגדלת הבלוטה, ובדיקת הדם, PSA, בה בודקים במעבדה את רמתו של החלבון PSA המופרש מהערמונית.
חשוב לדעת שבדיקת האנטיגן הספציפי PSA, המוצעת היום כבדיקת סקר שנתית לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית בכל קופות החולים, אינה בדיקה מהימנה במיוחד. לבדיקה כ-33% של תוצאות שליליות כוזבות, ועד כ-60% של תוצאות חיוביות כוזבות. זאת, כפי שהוזכר קודם, בשל העובדה כי קיימים גידולים סרטניים רבים בערמונית אשר אינם מפרישים את חלבון ה-PSA, ובנוסף לכך קיימים מצבים רבים בהם מופרש החלבון בכמות גדולה אך אין מדובר בגידול סרטני, כדוגמת המצב בו מדובר בגידול שפיר. שילובן של שתי הבדיקות, לעומת זאת, כלומר הבדיקה הרקטלית ובדיקת ה-PSA, מנבא בצורה יחסית טובה את ההתפתחות הסרטנית.
קיימים כיום שני מחנות בעולם הרפואה, התומכים והמתנגדים לשימוש בבדיקת ה-PSA כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית. המצדדים בבדיקת ה-PSA מסתמכים על הסטטיסטיקה שמראה כי מאז אישורה של הבדיקה, בשנת 1994, צנחו משמעותית שיעורי התמותה מסרטן הערמונית. המתנגדים לבדיקה טוענים שהירידה בתמותה מסרטן הערמונית הינה כתוצאה מהטיפולים שהשתפרו ולא מבדיקה עצמה, שכאמור יכולה להיות מאוד לא אמינה. המתנגדים טוענים שלא רק שהבדיקה סובלת מרגישות ומספציפיות נמוכות במיוחד, אלא שהיא יכולה גם בעצמה להוביל ל”טיפול יתר”- כלומר למצב בו גברים יצטרכו לעבור בדיקות נוספות רבות ובלתי נעימות, בשל כך שהבדיקה נמצאת חיובית גם עבור גידולים קטנים ושפירים שלא יזיקו לעולם.
בישראל, משרד הבריאות קבע כי אין הצדקה בביצוע שגרתי של הבדיקה, ואולם איגודי הרופאים ממליצים לכל גבר מעל גיל 50 כן לעבור אותה. מה שבטוח, הוא שכשכן מופיעים הסימפטומים שתיארנו, קרי כאבים בהשתנה, דם בשתן, תדירות גבוהה במתן השתן וכו’, לכו להיבדק כמה שיותר מהר. במיוחד אם יש במשפחתכם אדם נוסף שלקה בסרטן הערמונית.
הבדיקה הבאה שכדאי לעשות במקרה של ממצא מחשיד, היא בדיקת האולטרסאונד הרקטלי, עליה הסברנו בפרקים הקודמים. במקרה שהבדיקה תראה גם היא את הבליטה החשודה, יישלח אתכם הרופא לבצע ביופסיה, כלומר נטילת דגימה מהערמונית באמצעות מחט דקה תחת הרדמה מקומית. כעת הפתולוג, שהוא רופא המומחה באבחון של מחלות באמצעים מעבדתיים, יבחן את הרקמה מתחת למיקרוסקופ ויוכלו לקבוע את סוג הסרטן, מידת התפשטותו ועד כמה הוא תוקפני. האבחנה הסופית של סרטן בלוטת הערמונית מאושרת אך ורק על ידי ביופסיה.

לקיחת ביופסיה מהערמונית:

נפרט מעט אודות תהליך לקיחת הביופסיה, בשיטה הטרנסרקטלית (transrectal): בחדר הטיפולים תתבקשו להוריד את בגדיכם התחתונים, וכעת תשכבו על הצד השמאלי עם הברכיים מכופפות. הרופא יחדיר אולטרסאונד רקטלי דרך פי הטבעת, וזאת בשביל לתת תמונה בזמן אמת של פנים הגוף, כדי לקחת את הביופסיה בדיוק המירבי. בשלב זה תקבלו זריקת הרדמה מקומית של לידוקאין, ומספר דגימות, בדרך כלל 12, תלקחנה על ידי מחט מיוחדת, ממספר אתרים שונים בבלוטת הערמונית. ההליך יסתיים לאחר כ-15-20 דקות. לאחר סיום הביופסיה, תוכלו להתלבש ולחזור לחייכם השלווים, ולחכות לתוצאות אשר תגענה לאחר 7-10 ימים. תופעות לוואי קלות עלולות לתקוף אתכם למספר ימים, כגון דם בשתן ובצואה, צבע אדום או חום בנוזל הזרע, וכאבים באיזור לקיחת הביופסיה.
הצעד הבא בתהליך האבחון, במידה והתוצאות יראו שהמחלה התפשטה באמצעות גרורות, יהיה שימוש ב-CT ובמיפוי עצמות.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

81 שאלות גולשים בהמשך העמוד

14/03/2019

תוצאת בדיקת MRI

מה זה נגע פריפרלי PIKADS 4?

02/02/2019

שינוי ברמת p.s.a.

שלום רב, בעלי עבר כריתה ראדיקלית של הערמונית לפני כ-9 שנים. בבדיקות מה-13.8.18 ו- 24.1.19. הופיעו ערכים של 0.008. כל שאר הבדיקות היו 0.00.
מה המשמעות??והאם יש מקום לדאגה?
אודה מאוד לתשובה. רחל

06/12/2018

בדיקת mri

ערב טוב.
אבי בן 64. עבר בדיקת MRI קיבלנו שלשום תוצאות.
לא הכי הבנתי את מה שרשום אבל מה שכן היה רשום תהליך חשוד פרפרלי מצד ימין pirads 4.סינגל נמןך מימין בערכי t2w בגודל 1 סמ עם dwi רסטרוקטיבית ברורה מה זה אןמר?
בכל מקרה כבר ביום ראשון יש תור מוזמן לאורולוג.
לפני 3 חודשים עשה בדיקת דם והרופא שלח אותו לMRI m. עשה גם אולטרסאונד שלא הראה כלום.
אם אפשר בערך הסבר אני ממש ממש מודאגת
תודה רבה

17/06/2018

קושי בהטלת שתן בלילה

ערמונית בגודל בינוני.psa-1.41.מטופל כבר 3 שנים בטמסולוסין. במשך היום אין לי בעיות מיוחדות. עיקר הבעיה בלילה-2-3 קימות וקושי בהטלת שתן.הבעיה נכונה רק ללילה.מרגע הקימה בבקר אין כמעט בעיה בהטלת שתן.פניתי לרופא אורולוג והוא המליץ על התרופה דואודרט. בעיון בעלון למשתמש נחרדתי לגלות את מסת תופעות הלוואי ואני פוחד לקחת את התרופה.
דעת המומחה.תודה

25/01/2018

המלצת טיפול אחרי ביופסיה ו-MRI.

שלום.
תוספת מידע לשאלה הקודמת:
בבדיקת דם שעשיתי במרס בשנה שעברה PSA היה 5.05
ביוני הוא עמד על 4.64
PSA מאתמול-5.15
תודה.

21/01/2018

המלצת טיפול אחרי ביופסיה ו-MRI.

שלום.
אחרי ערך של 4.64 PSA , עשיתי ביופסיה שמצאה CAP גליסון 6 באונה הימנית.
MRI מראה פריצה מינימלית של הקופסית כאשר שלפוחיות הזרע תקינות, הצרור העצבי שמור,
בסריקת האגן אין עדות ללימפאדנופתיה וסיגנל לשד העצמות תקין.
מה לדעתך עלי לעשות עם ממצאים אלו?
תודה.

27/12/2017

סרטן הערמונית

לאבי יש סרטן הערמונית. היו 2 אפשרויות. ניתוח במיידי- במידה והגידול לא התפזר.
והקרנות.
שאלתי- בבדיקת pet ct, נאמר “שלבים התחלתיים של פיזור משני בשלד”
האם ניתוח של הסרת הערמונית יעזור? לא רק הקרנות.
תודה

12/12/2017

תוצאות ביופסיה

בבדיקת ביוספיה של הערמונית נמצא 2 אחוזגידול בצד שמאל האם הדבר מצריך טיפול כמו הוצאת הערמונית או רק מעכב

10/11/2017

סרטן הערמונית

אבי עבר כריתה של גידול במעי וטיפולי כינוטרים במשך. שנה תמיד ידענו שיש ה גדלה של הערמונית אף פעם לא הצייחסו אל זה כמשהו שממריך טיפול או מעקב היום בבדיקה אונקולגית יש עליה בpca בלוטה גדולה
נדלחנו דחוף לאורולג ולביפסיה
אנחנו מתים מפחד כמה זה מסוכן ואם יד גרורות במרקום אחר
לצימן שאר המרקים תקינים פרט ל pca

27/10/2017

בלוטת ערמונית מוגדלת

בבדיקת c t התגלתה בלוטת ערמונית מוגדלת.ובבדיקת u s בלוטת לימפה במיפשעה מימין מוגדלת שגורמת לי לכאבים בכל איזור המפשעה האגן והירכיים.הרופא נתן לי רק טיפול לערמונית למשך חודש בכדור טמסולוסין.האם יש טיפול נוסף שיכול לעזור מכיון שאני סובל מכאבים רבים

28/09/2017

טיפול גנומי ביולוגי לאחר ביאופסיה ואישור הימצאות גידול

האם לאחר זיהוי גנטי של הגידול ישנו טיפול ביולוגי/ גנטי המחליף שיטות קונבנציונאליות כמו קרינה חיצונית , פנמית, כימטרפיה וכדומה.????

שלום רב,

אפשרויות הטיפול בסרטן הערמונית נגזרות מרמת הסיכון של המחלה שנמצאה והאם המחלקה ממוקמת לערמונית או שמדובר במחלה גרורתית. מומלץ להפגש עם אורולוג-אונקולוג לדיון על אפשרויות הטיפול בהתאם לשלב המחלה, דרגת המחלה והתקדמות המחלה שלך.
צוות האתר
27/09/2017

צריבה וקושי בהטלת שתן

לפני דלודה שבועות עברתי כריתת טחורים פנימים גודל 4 .עברתי בתקופות מסוימות 2 ביופסיות בערמונית וצילום אמריי לפני 6 חודשים ובכל הבדיקות התוצאה היתה שלילית.נשאלת השאלה האם כתוצאה של הניתוח טחורים קיים חשש לדלקת או תופעה שכיחה או סימנים אחרים.לפני יומים נגשתי לרופא המשפחה שנתן לח אנטיביטקה ל 5 ימים
נ.ב.במשפחתי כולם סובלים מערמונית מוגדלת וכולם עברו כריתה ומצבם השתפר.במשפחתנו לא הופע סרטן הערמונית.וטוב שכך.
מודה על תשובתך מראש.

שלום רב,

אין קשר בין טחורים או טיפול בטחורים לדלקת של הערמונית. אולם לעיתים יכולה להופיע דלקת בדרכי השתן אחרי ניתוחים כאלו ואחרים עקב שאריות שתן גדולות אצל מטופלים עם הגדלת ערמונית. ממליץ מקעב אורולוג ובדיקה האם יש מקום לטיפול תרופתי להגדלת הערמונית בעקבות הופעת הדלקת.
צוות האתר
18/09/2017

כאבים באדכים

אחי שבועיים וחצי לאחר כריתת ערמונית בשל גידול ממאיר לפני 5 ימים הוצא קטטר מאז מדווח על כאבים באשכים האם זה נורמאלי בתקופה זו וממה נובע הכאב ?

תמי שלום,

ישנן סיבות שונות לכאבי אשכים אחרי ניתוח כריתת ערמונית. ממליץ להתייעץ עם הרופא המנתח ולהבדק על ידו לקביעת הסיבה והטיפול.
צוות האתר
02/09/2017

זריקות פירמגון

שלום, אבי מטופל עם זריקות פירמגון חודשיות מזה שישה חודשים. עם כל זריקה אבי נחלש ונעשה יותר ויותר תשוש. האם וכיצד אפשר לעזור?
בתודה מראש,
אורית

אורית שלום,

חולשה ועייפות הן חלק מתופעות הלוואי של דיכוי רמות הטסטוסטרון (פירמגון גורם לסירוס, משמע הורדת רמת הטסטוסטרון קרוב לאפס ככל הניתן). חשוב לבדוק רמת המוגלובין בספירת דם מכיוון שטיפול זה יכול לגרום גם לאנמיה.

פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור להקל על תופעות לוואי אלו.
צוות האתר
10/08/2017

דואודרט לעומת אומניקס

יש לי ערמונית מוגגלת שפירה, 60 גרם, לקחתי עד עכשיו אומניקס 40, וכעת האורולוג ממליץ על דואודרט אך מסהיר מתופעת לוואי של אימפוטנציה בהסתברות של 7 אחוז. מה עדיף חגבי הבעיה שחי ומתי כדאי לשרול ניתוח בשיטת אידוי. אציין שאני סובל ממחלת כליות ברמה נמוכה ונמצא במעקב.

אלי שלום,

התשובה לשאלה מה עדיף אמורה להנתן ע"י המטופל - יש אחד שיעדיף סיכון של 7% לפגיעה בתפקוד המיני (מול 93% ללא פגיעה בתפקוד המיני) על פני סיכוני ניתוח, ויש אחר שלא יהיה מוכן להסתכן באפשרות של אינאונות ויעדיף את סיכוני הניתוח.
צוות האתר
05/07/2017

תוצאות האבחנה

שלום רב, אבי בן 66 והוא עבר שתי בדיקות, בדיקת psa שתוצאותיה היו 10.9 ובדיקה רקטלית שלאבחנת הרופא האזור נוקשה. לאחר תוצאות שתי הבדיקות הללו אבי נשלח לביופסיה עוד כשבוע. רציתי לדעת מה הסיכוי במצב כזה לסרטן הערמונית? האם גם כשיש גוש שפיר התוצאות הללו דומות? כמה הבדיקות האלו אמינות?. תודה מראש על התשובה.

עופרה שלום,

ראשית, אינני חושב שיש מקום להתעמק בספקולציות כאשר אביך יעבור ביופסיה בעוד שבוע ולאחר שבועיים נוספים תדעו בוודאות האם נמצא גידול סרטני או לא.

רוצה רק להוסיף כי שימוש בבדיקת MRI ערמונית לפני ביופסיה יכול לשפר את דיוק הביופסיה (משפר את הדיוק בערך פי שניים מזה שללא שימוש ב MRI) אך בדיקה זו אינה כלולה בסל הבריאות למי שמעולם לא עבר ביופסיה. עם זאת, חברות הביטוח מממנות את הבדיקה למי שיש לו ביטוח רפואי פרטי.

אשמח לפגוש אתכם במרפאתנו לפני ביצוע הביופסיה במידה ותרצו לקבל מידע נוסף על השימוש ב MRI טרם הביופסיה.
צוות האתר
05/04/2017

הגדלה של הערמונית 54 סמ”ק

שלום רב לד”ר איתי

אני בן 52 ובבדיקת אולטרסאונד, של הערמונית נמצא כי קיימת הגדלה והיא 54 סמ”ק
האם היא פרופורציונאלית לגיל?

תודה- רונן

רונן שלום,

ישנו טווח רחב מאוד של גודל ערמונית בגילאים שונים כך שלא ניתן לסווג האם 54 סמ"ק זה "תקין" או "לא תקין" בגיל 52. החשוב הוא מה הם תסמיניך והאם יש מקום לטיפול תרופתי. במידה ויש צורך בטיפול תרופתי מקובל לטפל בטיפול משולב (תרופת DUODART) כאשר הערמונית גדולה מ 30-40 סמ"ק.
צוות האתר
16/03/2017

פרוסטטה

מאיזה ערכים בבדיקת דם צריך לעשות אולטרנסנד

חיה שלום,

מאיזה ערכים של איזו בדיקה? איזה סוג אולטראסאונד?
צוות האתר
09/02/2017

סרטן הערמונית

אבא שלי בן 87 מ 2005 חלה בסרטן הערמונית טופל בהקרנות.עם קטטר כמובן
כרגע מצבו החמיר והוא משתן דם.
האם זה אומר שמצבו החמיר והוא נחשב סופני.

יעל שלום,

סרטן ערמונית מתקדם יכול להיות מקור לדם בשתן אך ישנן סיבות רבות נוספות. דימום בשתן מחייב בירור הכולל מספר בדיקות. המלצתי שאביך ייבדק ע״י אורולוג לקביעה איזה בדיקות הוא צריך לבצע בהסתמך על תלונותיו ועל מצבו הכללי.
צוות האתר
24/01/2017

צורך להתרוקן כל שעה

עברתי נתוח עררמונית ב -28.1.17 בשיטת turp דרך השופכה נאלץ להתרוקן בתדירות גבוהה .האם
הצב אמור להשתפר

בני שלום,

תסמיני שלפוחית רגיזה (דחיפות במתן שתן אשר יכולה להיות מלווה גם בתכיפות ובמתן שתן במהלך הלילה, עם או בלי בריחות שתן) שכיחים אחרי כריתת ערמונית פשוטה (TURP) ולרוב חולפים תוך מספר שבועות עד חודשים. ישנן תרופות היכולות להקל על התסמינים עד שיחלפו. ממליץ שתוועץ ברופא שניתח אותך לגבי תרופות אלו.
צוות האתר
02/01/2017

ברכי תרפיה בערמונית

עברתי לפני 5 שבועות ברכיתרפיה הערמונית פעמיים ניסו לגמול אותי מקטטר ו עדיין אין לי שתן אני דואג מה אפשר לעשות

דני שלום,

אצירת שתן אחרי ברכיתרפיה היא אחת מהסיבוכים המוכרים של שיטת טיפול זה. ייתכן ובהמשך תצליח להגמל מקטטר אך ישנם חולים אשר ייאלצו לעבור ניתוח כריתת ערמונית לשם גמילה מקטטר. תזמון הניתוח המומלץ הוא לפחות 3 חודשים לאחר ברכיתרפיה ועדיף אך יותר מכך בכדי להוריד את הסיכון בסיכוים לאחר ניתוח הערמונית.
צוות האתר
18/12/2016

בפט סיטי גילו קליטה מוקדית באיזור פריפרי עם הסתיידויות בפרוסטטה מימין

בן 73, עם גילוי כאמור לעיל בפט סיטי. לאחר קריתת סרטן במעי הגס. לפני טיפול כימוטרפי 5FU. ללא גרורות בשאר הגוף (בהתאם לפט סיטי).
האם מעיד על גידול בערמונית? כיצד כדאי לטפל?
תודה

אבי שלום,

ישנן בדיקת PET CT היא שיטת צילום אך למעשה מדובר בסל של בדיקות אשר בכל אחת מוזרק חומר אחר אשר מדגים גידולים שונים. בכדי לדעת מה משמעות הבדיקה שלך יש צורך לדעת מדוע הופנית לבדיקה זו, האם עברת בירור נוסף שקשור לערמונית, ואיזו בדיקת פט סיטי עברת (מה היה חומר שהוזרק).
צוות האתר
22/09/2016

גידול פתאומי הערך ה-PSA

משנת 2010 אני מאובחן עם גידול שפיר של בלוטת הערמונית. מטופל בפרמיזון וטמסולין.
ערכי ה_PSA לאורך כל התקןפה עד כה היו תקינים – קצת יותק מ-2.
בבדיקה אחרונה ב 19/9/2016 הערך קפץ ל-5.2.

מה משמעו? מה מומלץ לעשות?

אדם שלום,

מומלץ לחזור על בדיקת PSA לאחר 6-8 שבועות. בכמחצית מהמקרים ה PSA ירד חזרה לרמתו הקודמת. במידה ויישאר מוגבר יש להיוועץ באורולוג.
צוות האתר
18/09/2016

האם ניתן לשלב טיפול כימותרפי עם ביסבספונטים

ד”ר איתי שלום רב,
רציתי לשאול האם מקובל לשלב טיפול בזומרה במקביל לטיפול כימותרפי בטקסוטר,כבר בטיפול הראשון? או שכדאי לחכות מעט לאחר מספר טיפולים כימותראפיים? ובכלל האם יש מניעה לשילוב של הטיפולים.
בנוסף, האם יש תוספים מומלצים שיש לקחת לאורך טיפול כימותרפי לחיזוק הגוף?
אם לא ציינתי סובל מסרטן ערמונית עם גרורות בעצמות, ללא ממצאים במקומות נוספים.

תודה מראש,

שלמה

שלמה שלום,

טיפול בסרטן ערמונית גרורתי כולל טיפול לחיזוק העצם עם ביספוספונאטים או דנוזומאב (זו התרופה החדשה יותר והיעילה יותר). אין שום מניעה ליטול שני טיפולים אלו יחדיו. מומלץ טיפול בסידן וויטמין D יחד עם טיפול זה.
צוות האתר
03/09/2016

סרטן ערמונית

שלום.אבא שלי בן 84 חולה בסרטן ערמונית גליקסון 5+4.הוא מנהל אורך חיים בריא ,שוחה ואוהב ללכת לסאונה יבשה ורטובה.כרגע הוא במצב טוב יחסית לגולו ומחלתו.האם מותר לו עם מחלה כזאת ללכת לסאונה? בגלל שאומרים שכל חימום גוף יכול לזרז את המחלה

נינה שלום,

אין שום מניעה שאביך ימשיך ללכת לסאונה.
צוות האתר
16/08/2016

אי ספיקה של המסתם התחתון של שלפוחית השתן

שלום,
מה המשמעות של “אי ספיקה של המסתם התחתון של שלפוחית השתן”?

שמעון שלום,

לרוב המשמעות היא חולשה של השריר אשר אחראי על שליטה על השתן ומניעת דליפת שתן, אך חשוב להבין באיזה הקשר שמעת את המושג בכדי לתת תשובה מדוייקת יותר.
צוות האתר
21/07/2016

ביופסיה

יש לי הפניה לביופסיה מאורולוג.אני שייך למאוחדת.
האים באיכילוב אפשר לבצע את הביופסיה לערמונית?
אים כן מהם הימים שאפשר לקבוע תור.

דוד שלום,

אינני עובד בבית חולים איכילוב כך שממליץ שתפנה למרפאה האורולוגית באיכילוב לבירור.

לחילופין, במידה ואת מעוניין שאני אבצע את הביופסיה, אתה מוזמן לפנות למרפאתי דרך הקישור באתר וייצרו איתך קשר עם הסבר מה האפשרויות.

בהצלחה
צוות האתר
08/07/2016

נוער

האם תופעה זו יכולה לקרות גם אצל בני נוער?
ואם כן מה התכיפות?

זיו שלום,

אשמח אם תפרט יותר על איזו תופעה בבני נוער  אתה מעוניין במידע.
צוות האתר
03/04/2016

תופעות הלואי שהוזכרו במאמר סרטן הערמונית

שלומות,
1. האם התופעות שהוזכרו במאמר ( התלת שתן ארוכה מהרגיל וכיו”ב ) אשר מהן אני סובלת מזה כמה חודשים מחייבות המציאות שיש לי סרטן?

2. האם סרטן ערמונית זה גם בקרב נשים?

אמילי שלום,

ערמונית היא בלוטה הקיימת רק אצל גברים כך שאין סרטן ערמונית בנשים. להפרעות שתן אצל נשים ישנן סיבות אחרות. מומלץ להבדק ע"י אורולוג לצורך איבחון הסיבה להפרעה ולצורך קבלת טיפול.
צוות האתר
28/02/2016

עליית psa לאחר ניתוח לכריתת הערמונית

לפני כשנתיים עברתי ניתוח לכריתת הערמונית בשל סרטן הערמונית.
היום לראשונה בבדיקת דם זוהה psa של 0.05 במקום קטן מ 0.02 כפי שהיה עד היום.
א. מה הסיבה לעלייה ב psa וזאת בהעדר ערמונית כאמור.האם לערך המצויין יש משמעות ואם לא מדוע חל שינוי?
ב.האם יש סיבה לדאגה ומה עלי לעשות
ג. האם psa יכול לעלות גם ללא ערמונית וללא תאים
סרטניים ?
ד. האם קיומם של עיצבי זיקפה יכול להיות מקור לשינוי ב psa.
ה.האם קיום יחסי מין לפני בדיקת הpsa יכולה להסביר את השינוי גם בהעדר ערמונית?

רפי שלום,

כפי שציינת, רמת ה PSA אחרי ניתוח כריתת ערמונית בשל סרטן הערמונית צריך להיות 0. כל רמה של PSA הניתן למדידה מרמזת על כשלון הניתוח והמצאות מחלה. בכדי לקבוע האם מדובר בכשלון מקומי (חזרת מחלה היכן שהיתה הערמונית) או כשלון מרוחק (גרורות) יש צורך בנתונים נוספים ובדיקות נוספות.

אשמח לבדוק אותך במרפאתנו ולייעץ לך כיצד להמשיך את הבירור והטיפול.

חשוב לציין כי גם במקרה של חזרת מחלה ישנם טיפולים שונים ויעילים אשר ניתן לתת. עם טיפולים אלו ניתן לשלוט במחלה בצורה טובה.
צוות האתר
23/02/2016

ממאירות בערמונית.

שלום.
בעלי אובחן כנגוע בממאירות בערמונית מדד גליסון 8 , בשלוש השנים האחרונות היה לפי רצונו במעקב, עכשו אחרי תוצאות הביופסיה הרופא לוחץ על תחילת טיפול, השאלה ניתוח ואיזה ניתוח,, זער פולשני? רובוט דה וינצי? או לחילופין הקרנות, וכאן גם באה השאלה איזה, חיצוני ? פנימי? בעלי בן 74 לרוב בריא.

תודה לתשובתכם.

שרה שפושניק.

שרה שלום,

סרטן ערמונית גליסון 8 הינו גידול בסיכון גבוה. ראשית יש להשלים בירור לשלילת פיזור משני (גרורות) ובמקרה והגידול מוגבל לערמונית מומלץ לטפל. אפשרויות הטיפול הן כפי שפירטת. לכל מטופל נכון להתאים טיפול אחר ולכן הדרך הנכונה היא לעשות זאת בשיחה אישית עם אורולוג בה מוצגים היתרונות והחסרונות של כל שיטה. כך יכול המטופל לקבל החלטה מושכלת על שיטת הטיפול המתאימה לו.

אשמח לפגוש את בעלך ואותך במרפאתנו ולעזור לכם להחליט על שיטת הטיפול המתאימה לכם.
צוות האתר
14/02/2016

ערמונית מוגדלת

שלום.נרשם לי תרופה בשם דואודרט. אשר שיפר את מצב השתן. יחד עם זאת מתרחשים תופעות לואי של פגיעה בחשק המיני וכן בזקיפה. בנוסף חוסר ריכוז ועיפות.
הפסקתי לקחת ואז נוכחתי שמצבי החמיר טרם לקיחת התרופה. חזרתי להשתמש
האם ניתן לפתור את הבעיה ללא תרופה

שלום יצחק,

תופעות הלוואי שאתה מתאר הן אכן תופעות לוואי מוכרות של התרופה דואודרט. ניתן לנסות טיפול בחוסם אלפא בלבד (אומניק, קסטראל וכו׳) אך טיפול זה יעיל לרוב בגברים עם ערמוניות קטנות (מתחת ל 40 סמ״ק). אפשרות נוספת היא ניתוח כריתת ערמונית פשוטה. לאחר ניתוח אין צורך בהמשך נטילת טיפול תרופתי.

לייעוץ מפורט יותר אשמח לפגוש אותך במרפאתנו.
צוות האתר
12/02/2016

סרטן הערמונית

בעלי חולה בסרטן הערמונית הP S A גבוהה 158 אך הסיטי והמיפוי תקינים מה הטיפול המומלץ האנקולוגית אומרת שאינה מודאגת מה P S A אם הסיטי והמיפוי תקינים

ברכה שלום ותודה על שאלתך החשובה,

ראשית, ישנם נתונים נוספים שחשוב לדעת כדי להתאים את הטיפול הנכון. נתונים אלו כוללים את גילו של בעלך, מחלות הרקע שלו, מה היתה תוצאת הביופסיה שעבר (כמה גלילים נלקחו, כמה מהם היו חיוביים [עם סרטן], מה דירוג הסרטן [מה דרגת הגליסון]) ועוד מדדים.

ישנן היום בדיקות מדויקות יותר מבדיקת CT בטן ומיפוי עצמות ולמעשה אנו ממעטים היום להשתמש בבדיקות CT ומיפוי עצמות עקב רמת הדיוק הירודה שלהם.

אשמח להפגש איתך ועם בעלך לפגישה במרפאתנו לייעוץ מלא לגבי הבדיקות המומלצות לביצוע ולאחר מכן הטיפול המומלץ.
צוות האתר
10/01/2016

ברכיתרפיה

שלום
בן 55 לאחר ביופסיה גליקסון 6גליל 1 סרטני
האם ניתן לבצע ברכיתרפיה ערמונית מוגדלת 91 סמק
האם קיימת בדיקה שיכולה לזהות מידת אגרסיביות של הגידול תוך כמה זמן יתפרץ או שישאר ללא שינוי

שלום רב,

גליסון 6 בגליל בודד נחשבת מחלה בסיכון נמוך עד מאוד נמוך במידת ורמת ה PSA היא מתחת ל 10 ובבדיקת אצבע לא נמוש גוש (או מקסימום גוש קטן חד צדדי ואז הסיכון הוא נמוך ולא מאוד נמוך). סרטן ערמונית בסיכון כזה מתאים למעקב פעיל, קרינה (חיצונית או ברכיתרפיה) וניתוח. ההמלצה הראשונה במקרי סרטן ערמונית בסיכון מאוד נמוך היא מעקב ולא לטפל באופן מיידי.

באשר לשאלתך לגבי אפשרות טיפול עם ברכיתרפיה, אכן גודל הערמונית שלך מהווה בעייה (לרוב מטפלים בברכיתרפיה בערמוניות בגודל עד 50-60 סמ"ק) אך ניתן לנסות ולהקטין את הערמונית עם טיפול הורמנאלי לפני התחלת הטיפול. לרוב טיפול זה מקטין את נפח הערמונית בעד 20-30% ולכן אני בספק שבמקרה שלך זו מהווה אופציה טיפולית.

מציע שוב שתשקול מעקב פעיל במקום לטפל במידה ואכן המדדים תואמים לסרטן ערמונית בסיכון מאוד נמוך.
צוות האתר
23/12/2015

האם אני מתאים לברכיתראפיה?

שלום רב
בביופסיה התגלה PSA 19,ערמונית כ 50 גרם,גליסון 7 ב 112 וגליסון 6 ב 1112.הופניתי ל MRI לדעת איזה טיפול יתאים לי,או הקרנות או ניתוח. קראתי על ברכיתראפיה האם היא תתאים גם לי??
גילי 69 עם עבר קרדיולוגי ומטופל בנורמיטן ואליקקויס,מטופל כמספר חודשים בOMNIC ויש שיפור אך בלילה עדיין קשה יותר.מצב גופני כללי טוב ומתעמל בהליכה בחדר כושר.
אודה לתשובתכם המלומדת.

פרופ' חיים מצקין

בעיקרון כן

המתן לתשובת הMRI ואם תרצה תוכל לקבוע למרפאתי להתיעצות

בברכה

חיים מצקין MD


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

22/12/2015

מצבי

בן 60 לפני 5 שנים התגלה אצלי סרטן הערמונית ממוקד גליסון 3+4 לא עבר את הקופסית פסא לפני הניתוח 5.6 סיטי בטן+מיפוי עצמות תקינים.עברתי כריתה מליאה של הערמונית כולל קשרי לימפה פסא לאחר הניתוח 0.04 אך לאחר שנה 0.21 קיבלתי 33 הקרנות ושתי זריקות לוקרין.ומאז במעקב אונגולוגי פסא 0.004 מרגיש מצוין רציתי לשמוע את דעתך לגבי מצבי ואחוזי החלמה כל הרופאים אופטימים מאוד וטוענים שהחלמתי לגמרי מהסרטן.?

פרופ' חיים מצקין

לחולים במצבך יש סיכוי טוב מאד אבל לא  מושלם להבריא לחלוטין.

הערכה בלבד 70% הבראה מלאה 30% חזרת המחלה.

ככל שעובר יותר זמן מסיום הקרינה ומסיום הזריקות והPSA נותר כל כך נמוך גדלים סיכויי ההבראה

חיים מצקין MD


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
16/10/2015

הגדלה של הערמונית וביופסיה

שלום בן 67.5 הפרעות קלות במתן שתן 1NX
ניבדקתי ע”י אורולוג לפני 3 שנים ועכשיו .ישנה הגדלה של הערמונית
ערמונית 49X47X49 נפח 59 סמ”ק .1-1.5 חלקה ואלסטית
PSA 2012 3.18 2013 3.37 2014 לא נבדק 2015 4.82 ו4.62(עליה של 1.2 בשנתיים)
נאמר לי ע”י הרופא שמעל 4 אשקול ביופסיה
ידוע לי שהערך 4 אינו מעיד על ממצא .מעל גיל 70 כבר לא בודקים PSA .עליה של 1.2 עד 1.5 בשנתיים אינה גדולה .האם כדאי לעשות ביופסיה שהוא תהליך פולשני ויכול להיות בו נזק ?
תודה ברוך

פרופ' חיים מצקין

יש שיקולים שונים ולא רק גיל וPSA כמו למשל מצאי בדיקה. גם ערכי PSA כשלך הם מאד גבוליים ביחס לגודל הערמונית שנמדד ולכן עצתי אם אתה מתלבט לפנות לאורלוג מומחה בנושא להתיעצות.

אין הרבה נזקים בביופסיה, הסיכון העיקרי הוא זיהום בשתן כתוצאה מהביופסיה.  פחות מ5%. אבל לא אפס.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
01/08/2015

שאלה על ניתוח שעשיתי

אני היום בן 69 לפני כשנתיים עשיתי כריתת ערמונית בשיטה רובותית.האם יכולתי לחכות
.בגלל שהנושא לא ברור חד משמעית.

תודה

פרופ' חיים מצקין

לא ניתן לענות על שאלתך ולעניות דעתי היא גם לא רלוונטית. אי אפשר להחזיר את השעון אחרוה או את הערמונית למקומה...


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
07/07/2015

ביופסיה ערמונית

בן 54
בדיקות PSA
5.7.15=7.05
15.3.15=5.23
29.10.14=5.55
31.8.14=6.1
בדיקת C.T מצאה ערמונית מוגדלת 91 סמ”ק
בדיקה רקטלית תקינה
קם לשתן 0-2 בלילה
האם ממליץ לעשות ביופסיה אין במשפחה סרטן ערמונית לאב אחמשפחה בדרגה ראשונה
חרד מאוד מביופסיה כאבים וסיבוכים
האם ניתן לשלול סרטן ערמונית על ידי בדיקת דם PSA FREE
ובדיקת דם EPCA-2
ולהמנע מביופסיה

07/07/2015

ביופסיה ערמונית

בן 54
בדיקות PSA
5.7.15=7.05
15.3.15=5.23
29.10.14=5.55
31.8.14=6.1
בדיקת C.T מצאה ערמונית מוגדלת 91 סמ”ק
בדיקה רקטלית תקינה
קם לשתן 0-2 בלילה
האם ממליץ לעשות ביופסיה אין במשפחה סרטן ערמונית לאב אחמשפחה בדרגה ראשונה
חרד מאוד מביופסיה כאבים וסיבוכים
האם ניתן לשלול סרטן ערמונית על ידי בדיקת דם PSA FREE
ובדיקת דם EPCA-2
ולהמנע מביופסיה

פרופ' חיים מצקין

כל הבדיקות נותנות למעשה סיכוי בלבד להימצאות גידול, הן מסייעות לעיתים בגברים שכבר עברו ביופסיה אחת תקינה ועדיין ערכי PSA חריגים ובעליה.במצבך בדיקות PCA3 ןFREE PSA תתרומנה מעט יחסית.

אינני יכול לענות ספציפית לשלאלתך לגבי צורך אצלך בביופסיה בלי בדיקה והפעלת שיקול דעת מלא בזמן בדיקתך אבל הערכים אינם תקינים כמובן וחורגים בעיקר בגילך הצעיר בו מצופים ערכים נמוכים בהרבה אף מ-4

 


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
18/05/2015

בוקר טוב אבא שלי בן 78 חולה סרטן ערמונית

הוא עובר הקרנות מחובר לקטטר כי הייתה לו חסימה חזקה של דם הדם הפסיק ממש לגמרי ומאתמול יש לו חסימה של גושי שומן בשתן וכאבים ממה זה יכול להיות

פרופ' חיים מצקין

זה לא גושי שומן אלא קרישי דם ישן. עם הזמן הם יתמוססו ויפלטו בשתן.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
21/04/2015

המשך שאלה

שלאם פרופסור יש לי דלקת כרונית בערמונית האורלוג עשה לי בדיקה ויצא לי הרבה חומר לבן מהאיבר הוא אומר שהערמונית קצת נפוחה עקב הדלקת האם זה נכון אני בן 27 תודה ויום טוב

פרופ' חיים מצקין

אם הוא אומר אז נראה לך שאני יכול להתווכח מבלי שבדקתי אותך ?

אני יוצא מנקודת ההנחה שמדובבר ברופא טוב ומנוסה ולכן מקובלת עלי דעתו.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
17/04/2015

המשך לשאלתי הקודמת אודות עליית PSA

שכחתי לציין שאני בן 54.
בעבר היו לי שתי דלקות אחת לפני 4 שנים עם E COLI ואחת לפני כ6 שנים עם ציקובטור קוזרי (משהו דומה)

פרופ' חיים מצקין

ראה תשובתי מקודם. אין קשר  לדלקות העבר


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
17/04/2015

עליית PSA בדלקת חריפה

פרופ’ מצקין הנכבד,
הייתה לי דלקת חריפה בשתן E COLI מעל 100,000 חום צריבה ודם. קיבלתי ציפרודקס 500X2.אחרי 3 ימים ביצעתי PSA שעלה מנורמה של 0.8 ל 9.47 ובמקביל LH עלה ל 12 (נורמה עד 9) וטסטסטרון ירד ל 6.6 (נורמה 8.4-28.8). אני סובל מהיפוגונדיזים על רק אדנומה בהיפופיזה שאינה מפרישה) אבל בבדיקה קודמת הטסטסטרון היה 12.5.
נבדקתי ע”י אורולוג ובבדיקה פנימית מצא הגדלה של הפרוסטטה כ 60 גר’ ואזור נוקשה עם גבולות לא חלקים באונה השמאלית.
המלצתו הייתה להמשיך ציפרודקס לעוד 10 ימים במינון 500X2 ועוד עשרה ימים 500 ליום, אחר”כ א.ס. כליות ודרכי שתן ולחזור לבדיקה. במקביל לקחת OMNIC 0.4 ליום.
שאלותי ברשותך: האם עלייה כ”כ דרסטית ב PSA יכולה להיגרם רק מהדלקת?
האם עליית LH וירידה בטסטסטרון יכולה להיגרם מההדלקת?
והאם האזור הנוקשה באונה השמאלית יכול אף הוא להיות רק תוצאה של הדלקת?
שאלותיי הינן על ההסתברות לתלות בדלקת או שהחשש מגידול ממשי?
בתודה ובברכת שבת שלום
אבי

פרופ' חיים מצקין

שלום רב

לא על כל השאלות ניתן לענות ללא בדיקה:

PSA יכול לעלות מהר והרבה אחרי מצב דלקתי בדרכי השתן.

זמן הוא המוצא היחדי . אם בדלקת עסקנן ערכי PSA ירדו עם הזמן. אם בגידול-אזי PSA ימשיך מגמת עליה.

אינני רואה קשר בין דלקת בשתן לבין שינויים בערכי LH או אסטוסטרון.

לגבי ממצאי הערמונית-אפשר להתיחס רק אחרי בדיקתך.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
04/04/2015

סרטן הערמונית

מהם אחוזי התמותה בסרטן הערמונית ?
והאם ניתן לצאת מיזה שמגלים שהוא בהתחלה ? תודה רבה אשמח לתשובות

פרופ' חיים מצקין

אחזוי התמותה נמוכים בגדול כ10%. מרבית החולים יבריאו או חלקים יחיו עם המחלה וימותו מסיבות רבות טחרות. מירב הסיכויים להבריא כאשר המחלה מתגלית מוקדם ומטופלת


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
23/02/2015

שאלה חשובב

אני בן 15
האם יש סימנים לסרטן אשכים ? יש לי מין גוש מוזר באשכים .. קראתי קצת ואני מאוד בטוח שזה קשור לסרטן בעורמון ! יהיה אפשר תשובה לכך ?

פרופ' חיים מצקין

אין סימנים לסרטן אשכים. הסימן הבולט ביותר הוא גוש במישוש האשך.

מציע לגשת לאורולוג מומחה ולהיבדק. במקרה הצורך הוא ילשח אותך לבדיקת אולטראסאונד ובדיקות דם מתאימות.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
12/01/2015

יעוץ ובדיקה אצל אורולוג

אני בן 58
בבדיקת דם שגרתית נמצא psa 5.7
בדיקה רקטלית תקינה.
אולטראסאונד תקין.
בעשר שנים ה-psa (מ-2005 ) עלה מ-1.3 ל-5.7
האורולוג מייעץ לי לעשות ביופסיה . אשמח לקבל את דעתך. תודה.

פרופ' חיים מצקין

מסכים באשר לצורך בביופסיה

 


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
03/01/2015

בחירת טיפול מתאים לסרטן הערמונית

גילו כי אני חולה בסרטן הערמונית בדרגה של גליסון 6 רמת PSA 6.5 לאחר ביאופסיה בערמונית נמצא כי בשלושה גלילים 3 נקודות סרטניות.
ביצעתי ציטוסקופיה בשלפוחית השתן ונמצא תקין.
מדובר בסרטן מקומי בערמונית אונה ימנית.

החלופות העומדות בפני לטיפול:

כריתה רדיקלית של הערמונית.
הקרנות פנימיות – Brachytherapy.
לבצע מעקב בלבד.
הייתי רוצה לדעת באיזה טיפול לבחור?
מהם הסיכונים שבכל טיפול?
באיזה טיפול איכות החיים לא תפגע כלל?
עד לאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח?
האם ובאיזה שלב הסרטן המקומי יכול לעבור מהערמונית אל מחוץ לערמונית ותוך כמה זמן?

פרופ' חיים מצקין

יעוץ זה כמובן שאיננו בא במקום התיעצות רפואית מלאה כולל בדיקתך ושיחה אישית.

אני מסכים כי על פניו כל החלופות שמנית הן נכונות.

אי יפול או דחייתו פרט לעומס הנשי פסיכולוגי לא כרוך כמובן בתופעות לוואי. כשלא עושים כלום-זה לא כואב...

מקובל שניתוח מבוצע עד גיל 70-75 לערך ותלוי במצב בריאותו הכללית של האיש.

סיכוי סרטן גליסון 6 ממוקם להתקדם  מחוץ לערמונית הם נמוכים אבל לא אפסיים.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
03/01/2015

בחירת טיפול מתאים לסרטן הערמונית

גילו כי אני חולה בסרטן הערמונית בדרגה של גליסון 6 רמת PSA 6.5 לאחר ביאופסיה בערמונית נמצא כי בשלושה גלילים 3 נקודות סרטניות.
ביצעתי ציטוסקופיה בשלפוחית השתן ונמצא תקין.
מדובר בסרטן מקומי בערמונית אונה ימנית.

החלופות העומדות בפני לטיפול:

כריתה רדיקלית של הערמונית.
הקרנות פנימיות – Brachytherapy.
לבצע מעקב בלבד.
הייתי רוצה לדעת באיזה טיפול לבחור?
מהם הסיכונים שבכל טיפול?
באיזה טיפול איכות החיים לא תפגע כלל?
עד לאיזה גיל ניתן לעבור ניתוח?
האם ובאיזה שלב הסרטן המקומי יכול לעבור מהערמונית אל מחוץ לערמונית ותוך כמה זמן?

10/12/2014

סרטן הערמונית

אני בן 67 בריא בדרך כלל בבדיקת PSA פעמיים במשך השנה האחרונה היו המדדים 5.5 ןלאחר חצי שנה 6.5, נשלחתי לאורולוג שהפנה אותי לעריכת ביופסיה . בממצאים התברר כי ב 2 מתוך 12 הגלילים התגלה גלי.קסון באחד 4+3 בשני 3+4 .
אני רוצה לציין כי אין לי כל בעיות במתן שתן לא קם בלילה להתפנות ובמשך היום עוברות שעות רבות בין הטלות השתן
הומלץ ע”י האורולוג לבצע ניתוח האפ ברכיתריה באה בחשבון ומה הסיכונים
אנא תשובתך
תודה

פרופ' חיים מצקין

אמנם ברכירתפיה באה בחשבון לאור ממצאי הPSA והביופסיה.

אני מפנה אותך לאתר שלי בו תוכל לקרוא על הטיפולים ואם תרצה תוכל לקבוע למרפאת בית החולים או למרפאתי הפרטית להמשך בירור התאמתך . www.proscare.co.il

בהצלחה


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
19/11/2014

קרצינומה פרוסטטה

מה זה אומר בבקשה:

מודגם מוקד קטן עם קליטה מעט מוגברת באגן באזור האיסכיום מימין.
אין לראות קליטה פתולוגית בשאר השלד.
סיכום: הממצא שתואר דורש קורלציה קלינית ורנטנגנית, טיבו אינו ברור.

פרופ' חיים מצקין

בדיוק מהש הוא אומר. ממצא קטן  שאינו חד משמעי ומצריך בירור נוסף. ניתן לבצע צילום מכוון או CT ובעיקר חשובה הקליניקה ומדוע בכלל בוצעה הבדיקה.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
08/06/2014

שפיכה מוקדמת

האם ספריי אילחוש סטאד 100 פוגע באיכות הזרע או בכניסה להריון

פרופ' חיים מצקין

לא יודע מה מרכיביו. משער שמדובר באילחוש מקומי רגיל ואי לכך ללא כל השפעה על איכות הזרע והריון.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
21/09/2013

ניתוח ערמונית.

באילו מקרים לא ניתן להוציא את הערמנית כשיש סרטן.

10/08/2013

סיכויי השרדות סרטן הערמונית

דודי חלה בסרטן הערמונית. הוא בן 70 וחוץ מזה תמיד היה בריא. מה סיכויי ההשרדות של אנשים בגיל השלישי עם סרטן הערמונית? כמה שנים נותרו לו לחיות למעשה?

פרופ' חיים מצקין

ההישרדות תלויה במאפייני המחלה בעיקר כמו PSA בדם, בדיקת אצבע של הערמנוית תוצאות הביופסיה ולעיתים גם תוצאות ההדמייה. .

מרבית הסיכויים שתוחלת החיים של חולה בסרטן ערמונית שנתגלה אקראית בגיל 70 לא תפגע.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
04/08/2013

סרטן הערמונית אצל נשים

ידוע לי כי גברים, למרות שאין להם שדיים, יכולים לחלות בסרטן השד. השאלה שלי היא מה קורה עם סרטן הערמונית, האם גם נשים יכולות לפתח סרטן הערמונית למרות שאין להן ערמונית בכלל?

פרופ' חיים מצקין

לא

אין לנשים ערמונית בכלל


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
02/08/2013

סרטן הערמונית מפושט וסיכויי ההחלמה

אבי בן השישים חולה סרטן הערמונית בשלב מתקדם מאוד ומקבל טיפול הורמונלי. רק לאחרונה הסרטן התחיל להתקדם אחרי מיפוי עצמות גילינו שהוא התפשט לו לעצמות – לעמוד השדקה ולאגן. עכשיו אני מחכים לפגישה עם הרופא לראות איזה סוג טיפול יתאים לו. רציתי לדעת מה הסיכויים שלו להחלים?

פרופ' חיים מצקין

חולים עם גרורות לעצמות אינם מבריאים אף פעם.

את קצב התקדמות המחלה ניתן לעצור  עם טיפול הורמונלי ולעיתים גם כמותרפי.

הטיפולים יעילים להשגת מטרה זו במעלה מ85% מהחולים.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
30/07/2013

בעיות פרוסטטה

שלום, שמי רוני ואני עובד במשרד, בישיבה, קרוב ל-10 שעות ביום. אני סובל מטחורים ומבעיות של השתנה תקופה. הלכתי לרופא והוא אמר שיש לי ערמונית מוגדלת. רציתי לדעת אם הישיבה המרובה בכיסא היא זו שגרמה לבעיית ערמונית מוגדלת והאם זה מעלה את הסיכון להתפתחות סרטן הערמונית?

פרופ' חיים מצקין

לא ולא!!!


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
25/07/2013

שמן דגים גורם אל סרטן הערמונית

אני מאוד אוהב לאכול דגים ומקפיד לעשות זאת לפחות 3 פעמים בשבוע. בנוסף, אני לוקחת באופן קבוע כל יום כמוסות של שמן דגים. שמעתי על מחקר חדש שמקשר את שמן הדגים אל סרטן הערמונית . האם זה נכון? אי צריך להפסיק ליטול את הכמוסות ולהוריד בכמות הדגים?

פרופ' חיים מצקין

שמן דגים המכיל אומגה שלוש וקשור גם לויטמין D, הוא נושא למחקר בשנים האחרונות. בשלב זה אין קונסנזוס לגבי הצורך או אי הצורך באכילת/ נטילת שתן דגים בהקשר לסרטן הערמונית. אמנם יש עבודות התומכות באי נטילה אבל כאמור אין הסכמה רחבה בנושא.

לא הייתי משנה בשלב זה דבר מאורחות חייך בנושא.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
21/07/2013

רמות PSA סרטן הערמונית

לאבא שלי גילו סרטן הערמונית לפני 10 שנים. הוא עשה המון טיפולים וגם הקרנות. בהתחלה הסרטן היה מאוד אגרסיבי אבל אחר כך הוא התייצב. היו לו רמות PSA די טובות מאז. לפני שנה בדיקת הPSA שלו הראתה 2.0 ולפני שבוע הוא עשה שוב את הבדיקה והיא הראתה 4.5. מה זה אומר?

פרופ' חיים מצקין

ראשית עצם הPSA לפני שנה מעיד על חזרת הישנות המחלה. קצב ההכפלה בשנה גם מעיד על חומרת ההישנות. שניהם מחייבים פניה בהקדם לאורולוג מומחה או לאונקולוג.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
07/07/2013

סרטן הערמונית ואוננות

קראתי באינטרנט שאוננות באופן תדיר מעלה את הסיכון לקבל סרטן הערמונית בקרב צעירים ומצד שני מוריד את הסיכון לקבל סרטן הערמונית בקרב גברים מבוגרים. האם טענה זו נכונה? איזו תדירות נחשבת לאוננות תכופה?

פרופ' חיים מצקין

אין כל קשר מוכח בספרות המקצועית בין אוננות, תדירות האוננות והתפתחות של סרטן הערמונית. לא בגיל הצעיר ולא בגיל המבוגר.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
25/06/2013

החלמה מסרטן הפרוסטטה

סבא שלי אובחן עם סרטן הפרוסטטה והרופאים אומרים שהם תפסו את זה בשלב מוקדם והוא מתחיל כעת טיפול. האם בשל העובדה שהסרטן התגלה בשלב התחלתי יכול להיות שהוא ישרוד את המחלה ויחלים?

23/06/2013

סידן וסרטן הערמונית

אני רוצה להתחיל לקחת כתוסף תזונה מגנזיום. הרוקח בסופר פארם אמר לי שאם אני לוקח 500 מ”ג מגנזיום, אני צריך לקחת 1000 מ”ג סידן. אני יודע שבן אדם נורמלי צורך כמות גדולה של סידן ביום דרך גבינות, אגוזים ובשר אבל קראתי מאמר על כך שכמות גדולה של סידן בגוף עלולה לגרום לעלייה בסיכון לסרטן הערמונית. האם זה נכון?

18/06/2013

גילוי סרטן הערמונית בקולונסקופיה

אבא שלי עבר בדיקת קולונוסקופיה, לאחר הבדיקה אמר לי הרופא שהפרוסטטה שלו היתה מעט נפוחה. השאלה היא האם אפשר לגלות גם סרטן הערמונית באמצעות קולונסקופיה?

14/06/2013

סרטן הערמונית

שמעתי שסקס יכול להוריד את הסיכויים לסרטן הערמונית. אני ואשתי לא כל כך פעילים מינית. האם תדירות נמוכה של קיום יחסי מין יכול לגרום לי להיות חשוף יותר לסרטן הערמונית?

05/06/2013

סרטן הערמונית שלב 5

סבא שלי חלה בסרטן הערמונית והודיעו לו שיש לו את הסרטן בשלב 5 . אף פעם לא שמעתי על שלב כזה באף סוג של סרטן. מה זה אומר? מה תוחלת החיים במצב כזה?

02/06/2013

קושי במתן שתן סרטן הערמונית

אני חולה בסרטן הערמונית זה שלוש שנים. כרגע עובר טיפולי כימותרפיה ויש לי קושי רב במתן שתן. אני לא רוצה שיתקינו לי קטטר, האם יש פתרון אחר לבעיה? אולי משהו תרופתי?

04/05/2013

הסרת אשכים

אני בן 75 וסובל מסרטן מתקדם בערמונית. הרופא אומר שהדרך היחידה לטפל בסרטן כרגע היא כריתת האשכים. אני מתנגד בתוקף לכרות את אשכיי. האם יש אלטרנטיבה אחרת לטיפול בסרטן הערמונית?

30/04/2013

סרטן הפרוסטטה

אני בתהליכי גיור ואני צריך לעבור ברית מילה בעוד חודש. האם הסיכויי לסרטן הפרוסטטה גבוה יותר בקרב גברים נימולים מאשר בקרב גברים לא נימולים? זה שיקול חשוב שגבר כמוני צריך לשקול לפני שאני עובר תהליך ניתוחי שכזה. תודה רבה

28/04/2013

סרטן בלוטת הערמונית

חבר ממש טוב שלי אובחן כחולה בסרטן הערמונית ואנחנו מבררים מה האופציות שלו לטיפול. הבנתי שאפשר להסיר את בלוטת הערמונית. רציתי לדעת אם זה פוגע ביכולת לבצע יחסי מין?

26/04/2013

סימנים לסרטן הערמונית

כבר כמה שנים שיש לי גוש קשה באשך השמאלי. אף פעם לא ייחסתי לו חשיבות כי הוא לא גדל עם הזמן. אני עושה כל שנה בדיקות שגרתיות ודווקא כשאני הולך לבדיקה הגוש נעלם. הוא פשוט נכנס ויוצא! אני רק בן 14 ואני מאוד מפחד שזה סרטן בערמונית. מה עושים?

פרופ' חיים מצקין

לא סרטן בערמונית וכנראה לא כלום אם פעם הוא נמצא ופעם לא


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
25/04/2013

טיפול בסרטן הערמונית

שלום. לצערי אני סובל מסרטן בערמונית בשלב 2. אני רוצה להיות מוכן לבאות ולדעת מה הולך לקרות לי. מהו הטיפול המקובל לשלב 3? האם הטיפול זהה לזה של שלב 4? אם לא, מה השוני ביניהם?
תודה רבה.

פרופ' חיים מצקין

אין הבדל עקרוני בין שלב 2 ל-3.

שלב 4 הוא מחלה גרורתית ומרבית הטיפולים הם בתרופות ובזריקות לטיפול בגרורות ובמחלה בערמונית.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
24/04/2013

סרטן בלוטת הערמונית

יש לי גוש בערמונית עם חשש לסרטן הערמונית. האורולוג שבדק אותי טוען שהגוש לא סרטני כי הוא ממש רך. שאלתי היא האם קשיות גוש בערמונית הוא מדד לאבחון סרטן הערמונית? אילו עוד בדיקות אני צריך לעשות כדי להיות בטוח בטענת האורולוג?

פרופ' חיים מצקין

ביוספיה היא הכלי האבחנתי.

ההחלטה לביופסיה מושתתת על תוצאות בדיקה ידנית ו/או בדיקת דם לPSA


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
22/04/2013

סרטן הערמונית עגבניה

הבנתי שאכילת כמות גדולה של עגבניות ביום יכולה לסייע במניעת סרטן הערמונית. האם זה נכון? יש לכך בסיס מחקרי? והאם כמות גדולה יכולה לסכן את הגוף ואת הערמונית?

פרופ' חיים מצקין

אין בסיס מחקרי טוב בבני אדם לגבי עגבניות אבל יש עדויות ממחקרים במעבדה לגבי זה ויש תמיכות שאולי זה יעיל


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
16/04/2013

סרטן הערמונית סיכויי החלמה

רציתי לדעת האם זה אפשרי למות מוקדם בעקבות סרטן הערמונית? מה הם הסיכויים לכך?
בנוסף, עניין אותי איזה שלב של סרטן הערמונית מוגדר סופני? אני יודע שכל השלבים של סרטן הערמונית הם קשים מאוד אבל מה השלב שבו חייב לנקוט פעולות מיידיות? מה סיכויי ההחלמה? והאם יש אנשים שמחלימים מזה? תודה רבה.

פרופ' חיים מצקין

סרטן ערמונית כמו כל סרטן אחר כול לגרום למוות. לא שכיח. דווקא סוג זה של סרטן בהרבה מצבים ניתן לריפוי.

סופני הוא שלב של מחלה גרורתית לעצמות ולאברים אחרים , לאחר טיפולים הורמונליים. לאחר חזרת המחלה בשלב זה הטיפולים השונים יעילים לחודשים בלבד


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
14/04/2013

סרטן הערמונית ופי הטבעת

הבחנתי בגוש בפי הטבעת שלי. הרופא שלי טען שאני צריך לראות אורולוג כדי לבדוק את זה ושכדאי שאעשה בדיקות דם והזכרתי לו שעשיתי בדיקות דם שלושה ימים לפני כן. אז הסתכל הרופא על תוצאות הבדיקות ואמר שהן נורמליות והרגיע אותי כביכול שזה לא סרטן הערמונית.
עכשיו אני ממש מודאג, והתור שלי לאורולוג הוא רק בעוד חודש ימים! האם זה באמת יכול להיות סרטן הערמונית?

פרופ' חיים מצקין

גוש בפי הטבעת אינו מעייינו של אורולוג.

פנה לכירורג-פרוקטולוג. זהו המקצוע המתאים.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
עמוד 1 מתוך 212

שאלות נוספות בנושא: סרטן הערמונית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים