טיפול בסרטן הערמונית

הטיפול שייבחר תלוי כמובן בחומרת המחלה. הטיפולים העיקריים שמוצעים היום לחולי סרטן הערמונית הם ניתוח, רדיותרפיה, ברכיתרפיה (Brachytherapy, טיפול בהקרנות פנימיות שיוסבר בהמשך), כימותרפיה וטיפול בחוסמי טסטוסטרון. קיים גם טיפול הורמונאלי נוסף הכולל כריתה של האשכים. טיפול זה הינו מאוד יעיל משום שמוריד בבת אחת את רמות הדהידרו-טסטוסטרון המשפיע על גדילת תאי הסרטן, אך אינו מקובל על ידי רוב נציגי המין הגברי מסיבות מובנות.
לפני שרצים לקבל את הכימותרפיה או את הטיפול הורמונאלי, להפציץ את עצמכם בקרינה או לבצע הסרה מוחלטת של בלוטת הערמונית, כדאי לדעת שישנם רופאים רבים שחושבים שאין צורך לטפל בסרטן זה, לפחות לא כשהוא בשלבים הראשוניים וכאשר הוא מצוי בערמונית בלבד. היום ברור שכל טיפול מסוגים אלה יכול לגרום לאין אונות, או לפגיעה קשה ביכולת להטיל שתן, וזאת משום הערמונית מוקפת ברשת עצבים האחראיים לזקפה, להנאה מינית ולשליטה במתן השתן. נתון נוסף התומך בדחיית הטיפול, הוא ששיעורי ההישרדות של גברים הלוקים בסרטן הערמונית הינם גבוהים, כ-85-90%, גם ללא טיפול בכלל, וזאת משום שמדובר בגידול סרטני המתפתח לאט מאוד. עם זאת, המתנגדים לגישה זו מצביעים על הנתון הסטטיסטי שמראה שבטווח של 10 שנים, בהחלט קיים יתרון לניתוח להסרת הערמונית, על פני מעקב בלבד.
אז עם כל חילוקי הדעות בקשר לבדיקות ולטיפולים, מה כדאי לעשות? הגישה הרפואית כיום מנסה להביא בחשבון כמה שיותר שיקולים ולקבל בעזרתם החלטה מושכלת. השיקולים כוללים את מצב הגידול, מצב החולה והיתרונות והחסרונות של הטיפולים השונים. בהתחלה, מתבצעת הערכת סיכון בהתאם לבדיקות ה-PSA ומצטרפת אליה הביופסיה, אשר תוצאותיה משוקללות למדד הנקרא “גליסון”. מדד זה נע בין 6, המציין גידול עם פוטנציאל ריפוי טוב, לבין 10, המציין גידול עם פוטנציאל ריפוי גרועביותר. בהתחשב בתוצאות הבדיקות מקבלים את ההחלטות הבאות:

 • מדד PSA קטן מ-10, וציון גליסון 6: סיכון נמוך להתקדמות הסרטן. הטיפול הוא מעקב קפדני, אולם יש רופאים אשר ימליצו לחולים הצעירים מבינכם לשקול ניתוח לכריתת הערמונית, טיפול בקרינה או בהקפאה (על כל אלה, יפורט בהמשך).
 • מדד PSA 10-20, וציון גליסון 7: רמת סיכון בינונית ואפשרות להתקדמות הסרטן. ההמלצה היא בדרך כלל לנתח ולבצע בדיקה של בלוטות הלימפה הצמודות לערמונית, או לבצע הקרנות פנימיות (הליך אשר יוסבר בהמשך). לאותם חולים אשר לא יוכלו לעבור ניתוח, מומלצים בשלב זה טיפולים המקלים על התסמינים.
 • מדד PSA גבוה מ-10, ו/או ציון גליסון 8 ומעלה, או בדיקה רקטלית או בדיקת אולטרסאונד המצביעות על גידול החורג מן הערמונית: סיכון גבוה במיוחד, ויש לנתח או לבצע הקרנות חיצוניות, המהוות טיפול מהיר יותר מההקרנות הפנימיות (הסבר בהמשך).

טיפולים לעיכוב סרטן הערמונית

עוד לפני שעולים במעלה הסולם ה”מפוקפק” על-שם גליסון, ישנם כמה דברים שאפשר לעשות לשם מניעה או לפחות עצירה של ההתפתחות הסרטנית. אורך חיים פעיל, עיסוק בספורט, חשיפה מבוקרת לשמש, תזונה נכונה ושאר ההמלצות שנכתבו כאן תקפות כמובן. ובמקרה ואיתרע מזלכם, והגידול שלכם הפך סרטני, כדאי שתכירו את הטיפולים הרפואיים הבאים:

טיפול בסרטן הערמונית המתקדם / הגרורתי

במקרה שסרטן הערמונית שנמצא בבדיקות אינו סרטן הממוקם רק בתוך בלוטת הערמונית, אלא פורץ החוצה מתוכה, קיימים כ-80% שהסרטן יישלח גרורות. הגרורות תגענה בעיקר לעצמות כגון עצמות אגן הירכיים, עצמות עמוד השדרה, הצלעות וכו’. תתכנה גם גרורות לבלוטות הלימפה, בדרך כלל של האגן, ולעיתים נדירות גם גרורות לתוך הריאות. כעת נפרט מהם הטיפולים השונים המוצעים לטיפול במחלה זו, עליהם יחליט הרופא המטפל כתלות בגורמים שונים, כגון גיל המטופל ומצבו הבריאותי, מצב הגידול והתפשטותו, התרופות השונות אותם לוקח המטופל ועוד.

ניתוח לטיפול בסרטן הערמונית

האופציה הניתוחית היא בדרך כלל האופציה הכי יעילה מבחינת הסרת הסרטן המרכזי בבלוטת הערמונית, וכמובן שגם לה יש יתרונות וחסרונות, למשל חוסר יעילותה נגד גרורות שייתכן שנשלחו. הניתוחים הנפוצים היום הם ניתוח כריתת הערמונית (Radical prostatectomy) וניתוח הנקרא TURP (Transurethral Resection of the Prostate) בו מבצעים כריתה חלקית בלבד של הבלוטה.
כהכנה לניתוח, תשלחו לבדיקות נוספות, מעבר לבדיקות הישירות של תפקוד בלוטת הערמונית, והן בדיקת תפקודי כליות, ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה ועוד. אם הגידול פרץ את גבולות בלוטת הערמונית, סביר להניח שתישלחו לבדיקת CT או MRI לטובת קביעה מדויקת של גבולות הגידול. לפני הניתוח עצמו, תוכנסו להרדמה מלאה. היוועצו עם הרופא לגבי התרופות אותן יש להפסיק ליטול, ואודות הצום שלפני הניתוח.

 • כריתת מלאה של הערמונית:
  טיפול זה, בו מסיר המנתח את כל בלוטת הערמונית בנוסף לחלק מהרקמה הסובבת אותה, מתבצע כאשר נראה שהגידול טרם התפשט אל מחוץ לבלוטה. המנתח יכול לבחור לנתח בבכמה דרכים- הדרך שנקראת retropubic, כוללת חיתוך של המנתח את עור הבטן התחתונה, ומישושו את צרורות העצבים מסביב לבלוטת הערמונית. במקרה שהמנתח הבין כי הסרטן לא התפשט לצרורות עצבים אלו, הם לא ייכרתו, וכך יוכלו להימנע מהמנותח הסכנות הקשורות באימפוטנציה או בפגיעה במתן שתן. דרך נוספת לבצע את הניתוח נקראת Perineal, ובמהלכה מבצע המנתח חתך של העור בין שק האשכים לפי הטבעת. דרך זו פחות יעילה בהוצאת קשרי לימפה שייתכן ונדבקו בסרטן.
  ייתכן מאוד והמנתח יבחר בדרך הלפרוסקופית, בה נעשים מספר חתכים קטנים ביותר בבטן במקום חתך יותר משמעותי שמשאיר צלקת גדולה. בשלב הבא ממלאים את הבטן בגז מסוג CO2, ומכניסים לפרוסקופ, שהוא למעשה מצלמה זעירה שמאפשרת למנתח לראות היטב את כל צעדיו.
  בכל מקרה, בסיום הניתוח החתך שנעשה ייתפר וייחבש, פרט לנקזים שמשאירים מדי פעם לטובת איסוף הנוזלים מהפצע.

  בניתוחים מסוג זה קיימים מספר סיכונים אותם כדאי להכיר. לעיתים מתפתחים זיהומים במקום בו חתכו את העור בשביל לבצע את הניתוח. טיפול שטחי באנטיביוטיקה בדרך כלל מספיק, אולם לעיתים רחוקות יש לפתוח מחדש את הפצע בכדי לנקותו. לעיתים, לאחר ביצוע ניתוח פולשני, נפגע אחד מכלי הדם בבטן ויכול להתחיל דימום. סיבוך זה יקרה לרוב באופן מיידי, או בשעות הקרובות לאחר הניתוח. אם הדימום הוא רב, יבצע המנתח ניקוז או קשירה של כלי הדם הפגוע. גם הרדמה מלאה, כידוע, הינה סיכון בניתוח, וזאת משום שהתרופות המרדימות יכולות לגרום לאלרגיה או לירידה פתאומית בלחץ הדם.
  לאחר ניתוח כריתה מלאה של בלוטת הערמונית, תבלו כמה ימים בהתאוששות בבית החולים, בהם תחוברות לעירוי של נוזלים ואנטיביוטיקה. תוכלו גם לקבל משככי כאבים אם תחושו בצורך. הטיפול הניתוחי הוא בבחינת טראומה למערכת השתן, ועל כן ישאיר הצוות הרפואי את הקטטר במהלך ימי האשפוז, וזאת בשביל לתת לשופכה הזדמנות להתאושש. התפרים מניתוח זה יוצאו לאחר כ-10 ימים.

 • TURP- Transurethral Resection of the Prostate:
  זהו הליך רפואי פחות רדיקלי, בו מוציא המנתח רק את החלק של בלוטת הערמונית המקיף את צינור השופכה. בדרך כלל ישתמשו בהליך זה עבור גברים הסובלים מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH), או עבור גברים הסובלים מסרטן הערמונית אך אינם יכולים לעבור כריתה מלאה. כפי שבוודאי הבנתם, אם באמת יש סרטן בבלוטת הערמונית, ה-TURP לא ירפא אתכם מן המחלה, אלא רק יקל על התסמינים, וזאת משום שיוסר רק החלק הלוחץ על צינור השופכה.

  נפרט מעט על הצפוי לקרות ביום הניתוח. סמוך לתחילת הניתוח, תחוברו לאינפוזיה על מנת לקבל הרדמה מקומית, לרוב של אפידורל. ייתכן שההרדמה תהיה דרך זריקה לנוזל חוט השדרה. המרדים יוודא שהאיזור רדום, ואז המנתח יוכל להכניס את הצינור דרך השופכה. צינור זה יכיל סיב אופטי לקבלת תמונה בזמן אמת וגם סכין חשמלית אשר חותכת על ידי חימום בזרם חשמלי. בסיום החיתוך הרקמה שנחתכה תישאב החוצה ותשלח לבדיקה פתולוגית, כדי לבחון את אופי הגידול. כל הפעולה תמשך כשעה, ובסופה תחוברו לקטטר.
  הליך רפואי זה נחשב הרבה יותר ידידותי למטופל, וזאת בגלל שאין בו חיתוך של העור וכריתה מלאה של האיבר, אלא חדירה דרך השופכה וכריתה חלקית. תופעות הלוואי היחסית נדירות הן הופעה זמנית של דם בשתן, בעיות במתן שתן ובהשגת זיקפה, אך יש להדגיש כי הן פחותות בהרבה מאשר תופעות הלוואי של ניתוח הכריתה המלאה. כמו כן, ההתאוששות בניתוח זה הינה מהירה הרבה יותר וכרוכה בהשארות של לילה או שניים במחלקה.
  חשוב לדעת שלאחר השחרור מבית החולים, מומלץ להמנע מפעילות פיזית מאומצת וקיום יחסי מין למשך כחמישה שבועות. כדאי גם לנקות היטב את איזור החלציים באופן יומיומי עם סבון, וגם להקפיד על שתייה מרובה והטלת שתן מרובה.

  • ניתוח רובוטי:
   אחד הטיפולים היותר משוכללים שהומצאו בשנים האחרונות הוא הניתוח באמצעות רובוט דה-וינצ’י. הרובוט, שמופעל מרחוק על ידי המנתח, מבצע כריתה של הערמונית הנגועה בסרטן ביחד עם קשרי הלימפה שמסביבתה.
   המנתח למעשה יושב בחדר הניתוח עצמו ליד תחנת עבודה דרכה הוא רואה ושולט לחלוטין בכל תנועותיו של הרובוט. היתרון שבביצוע הניתוח בצורה זו הוא הדיוק הגבוה של החיתוך שמאפשרת יד הרובוט הממוחשבת, אליה לא יכול להגיע אף מנתח אנושי. התמונה שהרובוט מציג למנתח היא תמונה תלת-מימדית משתי מצלמות שמאפשרת לו התמצאות טובה יותר מאשר בניתוח לפרוסקופי רגיל, בו התמונה המתקבלת היא מסיב אופטי יחיד. בנוסף לכך הכלים הרובוטיים מאפשרים טווח תנועה גדול יותר, בשל תנועה מפרקית של 360 מעלות. יתרון נוסף בניתוח זה הוא גם בהחלמה של המנותח. הדיוק הרב יותר של החיתוך ושל הוצאת החלק הנגוע בלבד מאפשרת החלמה מהירה יותר ופחות כאב, והריחוק של אנשי הצוות הרפואי מגופו של המנותח מוריד בהרבה את הסיכויים להתפתחות זיהום חיידקי או ויראלי. גם מבחינה קוסמטית, רובוט דה-וינצ’י משיג תוצאות טובות יותר, ומניתוח זה תצאו עם מספר צלקות קטנות, בדומה לניתוח לפרוסקופיה. לאחר הניתוח תתבקשו להשאר בהתאוששות כלילה או שניים בלבד, וגם הקטטר שיוחדר יישאר לתקופה של 3-5 ימים בלבד.
   ההצלחה של הניתוח הרובוטי תלוייה הרבה במיומנותו של הרופא המנתח בהפעלת הרובוט, ועל כן אנחנו ממליצים לברר אודות הניסיון של המרכז הרפואי בו אתם עתידים לעבור את הניתוח בניתוחים מסוג זה.
   בוודאי תשמחו לדעת שניתוח זה כלול בסל הבריאות, ואפילו מבוצע במרכזים הרפואיים רבין, הדסה עין כרם, איכילוב, רמב”ם, שיבא תל השומר ואסותא.

פרופ’ קרסו על בלוטת הערמונית

 • ניתוח בהקפאה – Cryosurgery:
  ניתוח זה, אשר נמצא בשימוש כבר מעל 40 שנה, נקרא גם “קריותרפיה”, ונעשה בו שימוש לטיפול בסרטן ערמונית מקומי שלא התפתח מעבר לבלוטה, או לטפל באותם חולים שלא יכולים לעבור ניתוח כריתה או טיפול בהקרנות. התוצאות הטובות מניתוח זה מתקבלות אצל גברים שרמת ה-PSA בדמם אינה עולה על 10 ng/ml ומדד גליסון שלהם אינו עולה על 6.
  בהליך זה מחדיר המנתח מחטים דקות דרך העור שבין שק האשכים לפי הטבעת. המחטים, שמובלות למקומן המדויק בעזרתו של מכשיר אולטרסאונד טרנס-רקטלי, מוקפאות באמצעות גז ארגון לטמפרטורה של 40 מעלות צלזיוס. לאחר הקפאת הערמונית היא עוברת תהליך של הפשרה, ולאחר מכן שוב הקפאה והפשרה. בו זמנית, קטטר המחובר לשופכה מזרים מי-מלח בטמפרטורה חמימה, בשביל למנוע פגיעה קפיאתה של השופכה. קטטר נוסף מוחדר דרך הבטן התחתונה לשלפוחית השתן ומנקז ממנה את השתן. פעמים רבות, בתקופה שלפני הניתוח, המטופל יקבל טיפול הורמונלי על מנת להקטין את הגידול, דבר אשר יקל על ביצוע ההקפאה.
  ניתוח זה עורך בסך הכל כשעתיים, ולאחריו לפעמים יש להמתין בהשגחה למשך לילה בבית החולים. יש לצפות לכאבים בימים שלאחר הניתוח המיוחד הזה, אבל התוצאות, לפחות לטווח הקצר, מאוד מעודדות. מחקרים שנעשו על השיטה דווחו על כך ש-70% מהמטופלים הראו שיפור במדד ה-PSA, ו-82% מהם הראו ביופסיות שליליות. היתרונות של ניתוח מסוג זה על גבי ניתוח כריתה הינם איבוד נמוך יותר של דם, החלמה מהירה יותר ופחות כאבים. אולם תופעות הלוואי נותרות, והן 82% של אימפוטנציה, אי יכולת להחזיק שתן והפרעות במעיים.

פרופ’ מצקין אודות ברכיתרפיה למיגור סרטן הערמונית

הקרנות לטיפול בסרטן הערמונית

הטיפול בהקרנות מתאים לבעלי סרטן ערמונית שלא שלח גרורות מרוחקות, כלומר הן מתאימות לבעלי סרטן מקומי של בלוטת הערמונית או לבעלי סרטן שהתפתח רק לרקמות הסמוכות. אם בכל זאת מדובר במחלה מפושטת יותר, ההקרנות יכולות להקטין את הגידול ובכך להקל על התסמינים. במקרה שהגידול הסרטני אכן הגיב בצורה טובה לטיפול בהקרנות, ייתכן ויימנע הליך ניתוחי. נפרט כאן על אודות שלושה סוגי הקרנות:

 • הקרנות ממקור חיצוני – External beam radiation:
  עקרון השיטה הוא להקרין בקרן רנטגן ממקור חיצוני בדיוק אל מקום הגידול במשך מספר דקות, ולפגוע ישירות בתאים הסרטניים. על מנת שהטיפול יהיה מדויק, לפני ההקרנות תתבקשו לעבור סריקה ממוחשבת באמצעות מכשיר CT וצילומי רנטגן רגילים. הטיפול עצמו לא יכאב, ותצטרכו לעבור אותו במשך חמישה ימים בשבוע, לתקופה של 7-8 שבועות. קיימות שתי שיטות עיקריות לבצע את ההקרנות. בשיטת ה-Three Dimensional Conformal Radiation Therapy מתבצע מיפוי מדויק של מיקום הסרטן בתוך בלוטת הערמונית, ולאחר מכן מותאמת לחולה תבנית גבס שמקבעת אותו למקום, להגברת דיוק פגיעת הקרניים. תופעות הלוואי ארוכות הטווח לטיפול מסוג זה אינן ידועות כיום, אך ההשארה היא שבעקבות שיפור הדיוק, הרקמות הסמוכות לגידול הסרטני נפגעות באופן מינימלי. שיטה נוספת בשם Conformal Proton Beam Radiation Therapy משתמשת דווקא בקרני פרוטונים במקום בקרינת רנטגן, ובכך מפחיתה את הנזק לרקמות הסובבות את הגידול, ולעומת זאת פוגעת יותר בתאי הגידול הסרטני.
 • הקרנות פנימיות – Brachytherapy:
  הסיבה שקוראים להן הקרנות פנימיות, היא משום שכאן הגישה היא להשתיל בתוך גוף המטופל את מקור הקרינה, שהוא גבישים רדיואקטיביים קטנים בערך בגודל גרגיר אורז. השתלת הגבישים בתוך הגידול הסרטני נעשית בניתוח בעזרת הנחייה של אולטרסאונד, על מנת לדייק במיוחד במיקום. הגרגירים, המורכבים מאיזוטופים כמו יוד 125 או פלדיום 103, מתפרקים באופן איטי במשך כחצי שנה עד שנה, ומשחררים קרינה חזקה פי 2 בדיוק לתוך הגידול. טיפול זה מאפשר פגיעה נמוכה יותר ברקמות החיצוניות לגידול, כמו המעי הגס, פי הטבעת ושלפוחית השתן, ביחס לטיפולי הקרינה החיצונית. בעקבות איטיותו של הטיפול, הירידה כאן בערכים של בדיקות ה-PSA, שהוא המדד העיקרי כיום להצלחת הטיפול, יכולה להגיע רק לאחר שנה וחצי עד שנתיים מתחילת הטיפול.

  ההליך מתבצע תחת הרדמה מקומית או מלאה, ובמהלכו מחדירים דרך העור שבין שק האשכים לפי הטבעת כ-80-100 גרגירים רדיואקטיביים. כל התהליך עצמו לוקח בין שעה לשעתיים. בעקבות הסיבוכים המוכרים של ביצוע הרדמה למטופלים שמעשנים, חשוב מאוד להימנע לחלוטין מעישון למשך שלושה שבועות לפני ואחרי כל הקרנה, ובנוסף לכך יש גם להפסיק ליטול מדללי דם. ביום הניתוח, יש להיות בצום מלא, כולל שתייה, למשך 6 שעות לפני הניתוח.

  לאחר ניתוח זה תועברו להאוששות למשך שעתיים, ותשתחררו שמחים וטובי לבב לחייכם הקודמים. לאחר ההגעה לבתיכם, הקפידו לשתות מים רבים בשביל בכדי לשטוף את שלפוחית השתן, והימנעו מהרמת משאות כבדים. באופן כללי, זכרו שכעת בתוך בלוטת הערמונית שלכם שוכן מקור לקרינה מסוכנת. זה לא אומר שלא תוכלו להתקרב לאנשים אחרים ואפילו לחבקם, אך השתדלו להימנע מלהושיב ילדים על חיקכם. ואם בכל זאת אתם לא יכולים להתאפק, רכשו תחתוני מגן מיוחדים עם שכבת עופרת בתוכם. בביצוע יחסי מין לאחר ניתוח השתלת הגבישים יש להשתמש בקונדומים, בכדי למנוע את הסיכוי שאחד מהם יופרש בנוזל הזרע.

לפני הגעתכם לקבל את הטיפול הקרינתי, גם מהסוג החיצוני וגם מהסוג הפנימי, כדאי להכין את כל הציוד והמסמכים הדרושים. יש להביא את סיכום רופא המשפחה הכולל אבחנות ותרופות שונות שאתם לוקחים, תוצאות הביופסיה של הערמונית ודירוג גליסון של הסרטן. חשוב מאוד להגיע עם מדד PSA עדכני ועם ספירת דם, ולבצע בדיקת א.ק.ג אם עברתם את גיל 40. צילום חזה הוא דבר הנדרש לכל המעשנים מבינכם, או הסובלים מיתר לחץ דם, יתר שומנים בדם (דיסליפידמיה), מחלות לב או ריאות, סכרת, וגם למבוגרים מעל גיל 60.

חשוב להכיר את תופעות הלוואי של ההקרנות. ייתכן ותחוו שינוי זמני בצבע העור שבין הרגליים, הופעת דם בשתן, בעיות בזקפה ובמתן שתן. 10% מהמטופלים בקרינה לטיפול בסרטן הערמונית אינם יכולים להטיל שתן באופן תקין, ולכן נזקקים לצנתר. בעיות נוספות במתן השתן יכולות להיפתר על ידי שימוש בתרופות מסוימות והימנעות מצריכת קפאין. אם אתם בעלי סרטן ערמונית בדרגה של גליסון 7 (ראו “טיפול בסרטן הערמונית”), ייתכן ותתבקשו לקבל טיפול משולב של קרינה חיצונית עם קרינה פנימית.

נסיים את נושא ההקרנות בטיפול ייחודי לבעלי סרטן אשר שלח גרורות שהגיעו לעצמות:

Strontium 89:

חומר רדיואקטיבי זה, או בשמו האחר “מטסטרון”, הוא איזוטופ של היסוד “סטרונציום”, ומשתמשים בו לטיפול בגרורות של כל סוגי הסרטן אשר הגיעו אל העצמות. הטיפול נעשה על ידי הזרקתו של החומר לוריד. הסטרונציום-89 למעשה מתחרה עם הסידן הבונה את העצם, ופולט תוך כדי כך קרינת בטא. הקרינה הורגת את תאי הסרטן והורסת את הגרורות, דבר שיכול להקל מאוד את על חולי סרטן הערמונית הסובלים מכאבים בעצמות בעקבות גרורות. שיטה זו הינה הרבה יותר טובה לחולים בעלי גרורות מפושטות, מאשר שיטת ההקרנות החיצונית, אשר מכוונת למיקומים מוגדרים ביותר, וזאת משום שבלתי אפשר לכוון הקרנה לכל גרורה בנפרד. אם זאת, קיימים מקרים בהם השתמשו גם בקרינה חיצונית לטיפול בגרורות כואבות במיוחד.

למשך יומיים-שלושה לאחר הזרקת האיזוטופ, ייתכן ותחוו התגברות בכאב. הצוות הרפואי יספק טיפול נגד כאבים כבר מראש, אבל ההקלה האמיתית תגיע רק לאחר שבוע עד שלושה שבועות מהטיפול. תופעת הלוואי העיקרית של טיפול זה, היא פגיעה במח העצם, שיכולה להביא לדיכוי בייצור תאי דם אדומים ולבנים, ובכך ירידה במערכת החיסונית שלכם.

טיפול הורמונאלי

עבור רוב חולי הסרטן שהגידול שלהם פרץ מעבר לגבולות בלוטת הערמונית, רצוי מאוד לשלב גם טיפול הורמונאלי. ההצלחה של הטיפול ההורמונאלי תלויה בעיקר בתזמון ההתחלה שלו, מיד לאחר שהסרטן הגיע לשלב מתקדם, וכמה שיותר מהר יותר טוב. כפי שהוסבר קודם, ההורמון ה”מתדלק” את התפתחות התהליך הסרטני בבלוטת הערמונית הוא הדהידרו-טסטוסטרון המיוצר בערמונית מהטסטוסטרון אשר מקורו באשכים, ומטרות הטיפול ההורמונאלי הוא פשוט להוריד את רמות הטסטוסטרון. טיפול זה לא יפגע בתאי הסרטן עצמם, אך לפחות יעכב את גדילתם. נסביר כאן את הבסיס של הטיפולים ההורמונאליים השונים:

 • כריתת אשכים:
  אף על פי שמדובר בהליך ניתוח, למעשה מדובר בטיפול הורמונאלי, שמטרתו היא להוריד את האיבר שמייצר את ההורמונים שגורמים לשגשוג הגידול בערמונית. רובם הגדול של הגברים העוברים ניתוח זה סובלים מאימפוטנציה ומאבדן חשק מיני. תופעות לוואי נוספות הן גלי חום, רגישות בפטמות ועד כדי צמיחה של רקמת שד.
 • אנלוגים של LHRH:
  מדובר בחומרים הדומים בפעולתם להורמון הנקרא Luteinizing Hormone Releasing Hormone, ובעצם מבצעים “כיבוי” של ייצור הטסטוסטרון בגוף. תרופות אלה יעילות כמו כריתת אשכים, והן מוזרקות פעם בחודש או שלושה חודשים במרפאה אונקולוגית. גם במקרה זה צפויים מקבלי הטיפול לתופעות לוואי של אימפוטנציה, גלי חום וצמיחת שדיים, ובנוסף לתופעה מדאיגה של גדילה זמנית של הגידול. על אף שחומרים אלה עתידים להוריד את רמות הטסטוסטרון בדם, דווקא בתחילת הטיפול רמות הטסטוסטרון עולות ויכולות לגרום ל”התלקחות” זמנית של הגידול, דבר שאפשר לדכא על ידי מתן אנטי-אנדרוגנים.
 • אנטי-אנדרוגנים:
  התרופות הנכללות תחת שם זה הן “קזודקס”, “Bicalutamide” ו”Flutamide” והן גלולות הנלקחות פעם-שלוש פעמים ביום. פעולת התרופות היא להתחרות עם הטסטוסטרון על הקישור לקולטנים של הטסטוסטרון הממוקמים בתוך תאי בלוטת הערמונית. התרופה נכנסת לתוך התא ולא מאפשרת לטסטוסטרון להגיע ולבצע את פעולתו. יש להכיר את תופעות הלוואי- הקזודקס גורמת גם לעלייה ברמות האסטרוגנים בגוף, דבר אשר יכול להוביל גם כן לאותה תופעה לא נעימה של הגדלת החזה. בכל מקרה, בשביל להשיג יעילות מירבית בטיפולי האנלוגים של LHRH או ניתוח כריתה של האשכים באנטי-אנדרוגנים, רצוי לשלב אותם נטילת אנטי-אנדרוגנים.

לדעתם של מומחים בעניין, הטיפולים ההורמונאליים, כאשר נלקחים לאורך זמן, יכולים לגרום לעמידות של הגוף לטיפול. כלומר, למרות חסימה של ייצור הטסטוסטרון, או שימוש בחומר המתחרה על הקולטן שלו, יצליח הגוף בכל זאת להילחם בטיפול על ידי ייצור של יותר טסטוסטרון. הדרך להתגבר על פיתוח העמידות לטיפולים ההורמונאליים היא לבצע טיפול הורמונאלי בלתי-רציף, כלומר- טיפול הורמונאלי שמפסיק כאשר ערכי ה-PSA יורדים בחזרה לרמת הנורמה, וממשיך מחדש כאשר הם עולים לטווח המסוכן. אחד היתרונות הגדולים של שיטת הטיפול הבלתי-רציף היא המניעה, לפחות לפרק הזמן שבין הטיפולים, של תופעות הלוואי של הטיפול ההורמונאלי, הכוללות אובדן של חשק מיני, אובדן זיקפה, עייפות וחולשה ועלייה במשקל.
חוקרים טוענים כי טיפול הורמונאלי יכול גם לשפר את תוחלת החיים של גברים אשר עברו ניתוח או הקרנות של בלוטת הערמונית. לטיפול מסוג זה קוראים טיפול הורמונאלי Adjuvant, או טיפול מסייע, ויעילותו נמצאת עדיין בבירורים.

טיפול כימותרפי בסרטן הערמונית

אמנם אמרנו שהרוב הגדול של הגברים שורד את ההתפתחות הסרטנית בבלוטת הערמונית, וזאת משום שהגידול מתפתח בצורה מאוד איטית. בכל זאת, אם הגידול התפתח לשלב מתקדם, ופלש מעבר לרקמת הערמונית ואפילו שלח גרורות, קיימים כמה טיפולים כימותרפיים שמאריכים את שרידות החולים. הטיפולים מתאימים גם לאותם חולים בהם הטיפול ההורמונלי כשל. נדגיש כי אין מטרתם של הטיפולים הכימותרפיים לחסל לחלוטין את כל התאים הסרטניים בגוף, אבל הם בהחלט יכולים לעכב את צמיחת הגידול ולהקל על הכאבים.

 • ג’בטאנה (Jevtana): תרופה הדומה לטקסוטר, שהייתה הטיפול היחיד בעבר. שתי התרופות פועלות על ידי הרג התאים הסרטניים, אך הטקסוטר פחות יעילה משום שחולים מסוימים מפתחים אליה עמידות, וזאת על משום שהסרטן מפתח חלבונים מיוחדים המתנגדים לכניסת התרופה לתוך התאים הסרטניים. תרופת הג’בטאנה כלולה בסל התרופות.
 • אביטרון (Abiraterone): תרופה זו פועלת על ידי העיכוב של האנזים CYP17 המיוצר ביותרת הכלייה, אשר גורם בסופו של דבר לייצור הורמון הטסטוסטרון. הירידה בטסטוסטרון מעכבת את גדילת הגידול הסרטני, ומאריכה את חיי החולים הלוקים בסרטן העמיד לכימותרפיה ולטיפולים הורמונאליים. היא איננה כלולה בסל התרופות.
 • חיסון תאי דנדרטי (Sipuleucel־T): הליך רפואי מתוחכם בו לוקחים את תאי מע’ החיסון של החולה הנקראים תאים דנדריטים, מעבדים אותם מחוץ לגופו, גורמים להם ליצור תגובה כנגד הגידול הסרטני, ואז מחזירים אותם לגופו. מדובר בחיסון מיוחד לסרטן הערמונית אשר מיוצר באופן אישי עבור כל מטופל בנפרד, והאמת היא שהוא לא זמין כיום בארץ.

קיימות עוד תרופות רבות בשוק התרופות הכימותרפיות, כמוDoxorubicin , Estramustine, Etoposide Mitoxantrone, Vinblastine, ו-Paclitaxel. ייתכן והרופא המטפל יחליט לשלב כמה מהן באותו טיפול, בשביל להקטין את הסיכוי שהסרטן יפתח עמידות. בנוסף, נציין כי קיים סוג מסוים של סרטן הנקרא “קרצינומה של התאים הקטנים” (Small cell carcinoma), שהוא סרטן נדיר בבלוטת הערמונית אשר מטופל בצורה טובה יותר דווקא על ידי כימותרפיה מאשר על ידי טיפול הורמונלי.

תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי תלויות כמובן בסוג והרכב הטיפול אותו מקבלים, והן יכולות לנוע מבחילות, הקאות ואובדן תיאבות, עד לאיבוד שיער, פצעים בפה, ירידה של המערכת החיסונית, רגישות יותר גבוהה לפציעות, עייפות ואנמיה. קיימות גם תרופות אשר נוגדות תופעות לוואי אלה ויכולות להקל לפחות על ההרגשת הבחילה.

לסיכום, נאחל החלמה מהירה ובריאות מלאה לכל הסובלים מבעיות בבלוטת הערמונית.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

67 שאלות גולשים בהמשך העמוד

06/11/2019

סרטן ערמונית ביופסיה 13 מתוך 23 דרגה 2 גליסון 7=3+4 , בעיקר בבית שמאל 58 PSA 8.2 , 4K

אני בן 82 מצב בריאותי תקין
לא לוקח תרופות באופן קבוע גם לא מדלל דם
איזה טיפול אתם ממליצים לאור הניתונים הנ”ל
בתודה , חיים

06/11/2019

סרטן ערמונית ביופסיה 13 מתוך 23 דרגה 2 גליסון 7=3+4 , בעיקר בבית שמאל 58 PSA 8.2 , 4K

אני בן 82 מצב בריאותי תקין
לא לוקח תרופות באופן קבוע גם לא מדלל דם
איזה טיפול אתם ממליצים לאור הניתונים הנ”ל
בתודה , חיים

04/06/2019

גידול סרטני בערמונית

לאחר שאובחן סרטן לא אגרסיבי כהגדרת הרופא ולאחר כל הבדיקות ופגישות עם המרדים והמנתח. אני מעוניין לקבל חוות דעת הניסיון ורמת המקצועיות של המחלקה בבית חולים סורוקה שה אני מועמד לניתוח הסרת הערמונית בעזרת רובוט דה-וינצ’י. או שאולי בכל זאת קיימת אופציה טובה יותר עם פחות נזקים אפשריים כתוצאה מהניתוח ועדיין להגיע לאותה תוצאה טובה לאחר הניתוח.

02/06/2019

בדיקת 4kscore

שלום,
האם כאשר התוצאות שליליות בבדיקת PSA עדיין מומלץ לבצע את בדיקת ה 4kscore ? (לאבי היה סרטן הערמונית)
במידה וכן מה העלות במידה ויש לי מכבי שלי ?
תודה
רוני

04/04/2019

קריותרפיה או כריתת ערמונית, האם ביצוע קולונוסקופיה לפני קריותרפיה מעלה סיכון להיווצרות FESTULA

שלום,
לבעלי הובחן סרטן ערמונית,מדד PSA – 20, בדיקת 4K SCORE – 30%, ציון גליסון 7. יש לי 2 שאלות:
1. מה עדיף: כריתת ערמונית או קריותרפיה?
2. לבעלי יש סיפור משפחתי בסרטן מעי הגס והוא מבצע קולונוסקופיה פעם ב-5 שנים. כעת הגיע זמן לעשות קולונוסקופיה. מה מומלץ לעשות קודם: טיפול בערמונית (ניתוח/קריותרפיה) או קולונוסקופיה? האם ביצוע קולונוסקופיה לפני קריותרפיה מעלה סיכון בהיווצרות FESTULA? אם מבצעים קולונוסקופיה קודם כמה זמן צריך לעבור בין ביצוע קולונוסקופיה לבין ניתוח כריתה/קריותרפיה? תודה

20/08/2018

טיפול הקפאה לערמונית

האם יש אצלכם טיפול הקפאה לערמונית

24/07/2018

ערמונית אחרי פיופסיה

סובל מצריבה בין האשכים והטבעת מפריע מאוד בבדיקת הפיופסיה יש חשד בצד ימין עברתי א מ ר מחקה לתשובה רמת ה ב ס א 3.85 מה אפשר להעלים את הצריבה עד שנקבל תצואה ה א מ ר

17/07/2018

סרטן ערמונית לאבי בן 79 שסובל גם מאי ספיקת לב

אבי בן 79 מגיל 40 חול לב ( שני נתוחי מעקפים)בחודש השנה עשה ביופסיה שם התגלה סרטן
group 4 psa 7.9
התייעץ עם אונק’ ,זה בלי לעשות בדיקות CT וכו קבע טיפול הורמונלי שעשה זיהום בבטן + אירוע לבבי ( אנזמים עלו)
באשפוז קרדיולוגי אחרי צילום חזה הפנו אותו לCT שם ראוי תסמינים בחוליות בריאה ובכבד ומבקשיפ CT PET אונקולוג מסרב לתת הפניה או לראות את אבא אלא רק מתי שקבע לפי פגישה ראשונה בעוד 4 חודשים
האם לא יכול להווצר נזק עוד יותר בלתי הפיך ממה שנראה לי ( ואני לא רופאה) כבר נגרם
מה ניתן לעשות
תודה
הבת ההיסטרית
אורלי

23/05/2018

טיפול הורמונלי ?

שלום , אבי בן 89 , בריא מלבד מלנומה מ2015 ללא גרורות עד כה. בבדיקת psa מלפני כשבועיים psa 19 בדיקה חוזרת אחרי יומיים 25
מרגיש טוב , מתפקד היטב
ללא כאבים , אין עצירת שתו ואסימפטומטי
בבדיקה אצל אורולוג הומלץ pet psma שלא אושר ,עקב העובדה שלא הוכח בבדיקת ביופסיה שחולה בסרטן הערמונית
מה דעתך להמשיך מעקב psa ? לבצע את pet psma באופן פרטי ? או להתחיל טיפול הורמונלי ?
תודה עבור התיחחסותך

15/03/2018

סרטן הערמונית

שלום לרופא עברתי ניתוח TURP בגלל אצירת שתן ,,בבדיקה פתולוגית GS3+4=7 עשרים עד 25 אחוזים לפני הניתוח היה לי PSA 30 בזמן אצירת שתן , הייתי אצל אונקולוג שנתן לי כדורים לטיפול הורמונלי קסודקס וזריקה זולדקס שעשיתי לפני חודש וחצי עשיתי שלשום בדיקת טסטוסטרון תוצאה 0.9 כמן כן בדיקת PSA תוצאה 0.29 נקבעו לי 40 הקרנות חיצוניות שאלתי האם לפני ההקרנות צריך לעשות בדיקת PET-PSMA לראות אם הסרטן לא יצא מהקופסה ושלח גרורות לבלוטות הלימפה עשיתי מיפוי עצמות יצא תקין אודה לך על תשובתך

20/02/2018

סרטן הערמונית

עברתי ניתוח TURP בגלל אצירת שתן גילו בפתולוגיה %gs 3+4=7 20-25 לפני הניתוח psa היה 30 ואז הייתה לי עצירת שתן ,אמור לקבל ה30 הקרנות מהחודש הבא ומקבל זריקות כzoladex כל 3 חודשים לקחתי חודש קזודקס 30 כדורים
עשיתי מיפוי עצמות הכל בסדר ,שאלתי האם הגידול רק בערמונית ואיך אפשר לדעת מה תופעות הלואי של ההקרנות?

06/02/2018

סרטן הערמונית

אם מגלים שיש לי סרטן בערמונית .אפשר מעקב? אפשר לפרט בבקשה תודה

24/01/2018

אופן הטיפול המוצע

בן 56 PSA 6 לאחר ביופסיה עם ממצא של גליסון 6 בנגעTZ משמאל בלבד
בהתייעצות עם 2 אורלוגים -אחד ממליץ על מעקב פעיל
השני על טיפול פוקלי באמצעות קריותרפיה
יצויין שיש לי היסטוריה משפחתית עם מספר מקרי סרטן בפרוסטטה
אשמח לשמוע את דעתכם

23/11/2017

זייטיגה וארביטרון

שלום
התחלתי טיפול בזייטיגה אולם כרגע קופח מציעה לי את הארבטרון (גנרי)
האם יכולה להיות בעיה

14/11/2017

טיפול לערמונית גרורתי

אבי בן 70 סרטן ערמונית גרורתי psa 1960 עם גרורות בכל הגוף ניסה כבר זיטגה אקסטנדי dasכימותרפיה טקסוסר וזבטנה וכעת עבר 2 טיפולי לוצטיום באיכלוב ועקב עלייה בתפקודי כבד אינו יכול להמשיך רציתי לשאול אם יש עוד דברים לעשות ומה התוחלת חיים לאדם כזה
תודה רבה

19/09/2017

על סיכון סרטן הערמונית

מה הסיכון של סרטן הערמונית עם מדד ה- PSA 8.5 ומדד הגלסון 7=4+3 ??
האם במצב הזה אפשר עדיין להמשיך במעקב פעיל???

סמיון שלום,

סרטן ערמונית עם PSA 8.5 וגליסון 4+3=7 בביופסיה נחשב כגידול בסיכון בינוני.

מדדים אלו אינם מקובלים למעקב פעיל וישנה המלצה לטיפול. עם זאת, חשוב לדעת שבהחלטה על טיפול יש לקחת בחשבון את גיל המטופל ומחלות הרקע שלו.
צוות האתר
10/09/2017

בדיקת גסטרו+קונולוסקופיה

אובחנתי כסובל מסרטן ערמונית/ביאופסיה/ גליקסון (3+4) 7
ממתין לבדיקת MRI+PET PSMA ב26-27/9/17
יש לי זימון לבדיקת גסטרו+קונולוסקופיה ב 19/9/17 .זימון זה נקבע לפני גילוי סרטן הערמונית.
האם מומלץ לבצע את הבדיקה שבוע לפני בדיקות MRI &PET PSMA

משה שלום,

בדיקות גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה אינן מפריעות לביצוע בדיקת PET CT, לא אם אתה חווה סיבוך של הבדיקה. ממליץ שתקבל מידע מדוייק יותר מהגסטרואנטרולוג שלך לצורך קבלת החלטה מושכלת האם לדחות את הבדיקות או לבצען במועד.
צוות האתר
24/07/2017

סרטן ערמונית

סרטן ערמונית – SPA 14 – 9 בסולם גליסון – פרץ מחוץ לערמונית – בבדיקת PET לא נמצאו גרורות – מקבל טיפול הורמונלי לשנה וחצי וקרינה לחודשיים וחצי – כיצד צפויה להתפתח המחלה? מה צפי לאריכות חיים?

ארנסטו שלום,

ישנם כלי חיזוי שונים אשר משקללים נתונים שונים (לרוב כוללים את גיל המטופל, רמת ה PSA ונתוני הביופסיה) ומאפשרים לחזור באופן סטטיסטי מה סיכויי ההחלמה. ממליץ שתעבור יחד עם האונקולוג המטפל בך על כלי החיזוי האלו.
צוות האתר
25/04/2017

סרטן ערמונית גרורתי

לאבי יש סרטן ערמונית גרורתי כאשר בבדיקת pet יש גרורות בכל בלוטות הלימפה . בגלל שלאבי יש התחלה של דימנציה אמרו כי לא ניתן לתת לו טיפול כימותרפי אלא רק את הזריקה ההורמונלית כל 3 חודשים ואת הכדורים הכימיים פעם ביום. האם הטיפול נכון? מה תוחלת ואיכות החיים ללא טיפול כימותרפי?

שי שלום,

אכן לאחרונה (במהלך השנתיים האחרונות) התפרסמו מספר מחקרים גדולים אשר הראו כי קיים יתרון למתן כימותרפיה בתחילת הטיפול למטופלים המאובחנים עם סרטן ערמונית גרורתי. טיפול כימותרפי כבר בתחילת הטיפול (בניגוד לטיפול רק אחרי שטיפול הורמונאלי נכשל, כפי שניתן בעבר הלא רחוק) מאריך את תוחלת החיים בין שנה לשנתיים (תלוי בהיקף המחלה הגרורתית).

למרות מה שציינתי, ישנם מטופלים אשר קבלת כימותרפיה מסוכנת להם יותר מאשר היתרונות של הכימותרפיה לטיפול במחלת הסרטן. אני מניח שהאונקולוג המטפל של אביך שקל את יתרונות הטיפול אל מול חסרונותיו ונתן את המלצתו בהתאם.

כפי שאני נוהג להמליץ  לכל מטופליי, ניתן לפנות לקבל חוות דעת שנייה בשאלה של היכולת של אביך לקבל טיפול.
צוות האתר
20/04/2017

Mri fusion

שלום
באיזה בתי חולים ניתן לעשות בדיקת MRI FUSION?כל אחד שולח אותי לבית חולים אחר.

אברהם שלום,

ישנם מספר בתי חולים המציעים שירות של ביופסיות פיוז'ן. אני מבצע ביופסיות אלה בבי"ח מאיר.
צוות האתר
05/04/2017

סרטן הערמונית

שלום!
לבעלי התגלה סרטן ערמונית בביופסיה, גליסון 7, בכל 8 גלילים בצד שמאל, 3 מתוכם עם perineural invasion (ב-7 גלילים שנלקחו מצד ימין אין כלום, רק אטרופיה). נקבע שלב T1C. ה-CT שנעשה לאחר מכן אומר ” קיבה בדיסטנסיה עם אוויר בתוכה”, “שלפוחית השתן דחוקה בקרקעיתה ע”י פרוסטטה מוגדלת בעלת גבולות בלתי סדירים”. האם זה אומר שהקופסית נפרצה? האם הניתוח להסרת הערמונית עדיין יהיה יעיל? תודה

מרים שלום,

לבדיקת CT אין מקום בהערכה של הערמונית. בעלך צריך לעבור בדיקת MRI היכולה לתת תשובה לגבי פריצת קופסות לבדיקת PET CT עם סמן PSMA לשלילת פיזור גרורתי. לאחר מכן ניתן לדון על אפשרויות הטיפול.

אשמח לפגוש אתכם במרפאתנו לייעוץ לגבי המשך הטיפול במחלתו.
צוות האתר
16/03/2017

סרטן ערמונית – בדיקת MRI

שלום רב לבעלי התגלה סרטן ערמונית בביופסיה מסוג אנדוקרצינומה. 6 גליסון. הוא אמור לעבור MRI ומתלבט בין MRI עם סליל לבין MRI טסלה 3. מהי המלצתך? מה ההבדל בין השניים? תודה

יהודית שלום,

התשובה תלויה בסיבה לבדיקת ה MRI. במידה ובעלך שוקל מעקב לערמונית אז סביר שבעקבות ה MRI יעבור ביופסיה נוספת. במקרה כזה בדיקה במכשיר 3T ללא סליל מעוות פחות את הערמונית ומאפשר ביופסיה מדוייקת יותר על סמך ה MRI.

במידה ובעלך עובר בדיקת MRI לקראת ניתוח ואינו מעוניין לשקול מעקב פעיל אז שתי השיטות טובות אך יש מנתחים המעדיפים בדיקה עם סליל.

 
צוות האתר
08/03/2017

כריתה או ניתוח

האורולוג שלי ממליץ על כריתה (כי אני צעיר בן 58)
האונקולוגית ממליצה טיפולי קרינה
אני בן 58
אין גרורות
psa קרוב ל 13
gleason 3+4
הייתי בבדיקות באיכילוב של ga-68 psma / f-18 choline
עשיתי מיפוי עצמות וסיטי
דעתך בבקשה תודה

גדעון שלום,

המלצתי היא כריתה מכמה סיבות:

ראשית, אין מידע השוואתי אשר בוצע באופן רנדומלי אך ישנם מחקרים גדולים רטרוספקטיביים אשר מראים שבטווח הארוך לניתוח יש יתרון על פני קרינה בשליטה על הסרטן. לכן, בגיל 58, כאשר הטווח הארוך חשוב, אני מאמין שיש לניתוח יתרון.

שנית, לכל צורת טיפול ישנם גם מקרי כשלון. במקרי כשלון של כריתה אפשר בקלות להוסיף קרינה למיטת הערמונית. לעומת זאת, בכשלון של קרינה האפשרות הניתוחית בעייתית מאוד מכיוון שכרוכה באחוזים גבוהים מאוד של אינאונות ודליפות שתן ולכן מבוצעת לעיתים רחוקות מאוד.

וחשוב לדעת ששכיחות תופעות הלוואי של שתי השיטות דומות מאוד, בניגוד למה שלעיתים נאמר למטופלים.

בהצלחה
צוות האתר
23/01/2017

שימור עצבי בניתוח הסרת ערמונית

בן 57
בביופסיה 4 גלילים מתוך 6 בימין. אחוזים 90, 30, 50, 10
גליסון 6. PSA 3.75
MRI – תהליך פריפרי נרחב מימין מאפקס עד איזור אמצעי עליון, שככל הנראה מתאים לגידול משמעותי קלינית. מערב קופסית עם חשד לפריצה קטנה אחורית שלה. ללא עדות למעורבות שלפחויות הזרע.
שאלותי:
האם בתנאים אלה ניתן לבצע שימור עצבי?
מה הדחיפות לביצוע הניתוח? תכננתי על אפריל. האם סביר?
האם לפי התוצאות אצטרך לעבור טיפולים נוספים?

שלום רב,

לפי ממצאי הביופסיה וה MRI הגידול שלך מוגבל לצד ימין כך שמשאל אין מגבלה בביצוע שימור עצבים. מימין ישנם סימני פריצת קופסית ולכן ייתכן ולא ניתן יהיה לשמר עצבים באופן מלא בצד זה, אך המלצתי לעבור את הניתוח ע"י מנתח מנוסה היודע להעריך את המצב תוך ניתוחית ולבצע שימור עצבים גם במצב כזה. שימור חלקי בצד אחד (עם שימור מלא בצד שני) טוב יתר משימור חד צדדי.

נקודה נוספת למחשבה היא האם אתה בכלל זקוק לניתוח. גליסון 6 עם PSA של 3.75 זו מחלה בסיכון נמוך. אמנם ה MRI מראה חשד לפריצת קופסית אך לא נדיר שבדיקת ה MRI תעריך פריצת קופסילת כאשר אין כזאת. במצבך אתה בהחלט יכול לשקול מעקב פעיל ולדחות טיפול בשלב ראשון. עם זאת, עקב היקף המחלה אני ממליץ לבצע ביופסיה נוספת בהקדם. ביופסיה זו נקראת ביופסיה מאשררת ומטרתה לוודא שאינך סובל ממחלה משמעותית יותר מאשר גליסון 6. מכיוון שבידיך בדיקת MRI המאפשרת הנחיית הביופסיה באופן מדוייק יותר, המלצתי היא לבצע ביופסיה בשיטת ה MRI fusion.

אנו מבצעים ביופסיות ערמונית כולל ביופסיות בהנחיית MRI. אשמח להפגש איתך במרפאתנו ולעזור בהמשך הטיפול בך במידה ותהיה מעוניין. ניתן לפנות למרפאה דרך האתר.
צוות האתר
21/01/2017

דם בשתן

שלום רב
ראשית ברצוני להודות לך על תשובותיך לשאלותי הקודמות. אני לאחר ברכיתרפיה בערמונית שבוצעה לפני כחודשיים.בגלל עצירת שתן לאחר התהליך הוחדר לי קטטר, תחילה לשבוע ושוב לא היה שתן ואז החדרה לשבוע נוסף וגם אז לא היה שתן חופשי. הוחדר שוב קטטר ךתקופה של 6 שבועות[יסתיים באמצע פברואר]. לפני כשבוע חל שינוי בכמות השתן,בכמויות גדולות. היום בבוקר שמתי לב כי השתן הנמצא בשקית הוא אדום[דם] ואחרי זה היתה כמות גדולה של שתן בהיר. האם זה אומר כי אני בשל להוצאת הקטטר? בדיקת תפקודי הכליות מראה כי תפקודי הכליות תקינים לחלוטין.
תודה מראש על תשובתך
דני

דני שלום,

דימום בשתן מצריך בירור הכולל מספר בדיקות אך ראשית יש צורך בשליחת בדיקת שתן לתרבית בכדי לוודא שאינך סובל מזיהום. מטופלים הנושאים קטטר לתקופה ממושכת נמצאים בסיכון מוגבר לזיהום בדרכי השתן.
צוות האתר
12/08/2016

כיצד ניתן לטפל בגרורות בעצמות בסרטן הערמונית? האם ניתן לחסלם?

סרטן ערמונית גרורתי. בבדיקת ct יש ממצאים בחוליות הגב ובצלעות, לא באיברים פנימיים. הותחל בטיפול הורמונאלי. מה השלב הבא? הבנתי שיש צורך לשלב טיפול כימותרפי..האם יש פרוטוקול מומלץ? ובכלל האם יש אפשרות להקטנה/ העלמה של הגרורות בעצמות?דבר נוסף, ניתן לשלב עם הטיפולים הקונבנציונליים גם טיפול טבעי …יצירת סביבה בסיסית לתאים הסרטניים?

שלמה שלום,

סרטן ערמונית גרורתי זו מחלה שאינה בכל ריפוי, אך הטיפולים המתקדמים הקיימים היום מאפשרים שליטה במחלה ומתן איכות חיים טובה במשך מספר שנים. עצמות הן האתר השכיח והראשון אליו סרטן ערמונית שולח גרורות. מחקרים עדכניים מראים כי מתן טיפול כימותרפי יחד עם התחלת טיפול הורמונלי מאריך את תוחלת החיים בין שנה לשנתיים (תלוי בהיקף המחלה בזמן האבחנה). הטיפול הכימותרפי המומלץ הוא עם תכשיר בשם טקסוטר (TAXOTERE).

כמובן שמומלץ להבדק ע"י אורולוג העוסק בתחום האונקולוגיה ועם אונקולוג העוסק בתחום סרטן הערמונית בכדי להתאים את הטיפול האופטימלי למטופל ספציפי.
צוות האתר
04/08/2016

פירמגון או קסודקס ודקפפטיל

האם שימוש בזריקת פירמגון אחת לחודש עדיפה על שילוב קסודקס ודקפפטיל?
האם ניתן לשלב / לעבור בין המסלולים?
הבנתי שאת הקסודקס מפסיקים אחרי חודש האם גם עם זריקת הפירמגון מפסיקים אחרי תקופה?
תודה ראש על התשובות

שלמה שלום,

בשאלתך לא ציינת מה הסיבה לטיפול. האם לסרטן ערמונית גרורתי או כחלק מטיפול קרינתי לסרטן ערמונית. בכל מקרה, משך הטיפול בפירמגון ובדקפפטיל זהים. במידה ומדובר במחלה גרורתית, הטיפול הוא קבוע ללא הפסקה ובמידה וכחלק מטיפול קרינתי משך הטיפול נקבע ע"י דרגת הסיכון של הגידול הסרטני.

קיים מידע המרמז שפירמגון הינו טיפול יעיל יותר מדקקפטיל (ותרופות נוספות מאותה קבוצה) אך טיפול זה כלול בסל הבריאות רק במקרים מסויימים, כך שלא כל חולה עם סרטן ערמונית גרורתי יקבל טיפול זה.
צוות האתר
08/07/2016

סרטן הערמונית

חולה בן 82 יש לו נזק קל בכליות ותאים ממאירים בערמונית יכול לקבל טיפול

סאוסן,

ההחלטה על טיפול אינה מבוססת רק על גיל המטופל אלא על מדדים נוספים  אשמח להפגש במרפאתנו לייעוץ מקיף ומפורט.
צוות האתר
08/03/2016

סרטן הערמונית וטיפול בהקרנות

בעלי נמצא כחולה בסרטן הערמונית. מדד גליסון 9 נמצאו גם גרורות בעצמות האגן. במהלך ששת החודשים האחרונים מטופל בפירמגון. במיפוי נמצא כי גרורה אחת “נעלמה” אחת קטנה מעט ושתיים נשארו באותו גודל כפי שהיו לפני חצי שנה. הרופא המטפל שוקל כעת מעבר להקרנות. (כפי שהבנתי חושש שהמחלה לא תגיב אח”כ לטיפול ההורמונלי.)מתוך מאמרים שקראתי ישנם חילוקי דעות באשר ליעילות טיפול קרינתי בסרטן ערמונית גרורתי ומתעוררת השאלה, האם “עלות” תופעות הלוואי לא עלולה להיות גבוהה יותר מהרווח של הטיפול הקרינתי. אשמח לדעתך

חנה שלום,

כפי שציינת, הקרנה או ניתוח הערמונית בחולה עם מחלה גרורתית מוגבלת הינו טיפול נסיוני הנמצא במחקר במספר מרכזים גדולים ברחבי העולם. אין מדובר בטיפול סטנדרטי ועדיין איננו יודעים האם מהווה יתרון או חסרון. לאור זאת, טיפול כזה מוצע לחולים אך ורק במסגרת פרוטוקול מחקרי ולא כטיפול שגרתי.

במידה והרופא הציע טיפול בהקרנות לגרורות בעצמות שקטנו, מדובר בטיפול אפשרי. עם זאת, קשה לי לקבוע האם יש מקום להקרנות ללא בדיקה ומעבר על כל בדיקות המעבדה והדימות.
צוות האתר
07/03/2016

תופעות לווי לפירמגון.

שלום רב.
אני מטופל בפירמגון מידי חודש בחודשו. לאחר כ4 שעות מקבלת הזריקה אני מרגיש חלש, כאבי רגליים, וצמרמורות קור.
תופעות אלו נימשכות גם יום לאחר הזריקה.
שאלתי היא: האם יש אפשרות לקבל טיפול מונע לתופעות אלו ( לאותם יומיים).
בברכה
שלמה

שלמה שלום,

התופעות אותן אתה מתאר מוכרות כתופעות לוואי של הזרקת פירמגון. תופעות אלו מופיעות באופן יחסית נדיר (כ 4% מהמטופלים) ולרוב נעלמות, כלומר מופיעות בזריקה הראשונה ולעיתים בכמה הראשונות אך בהמשך נעלמות. תופעות אלו, כפי שתיארת, מוגבלות לזמן קצר (בד"כ פחות מיממה). לצערי אין טיפול יעיל למנוע תופעות אלו.

מקווה שבקרוב תפסיק לסבול מתופעות אלו.
צוות האתר
10/01/2016

ביופסיה גליקסון 6 בגליל 1 נמצא גידול סרטני

בן 55 psa נע מ5.6. עד 7.0
איזה דרך טיפול מציע

שלום רב ותודה על השאלה החשובה,

PSA יכול לעלות מסיבות רבות ולכן בשלב ראשון מומלץ לחזור על הבדיקה בין 6 ל 8 שבועות לאחר הבדיקה הקודמת בכדי להבטיח שמדובר בעלייה אמיתית ולא עלייה רגעית. כמו כן, במידה ויש תסמינים היכולים להתאים לדלקת בשתן (צריבה במתן שתן, תחושת דחיפות ותכיפות) מוומלץ לשלוח תרבית שתן ובמידה וצומח חיידק לטפל אנטיביוטית לפני החזרה על בדיקת PSA.

בכל מקרה, גם רמת PSA של 5.6 היא גבוהה לגבר בן 55 ולכן ממליץ לפנות לאורולוג המתמחה בטיפול בסרטן ערמונית בכדי לשקול האם יש צורך בבירור נוסף (ביופסיית ערמונית, בדיקת PSA חופשי, בדיקת MRI של הערמונית וכו').
צוות האתר
14/12/2015

איפה יש טיפול steretactic בתל-אביב

איפה יש טיפול stereo tactic בישראל

פרופ' חיים מצקין

לא יודע מה אתה שואל ?


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
02/10/2015

הטיפול stereo tactic

האם ה טיפול STEREOTACTIC . מתאים לסרטן בערמונית

פרופ' חיים מצקין

שאלה נענתה כבר נשלחה שלוש פעמים


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
02/10/2015

הטיפול stereo tactic

האם ה טיפול STEREOTACTIC . מתאים לסרטן בערמונית

02/10/2015

הטיפול stereo tactic

האם ה טיפול STEREOTACTIC . מתאים לסרטן בערמונית

פרופ' חיים מצקין

טיפול ברכיתרפיה למשל בסרטן ערמונית הוא סוג של טיפול סטריאוטקטי


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
19/09/2015

מדד גליקסון 6 בערמונית לאחר בדיקה בביופסיה

אני בן 70 קבלתי תשובה מביופסיה שיש 2 מתוך 12 גלילים בביופסיה גליסון 6 נאמר לי שיש שתי אפשריות או ניתוח או לעשות הקרנות הייתי רוצה לשמוע את דעתך בנושא תמבחינה רפואית אני עם סכרת מאוזנת לחץ דם מאוזן גם עם כדורים וגם לפני 12 שנים עברתי ניתוח מעקפים יש לי אישור מרופא קרדאולוג להרדמה בניתוח תודה מראש

פרופ' חיים מצקין

אני מניח שאתה לא מצפה לתשובה אינטרנטית לשאלה כה חשובה וספציפית לגביך. בין השאר למשל מותר אף להימנע בשלב זה בכלל מטיפול .

אם תרצה תוכל לקבוע למרפאתי 03-6050699


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
15/06/2015

עליה ב PSA לאחר כריתה רדיקלית של הערמונית

שלום רב
אני בן 64.5
לפי כשנתיים עברתי ניתוח לכריתת הערמונית לאחר ביופסיה בה נמצא מדד גליסון 6 (3+3)
רמת ה PSA היתה 8.5
מאפריל 2013 מיד לאחר הניתוח עם רמת PSA של 0.02 טיפס ה PSA לרמה של 0.19 באפריל השנה .
בפגישת ייעוץ עם אונקוליגית היא הפנתה אותי לטיפול בהקרנות (קרינה דפיניטיבית) – 40 במספר. כמו כן המליצה לעשות לפני כן בדיקת PSMA PET (יש לי ביטוח פרטי)
האם מספר כזה של הקרנות אינו מספר גבוהה מהמקובל ?
גלשתי קצת באינטרנט ובשום מקום לא ראיתי מספר כזה של הקרנות
תודה

03/05/2015

פירמגון ואנטיביוטיקה

אחי חולה סרטן במצב גרורתי מתקדם ומקבל פירמגון.יש לו בעית כליות ונפרוסטומים. בימים אלה הוא סובל מבעיה בפה וצריך לקבל אנטיביוטיקה.איזו אנטיביוטיקה משתלבת הכי טוב עם הפירמגון?הוא סובל מכאבים חזקים ולכן אנא תשובתכם בהקדם

פרופ' חיים מצקין

אין כל בעייה בשילוב של פירמגון עם כל אנטיביוטיקה מתאימה שרופא שיניים או פה ולסת יציע לך.

אם במקרה הוא מקבל תכשירים למניעת אוסטיאופורוזיס בעקבות הפירמגון כגון זומרה צריך לידע הרופא כדי למנוע סיבוכים בעצם הלסת


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
10/04/2015

אבודרט כטיפול בסרטן ערמונית

ידוע לי כי ההתוויות לשימוש באבודרט הן לBPH אולם קראתי מספר מחקרים על שימוש באבודרט לאחר טיפול רדיקלי (בניתוח/הקרנות) שגרם להקטנה ברמות הPSA.
מצד שני אחת מהאזהרות של השימוש בתרופה הינה החמרה באגרסיביות של המחלה לאחר נטילת הכדור.
אשמח לדעת האם ישנו הגיון בשימוש באבודרט לאחר ניתוח להסרת הערמונית והקרנות שכשלו

בתודה מראש

פרופ' חיים מצקין

אין הגיון רב בנטילת אבודרט לאחר הישנות מחלת הסרטן.

ישנם טיפולים נכונים ומתאימים יותר.

רק לדחות עליית PSA איננו מספיק לאור הישנות  המחלה


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
26/02/2015

חיסון תאי דנדרטי (Sipuleucel־T):

פרופ’ מצקין שלום,
באשר לחיסון תאי דנדרטי (Sipuleucel־T)-ציינת כי אינו זמין בארץ. האם ידוע לך באיזה מקומות הוא זמין בחו”ל?

13/01/2015

טיפול בגרורות של סרטן במצע ערמונית

שלום
אני גבר בן 71 שהיה עד לפני 10 שנים בריא לגמרי. לפני 9.5 שנים עברתי ניתוח הסרת ערמונית בעקבות התפתחות תאים סרטניים בה.
במשך כל השנים מאז הניתוח אני במעקב אונקולוגי. לאחרונה עלתה רמת ה- PSA בכל חודש בערך במאית עד שהגעתי מרמה של 0.1 לאחר הניתוח לרמה של 0.29. בסריקת MRI התברר שיש לי שלוש גרורות קטנות במצע של הערמונית והוצע לי לעבור טיפול הקרנות.
האם זה הטיפול הטוב היחידי הרצוי לאור תופעות הלוואי שהוסבר לי שיכולות להופיע לאחריו ???

פרופ' חיים מצקין

לאור גילך הצעיר יחסית ואורך חיים ארוך לפניך, אני מסכים שטיפול קרינתי מוקדם ככל האפשר הווא פתרון נכון ועשוי להביא להבראה מלאה באחוז ניכר של החולים במצבך.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
08/12/2014

סרטן הערמונית

שלום פרופ. חיים מצקין
שמי נחמיה דקל.
הייתי אצלך בקליניקה אתמול 7-12-14 בביקור פרטי.
להזכירך , אני חולה פרקינסון בנוסף לסרטן הערמונית.
בהמשך לשיחתנו מאתמול צצה לי שאלה בקשר לקבלת ההחלטה איזה סוג טיפול לקבל.
שאלתי : בניתוח הסרת הערמונית,
א. – מהם הסיכונים האפשריים כתוצאה מהפרקינסון ?
ב. – העלת אפשרות של פד צמוד 24 שעות, כמה זמן אחרי הניתוח זה יקרה. מה אחוז הסיכוי להיות במקום הזה ?
ג. – האם בהקרנות יגדלו מספר הפעמים ללכת לשירותים, ולא יהיה צורך בפד 24 ש’ .
לתשובתך אודה מאוד

פרופ' חיים מצקין

שלום רב

אני מניח שהלחץ בו אתה נמצא מנע ממך מלהקשיב ולזכור את כל שנאמר בפגישתינו.

העלתי בפניך החשש שעקב מחלת הפרקינסון ממנה אתה סובל הפרעות ההשתנה לאחר טיפולים שונים בסרטן הערמונית יוחמרו. לאחר ניתוח הסיכוי לאובדן שליטה חלקית יגבר ולאחר קרינה לסוגיה השונים- דחיפות ותכיפות ההשתנה עלולה לגבור.

להערכתי הסיכוי לדליפה מתמדת והדקקקות לפד 24 כפי שאתה מכנה זאת איננה עוברת 5%.

בקרינה הסיכוי לאי שליטה קטן אבל רבים יותר הסיכויים לדחיפות-תכיפות ניכרת.

בברכה

חיים מצקין MD


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
14/11/2014

סרטן ארמונית גרורתי

האם ניתן להסיר ארמונית ששלחה גרורות לעצמות וריאות?

פרופ' חיים מצקין

אין מקום להסרת ערמונית במצב של מחלה  מחוץ לערמונית. הניתוח לאירפא את מחלתו של האיש . מה שיקבע את תוחלת חייו הן הגרורות השונות וההענות לטיפול הנכון (הורמונים).


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
07/09/2014

האם אפשר לנתח את סרטן הערמונית אחרי ביצוע הקרנות חיצוניות?

האם אדם שטופל בהורמונים(פירמגון) ואמור לעבור הקרנות של סרטן הערמונית, יוכל לעבור ניתוח להסרת הערמונית? האם עדיף לנתח ולעשות הקרנות במהלך הניתוח ולאחריו, באם אין יותר אופציה לניתוח?
המדובר באדם בן 65 , ללא מחלות רקע אחרות, שהחל בסוף יוני טיפול בפירמגון (גליסון 10 ואצירת שתן). כבר לאחר שבוע הוסר הקטטר וחל שיפור ניכר. כעת ממתין להתחלת ההקרנות בסוף ספטמבר. האם כדאי ועדיף אולי, לשלב ניתוח והקרנות?

פרופ' חיים מצקין

שאלה כללית מדי לא ניתן לענות פרטנית לחולה ספציפי מבלי לבדוק את החולה, לראות הדמייה וכו'

בעיקרון גליסון 10 מחלה קשה ביותר עם סיכוי גבוה להיות מפושטת מקומית ולכן טיפול בקרינה+ 3 שנים הורמונים נשמע אופציה סבירה. לאחריה ניתוח לא יהיה פתרון חכם.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
07/09/2014

האם אפשר לנתח את סרטן הערמונית אחרי ביצוע הקרנות חיצוניות?

האם אדם שטופל בהורמונים(פירמגון) ואמור לעבור הקרנות של סרטן הערמונית, יוכל לעבור ניתוח להסרת הערמונית? האם עדיף לנתח ולעשות הקרנות במהלך הניתוח ולאחריו, באם אין יותר אופציה לניתוח?
המדובר באדם בן 65 , ללא מחלות רקע אחרות, שהחל בסוף יוני טיפול בפירמגון (גליסון 10 ואצירת שתן). כבר לאחר שבוע הוסר הקטטר וחל שיפור ניכר. כעת ממתין להתחלת ההקרנות בסוף ספטמבר. האם כדאי ועדיף אולי, לשלב ניתוח והקרנות?

01/06/2014

תסמינים אחרי ביצוע ביאופציה

שלום, אני בן 66
לפי כ- 4 חודשים עברתי ביאופציה והממצאים היו תקינים.
יש צורך במעקב עוד שנה.
נאמר לי שאני עלולו לזהות סימנים דמיים בהטלת שתן במשך תקופה.
זה כן היה למשך תקופה קצרה מאוד.
אבל שמתי לב לאחרונה בסימנים דמיים בשופכה (בזמן הטלת זרע)
דעתך?

פרופ' חיים מצקין

דם בזרע הוא תוצאה דומה לזו של דם בשתן לאחר ביופסיה, פשוט לוקח לזה יותר זמן להעלם.

ככל שתכיפות פליטת הזרע גדולה כך נוזל הזרע שהוכתם בדם יתבהר לחלוטין. אין בכך כל סכנה פרט לאי נעימות האסטתית.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
14/05/2014

ניתוח רובוטי דה וינצ’י – סל הבריאות של המושלם

כתבתם בכתבה שלכם “בוודאי תשמחו לדעת שניתוח זה כלול בסל הבריאות, ואפילו מבוצע במרכזים הרפואיים רבין, הדסה עין כרם, איכילוב, רמב”ם, שיבא תל השומר ואסותא” בדקתי בקופ”ח מושלם ואמרו לי שהניתוח הזה לא בסל, האם מישהו במושלם נתן לי מידע שגוי? האם תוכלו להפנות למידע מדויק בעניין, תודה

פרופ' חיים מצקין

צריך ךהבדיל בין ביטוח רפואי ממלכתי הכלול בסל לבין ביטוחים משלימים.

אינני יכול לומר מה כלול ובאיזו מידה של החזר כספי ניתוח רובוטי בביטוחים משלימים.

בסל הבריאות טיפול לסוגיו השונים בסרטן הערמונית: ניתוח רדיקלי, קרינה פנימית-ברכיתרפיה וקרינה חיצונית כלולים ללא צורך בהשתתפות עצמית במסגרת בתי החולים הציבוריים. ברר בקרבת מגוריך האם מתבצע ניתוח בסיוע רובוט, צפי זמנים וכו'.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
12/02/2014

MRI לערמונית

בן 57 לאחר ביופסיה גליסון 3+3 PSA 4.14 ולפני ניתוח כריתת ערמונית.
האם נחוץ MRI לערמונית לפני הניתוח?

פרופ' חיים מצקין

נחיצות הניתוח והבדיקות לביצוע לפני הניתוח נקבעות על ידי האורולוג המנתח. אין חובה לבצע MRI. הרבה מנתחים מבקשים קודם לניתוח.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
01/02/2014

הסרת בלוטת הערמונית באמצעות רובוט דה ווינצי

באיזה מרכז רפואי נצבר הנסיון הרב ביותר בנושא ?מי המומחהים המובילים בישראל?

פרופ' חיים מצקין

נסיון  לא גדול נצבר במספר בתי חולים בארץ

הניסיון הארוך ביותר וכנראה גם הרב ביותר נצבר בבית חולים הדסה עין כרם.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
11/01/2014

מעקב פעיל

פרופ’ מצקין שלום רב
לסרטן ערמונית גליקסון 6, PSA=6, לבן 55
הייתי רוצה לדעת מה הסיכונים הקיימים במעקב פעיל
בנוסף בהשוואה בין ניתוח לברכיתרפייה מה אחוזי ההצלחה המוצהרים בשני המקרים אחוזי הפגיעה באונות ואפשרויות הטיפול בשני המקרים כשחלילה המחלה חוזרת.
האם MRI באמצעות סליל רקטאלי יכול לעזור בקבלת ההחלטה לגבי הטיפול המועדף והאם קיימות בדיקות נוספות שכדאי לבצע בכדי לקבל החלטה

פרופ' חיים מצקין

בין היתר גם לבדיקה הגופנית יש ערך וגם לפירוט של התשובה הפתולוגית.

בעיקרון במעקב פעיל יש לקחת בחשבון מספר נתונים נילווים: הצורך בביופסיות מעקב לאורך השנים בתחילה במרווחים  של שנה  ואחר כך יותר

המתח הנפשי הכרוך באי טיפול-אישי לכל אחד

והסיכוי המאד נמוך אך קיים של התקדמות המחלה באופן  משמעותי.

אני מפנה אותך לאתר שלי www.proscare.co.il בו תצמא תשובות לשאלותיך האחרות ולציין כי יש עוד אתרים כמובן.

 


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
06/12/2013

סרטן הערמונית

שלום רב פרופ. מצקין!
אני בן 57, עם psa 5.82
בביופסיה שבצעתי לפני זמן קצר נתגלה גידול בערמונית.
הגידול התגלה בגליל אחד מתוך 6 גלילים משמאל.הוא ברמה של גליסון 3+3
ונמצא ב10% מאותו גליל.
הומלץ לי על מעקב פעיל.
האם לדעתך זה הטיפול המתאים למקרה?

תודה מראש
חיים

פרופ' חיים מצקין

בעיקרון כן, אם כי זכותך לחשוב אחרת. הגישה הנוכחית  למחלתך בהיקפה המצוצמם הןא של מעקב צמוד עם PSA וביוסיפסיות חוזרות, אבל עדיין קיימת האופציה של טיפול להבראה מלאה הכוללת  ניתוח רדיקלי וקרינה בעיקר פנימית-ברכיתרפיה.

 

 

 


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
15/09/2013

טיפול בסרטן הערמונית

גודל הערמונית 63 סמ”ק. האם מתאים לטיפול בברכיתרפיה?

פרופ' חיים מצקין

הגבול העליון הוא 50 סמ"ק לערך.

בגודל של 63 סמ"ק ניתן על ידי טיפול הורמונלי להקטין את הבלוטה הרבה מתחת ל-50, אבל זנ מצריך טיפול עם תופעות לוואי ודחייה של הברכירתפיה ל3-6 חודשים.

יש לקחת זאת במכלול השיקולים


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
10/09/2013

סרטן הערמונית

בן 63. ביוני 2012 התגלה סרטן בגליל אחד מתוך 12 בצד שמאל 5% כיסוי גליסון 6. באוגוסט 2013 התגלה סרטן בגליל אחד מתוך 16 בצד ימין 80% כסוי. גליסון 6. לא התגלו ממצאים בבדיקה רקטלית. PSA קבוע ב – 3 שנים האחרונות: 3.5-4.5. מרגיש מצויין מכל הבחינות, עוסק בפעילות הליכה 5 פעמים בשבוע 13 ק”מ ליום. תזונה בריאה. איך ממשיכים?

פרופ' חיים מצקין

חולה שהושאר ללא טיפול אלא רק במעקב, ישנם שני תנאים להחלטה שונה במשך המעקב. אאו שהPSA עולה או שהביופסיה למטרת מעקב מראה נפח גדול משמעותית יותר בביופסיה או שהתאים אגרסיביים יותר (דרגת גליסון גבוהה יותר).

במקרה שלך נפח הגידול בביופסיהה השניה מצדיק הפסקת מעקב וטיפול רדיקלי להבראה. לגבי גישת הטיפול עצמה יש לקחת בחשבון: מצב רפואי כללי, נפח ערמונית, הפרעות השתנה והעדפה אישית. כל זאת בשיחה עם אורולוג מומחה העוסק בנושא.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
22/08/2013

תופעות לוואי ארוכות טווח

בס”ד
שלום רב
בשנת 2007 התגלה לאבי סרטן הערמונית אובחן גליקסון 3+3 הוחלט לעבטר ניתוח להסרת הערמונית ואז התגלה שלמעשה הגליקסון היה 4+4 .. מאחר והגידול חדר במעט את הקופסית הוחלט ב2010 לבצע הקרנות מקומיות להשלמת הטיפול .. מאז ועד 2012 הכל היה תקין PSA 0.001 משהו כזה באפריל 2012 אבא יום בהיר אחד לא יכל להטיל שתן בכלל ויצאו לו טיפות דם מעטות , פנינו לבית החולים הוא קיבל אינפוזיה וקטטר עבר ציטוסקופיה הכל היה תקין . וזה עבר הרופאים טענו שזה תופעות לוואי של ההקרנות אותם עבר .. לפני 3 חודשים בבדיקת הPSA השגרתית הערך עמד על 0.003 הרופא המטפל אמר שאין מה לחשוש זה בטווח הנורמה ( למרות שאם אין לו ערמונית למה הערך עלה ?)
שבוע שעבר שוב אבא חשש עצירת שתן ודימום טיפתי והוא קיבל קטטר לשבוע והשתן חזר לסורו כמו גם היכולת להשתין .. שלשום כשבוע לאחר במקרה שוב עצירת שתן בדיקות תקינות והוא הפעם קיבל שטיפות פנימיות והוא עם קטטר בבית ושתן דמי ( הרופא אמר לא להבהל שירבה בשתיית מים והשתן יחזור וגם היכולת להטילו)
השאלה שלי .. האם תופעות אלו הן כתוצאה מההקרנות אותם עבר ב2010 ? האם יש טיפול מונע .. תרופתי טיפולי כזה או אחר .. מה עושים ?
יש לחשוש שמא חזר הסרטן .? ולאן ? ערמונית אין ובדיקות היו תקינות האם זה מעיד על משהו ?
דבר נוסף אם הוא ביצע צצוסקופיה שנה שעברה עצירת השתן הופיעה לראשונה ונשלל גידול זה או אחר בשלפוחית יש סיכוי שכעת יש ? או שזה באמת תופעות לוואי מההקרנות

אשמח לתגובה רפואה שלימה
שנה מבורכת
תודה

פרופ' חיים מצקין

דימום בשתן מחייב תמיד התייחסות רצינית למקורו.

עבר ציסטוסקופיה אחת לא מן המנמע שיש מקום לציסטוסקופיה חוזרת. צריך גם לבצע הדמייה של מרעכת השתן העליונה שכן גם משם עלול לבוא הדימום.

קרינה יכולה לגרום גם להיצוריות תולעצירת שתן וגם לדימום. לא הייתי חושב שיש חזרה של גידול. ערכי PSA כה נמוכים בטח שאינם מחשידים לכיוון זה.

אורווג מומחה הוא האיש להתייעץ עימו.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
21/08/2013

אחרי טיפול ערמונית

שלום רב
תודה רבה על המידע החשוב הזה
רציתי לברר מאיפה ניתן לקנות את תחתוני המגן העשויים מכבה דקה של עופרת .

18/08/2013

שיטות טיפול סרטן הערמונית

השבוע אובחנתי כחולה במחלת סרטן הערמונית. בעוד כמה ימים יש לי פגישה עם אונקולוג מומחה בתחום ורציתי לדעת מהן אופציות הטיפול עבור סרטן הערמונית לא מפושט אצל בן 55 בריא בדרך כלל?

פרופ' חיים מצקין

בכפוף לגודל הערמונית ומידת הפרעות השתנה אם יש האופציות שונות:

הכי קלה יחסית היא מעקב צמוד בלבד-כאן כמובן אין ריפוי צפוי.

אופציות לריפוי מלא כוללות ניתוח כריתה רדיקלי בגישות שונות וקרינה חיצונית בגישות-חיצונית ופנימית (ברכיתרפיה). לאיש פעיל ובריא על פניו אין הגיון בבחירת קרינה חיצונית הניתנת במשך כחודשיים ואם כך הבחירה תהייה בין ניתוח כריתה רדיקלי לבין ברכיתרפיה קרינהה פנימית חד פעמית.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
07/08/2013

טיפול בלייזר לסרטן הערמונית

האם מישהו בארץ מבצע המתת תאי סרטן בערמונית באמצעות חימום בלליזר?

פרופ' חיים מצקין

לא

מדובר בגישה ניסיונית ולא נכללת במיגוון הטיפולים המורשים בישראל.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
05/08/2013

בעיות זקפה לאחר ניתוח ערמונית

עברתי ניתוח ערמונית וחוויתי מספר רב של פעמים בעיות בזקפה. הרופא רשם לי ויאגרה, אך מסתמן כי היא לא עובדת ובעיות הזקפה עומדות על כנם. יש טיפול אחר לבעיות זקפה? למה הויאגרה לא עובדת?

פרופ' חיים מצקין

ראשית לא ברור איזה ניתוח עברת בערמונית.

אם ניתוח כריתה רדיקלי עקב סרטן, הפרעות בזיקפה הן שכיחות ומוערכות בכ50% מכלל המנותחים.

מקובל לתת תרופות ממשפחת הויאגרה לאחר ניתוח כזה וגם אם עדיין אינן עושות את מה שאתה מצפה להמשיך וליטול תקופה ארוכה.

הסיבה חפגיעה היא נזק עצבי-חיתוך בזמן ניתוח הכריתה. התגובה לויאגרה ודומיה היא עד שליש מהחולים שנפגעים. השאר צריכים פתרונות אחרים.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
28/07/2013

טיפול סרטן הערמונית

גילו אצלי סרטן הערמונית ויש לי רמת PSA 4.5. הרופא אמר לי שבינתיים כל שעלי לעשות הוא להגיע לביקורת כל שלושה חודשים, בה יקחו לי בדיקות דם ויעשו לי בדיקה רקטלית על מנת לשלול ערמונית מוגדלת. אם התוצאות יצאו בגדר הנורמה, אני אצטרך לבוא לביקורת רק כל חצי שנה. עכשיו, אני שואל, האם זה הגיוני לשבת כך בחיבוק ידיים מבלי לטפל בבעיית סרטן הערמונית שלי?

פרופ' חיים מצקין

הרופא הציע לך גישה של מעקב צמוד. אין פירושו של דבר לשבת בחיבוק ידיים אלא לבצע בדיקת דם לPSA אחת לכמה חודשים וביופסיות מעקב של הערמונית אחת לכמה חודשים-שנים מעטות. כל זמן שהמחלה בקנה מידה קטן אפשר לנקוט בגישה זו. כמובן שאם אינך מסוגל להכיל את הרעיון של מעקב במחלת סרטן ומעדיף טיפול להבראה מהמחלה הדבר אפשרי וגישות כמו ניתוח רדיקלי או קרינה פנימית-ברכיתרפיה הן אופציות אפשריות.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
27/07/2013

זרע דליל לאחר טיפול סרטן הערמונית

עברתי טיפול ברכיתרפיה ועכשיו לטיפול בבעיית סרטן הערמונית וכעת הזרע שלי מאוד דליל. האם זאת תופעת לוואי מוכרת של הטיפול? אם כן, כיצד אפשר לתקן זאת? זה מפריע לי מאוד

פרופ' חיים מצקין

טיפול בברכירתפיה הוא סוג של קרינה. קרינה לערמונית ולבלוטות הזרע הסמוכות תגרום למיעוט הפרשות נוזל הזרע וגם לשינוי המרקם. התופעות הן תוצאה ברורה של הטיפול וצפויות לחלוטין.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
25/07/2013

דלקת הערמונית בעקבות ערמונית מוגדלת

יש לי כאבים חזקים באיבר המין ובשופכה. הרופא שלי נתן לי אנטיביוטיקה ואמר שיש לי ערמונית מוגדלת והכאב נובע מהלחץ. רציתי לדעת האם זו דלקת בערמונית? זה ממש כואב לי כשאני משתין

פרופ' חיים מצקין

כל דלקת בדרכי השתן" שלפוחית,ערמונית או צינורית השתן- השופכה עלולים לגרום צריבה וכאב בזמן ההשתנה. מציע להיבדק אצל אורולוג כולל תרביות שתן ולטפל בהתאם לממצאים.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
04/07/2013

טיפול בסרטן הערמונית

הרופא אבחן אצלי סרטן בערמונית שלב 4. בעקרון אני נגד טיפולים ניתוחיים. מה הן דרכי הטיפול האפשריות שלי כרגע? האם במצב מתקדם שכזה אוכל לנצח את סרטן הערמונית?

01/07/2013

ויאגרה לאחר ניתוח ערמונית בכריתה מלאה

לפני חודש וחצי עברתי ניתוח ערמונית בכריתה מלאה. לאחר הניתוח הרופא המליץ לי להתחיל לקחת ויאגרה 50 מ”ג אבל זה נראה כאילו זה לא משפיע בכלל. אין לי בעיות לב ואני לא נוטל שום תרופה אחרת. האם אני יכול לקחת מינון גדול יותר?

18/04/2013

סרטן הערמונית בדיקה עצמית

מהי הדרך הנכונה לבדיקה עצמית של סרטן הערמונית? אילו תסמינים אני צריך לחפש כדי לסווג בין סרטן הערמונית לפרוסטטה בריאה? אודה לכם מאוד

פרופ' חיים מצקין

אין בדיקה עצמית. הבדיקה אצל אורולוג מומחה בלבד: גם ידנית וגם החלטה על צורך בבדיקות דם ספציפיות


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
15/04/2013

סרטן הערמונית ובדיקת PSA

הרופא אמר לי שיש לי רמות PSA גבוהות. הוא נתן לי אנטיביוטיקה במשך שבועיים רק למקרה שזה זיהום. אחרי זה עשיתי שוב בדיקה והרופא אמר שהתוצאות לא רק שלא ירדו, אלא יצאו יותר גבוהות. הוא הפנה אותי לאורולוג. האם זה אומר שיש לי סרטן בערמונית? האם ניתן לאבחן סרטן בערמונית רק עם בדיקת PSA בדם?

פרופ' חיים מצקין

זה אומר שאתה צריך לבצע ביופסיה.

רק לאחר מכן תדע.

לא בהכרח כל עללית PSA היא על רקע סרטן ערמונית


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
12/04/2013

ערמונית מוגדלת

שלום,
שמי מור אני בן 18, עוד חודשיים בן 19. לאבא שלי היה פעמיים השנה סרטן הערמונית ודוד שלי (אח של אבא שלי) נפטר בגלל סרטן הערמונית לפני שנים. בחודשים האחרונים אני צריך להשתין לפחות פעמיים בכל שעה. אני רגיל שהייתי יכול להחזיק מעמד בלי להשתין במשך שעות! אני לא יודע אם יש לי ערמונית מוגדלת או שמשהו לא בסדר עם הפרוסטטה שלי . אני אשמח אם תעזרו לי להגיע להבנה, זה ממש מפחיד אותי בגלל אבא שלי ודודי. תודה מראש!

פרופ' חיים מצקין

עד ששה שבועות מקובל להמתין להעלמות בצקת שלאחר ניתוח


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
09/04/2013

עיסוי ערמונית

קראתי קצת באינטרנט על עיסוי פרוסטטה וזה אמור להיות טוב מאוד בשביל הבריאות וגם מאוד מרגיע ומרגיש טוב. האם יש מכוני מסג’ לגיטימיים או רופאים או מקומות טיפול מסויימים שם גבר יכול לקבל עיסוי ערמונית? האם זה נחשב טיפול בריאותי כמו עיסוי רגיל או שזה לא חוקי ?

פרופ' חיים מצקין

לא מכיר טיפול כזה.

אין שוםתעוד בספרות האנגליץ שטיפול כזה מוצק או עוזר


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב

שאלות נוספות בנושא: טיפול בסרטן הערמונית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים