הסיפור האישי של יוסי – סרטן הערמונית

יוסי, בן 51, מהנדס אלקטרוניקה מאזור באר שבע, נשוי באושר ואב לשלושה בגיל העשרה. בזכות ערנותו, היום הצליח להתגבר על סרטן הערמונית.
לפני כשלוש שנים אובחן יוסי במחלת סוכרת סוג 2, ונאלץ לבקר את הרופאה שלו לבדיקות תקופתיות של רמת הסוכר בדם. רופאת הסוכרת שלו שמה לב גם לעלייה ברמת ה-PSA, יחסית לבדיקה שנערכה בשנה שעברה. יוסי, שידע מעט על ההגדלה של בלוטת הערמונית, תהליך טבעי שקורה אצל רוב רובם של הגברים בגילו, הופתע כאשר הרופאה שלחה אותו לבצע ביופסיה. לשמחתו, התוצאה של הביופסיה, אשר הגיע סוף-כל-סוף לאחר כשבוע וחצי, הייתה שלילית.
רופא המשפחה של יוסי היה ספקן, ולמען הסר ספק ייעץ ליוסי להיכנס למעקב שוטף. המעקב כלל בדיקות PSA וביופסיות חוזרות ונשנות. “זה היה מתיש”, כך מודה יוסי, “אבל אני חייב לו את חיי”. במשפחתו של יוסי, כמו במשפחות רבות, קיימת היסטוריה של סרטן, אביו חי עד היום עם סרטן הערמונית, ואחותו מקבלת טיפולים לסרטן השד. אחיו של יוסי הוא רופא עור באיזור המרכז, ותמיד הזכיר לו את החשיבות במעקב אחר בדיקות, אבל יוסי מספר כי באותה עת פשוט היה עסוק מאוד בעבודה ושכח מן העניין.

תוצאות ביופסיית ערמונית

לאחר חמישה סבבי בדיקות, מספר יוסי, הגיעו תוצאות חיוביות של הביופסיה. יוסי מספר שאובחן בסרטן ערמונית בשלב ראשוני. הוא פעל כמהנדס מיומן, הבודק את כל דרכי הפעולה, ופנה מיד למספר רופאים מומחים בתחום. “לשמחתי, הסרטן היה בשלב ראשוני, והיה לי מספיק זמן בשביל להתייעץ”, מספר יוסי. הוא שקל את כל החלופות, טיפול הורמונלי, הקרנות, כימותרפיה ניתוחים מסוגים שונים. לבסוף החליט יוסי לבצע ניתוח להסרת הגידול. בבית החולים הדסה עין-כרם, המליצו לו על ניתוח באמצעות רובוט דה-וינצ’י, שהוא ניתוח מאוד מדויק שנעשה על ידי זרועות רובוטיות בהן שולט המנתח מרחוק. “רציתי ללכת על הכי בטוח שאפשר” מספר יוסי כשנזכר בימי ההתלבטויות.

ביטוח הבריאות של יוסי, שניתן לו במקום העבודה בו עבד, כיסה את הוצאות הניתוח הרובוטי המשוכלל, ויוסי קבע מיד תור בבית החולים הדסה. יוסי מספר שלמד שישנן אופציות טיפוליות שונות ומגוונות, ושלכל אדם מתאים טיפול שונה, בהתאם לגילו, לאורך חייו, לאופיו. “העצה שלי היא ללמוד ולהעמיק בנושא כמה שאפשר, בשביל להבין את ההשלכות של כל טיפול, ובסופו של דבר להרגיש בנוח עם הבחירה שעשית” אומר יוסי.

לאחר ניתוח הערמונית

יוסי, שכיום נמצא בדרך להחלמה מלאה לאחר הניתוח, בכל זאת מתלונן מעט, על הקטטר איתו היה צריך להסתובב לאחר הניתוח, ועל כאבים ועייפות. “אבל בסך הכל אני מרגיש טוב, וגם חזרתי לעשות ספורט” מספר יוסי “והכי חשוב, למדתי קצת על פרופורציות בחיים. אם פעם הייתי מתרוצץ כל היום, היום למדתי להאט קצת את החיים, ולהיות יותר עם המשפחה שלי”. יוסי בעיקר מעיד על משפחתו שתמכה ברגעים הקשים לפני הניתוח, ומספר על בנותיו שממש עזרו לו למצוא מידע באינטרנט על כל החלופות הטיפוליות. “בהחתלה חששתי מלספר לאנשים על הסרטן שלי. אבל היום אני מבין את החשיבות של העברת הידע, כי רק בעזרת הידע אפשר לנצח את הסרטן”.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

16 שאלות גולשים בהמשך העמוד

18/03/2017

קטטר שנסתם

לאחרונה עברתי ניתוח בערמונית דרך השופכה. לאחר הניתוח בחדר ההתאוששות ירד לי הלחץ דם והדופק וכנראה איבדתי את ההכרה הסיבה הקטטר נסתם.
האם זה שכיח שמנותחים מגיעים למצב כפי שהגעתי?
ומה הסיבה לסתימת הקטטר?
האם יש אפשרות שנגרם לי נזק לשלפוחית השתן כתוצאה מסתימת הקטטר?

מאיר שלום,

סיבות שונות יכולות לגרום לסתימת קטטר לאחר ניתוח ומכיוון שלא הייתי נוכח אינני יכול לחוות את דעתי מה גרם לכך במקרה שלך. ממליץ שתשוחח עם המנתח שלך על הנושא.
צוות האתר
ברוך שלום,

לרוב תופעת לוואי של הפרעה בזקפה עקב טיפול עם דואודרט מופיעה תוך מספר שבועות ולא לאחר שנתיים. הסיבה השכיחה להפרעה בזקפה לאחר שנתיים של טיפול היא כי התבגרת בשנתיים והסיכון שלך להפרעה בתפקוד המיני גדל עקב גילך.

במידה ואתה עדיין מעוניין לבדוק האם ההשפעה על התפקוד המיני היא של הכדור ולא גילך, יש צורך בהפסקת הטיפול ובדיקה האם ישנו שיפור בתפקוד. שיפור זה לוקח מספר שבועות. ממליץ לבצע שינוי זה לאחר פגישה עם אורולוג לצורך קבלת טיפול תחליפי בזמן הפסקת הדואודרט וזאת בכדי שלא תגיע למצב של אצירת שתן לאחר הפסקת הטיפול התרופתי.
צוות האתר
27/01/2017

ישלי מס פעמים בלילה להטלת שטן לגבי ערמונית

עברתי בדיקות אולטרסנד תקין בדיקות דם תריח לפני שנה בדק רופא אורולוג תקין נתח לי כדורים ואנני לוקח בהתחלה לקחתי היום לא האם יש לי לחשוש? לקחת כדורים? מה האפשרות לחלות 0549757938

שלמה שלום,

בכדי להעריך האם יש צורך בשינוי הטיפול אותו אתה מקבל יש צורך בבדיקתך. לפי הצירוף של מספר הטלפון שלך לפנייתך אני מניח כי אתה מעוניין בפגישה איתי. במידה וזה אכן המצב, אנא מלא בקשה לפגישה דרך האתר ואצור איתך קשר לקביעת תור.
צוות האתר
02/09/2016

בצקת עסקית בארמונית עברתי השתלת קוצב לב

האם כדאי לבקש מהרופאים לעשות ביופסיה של הערמונית

אליה שלום,

החלטה על הצורך בביצוע ביופסיה של הערמונית מתקבלת בהסתמך על מספר מדדים כולל גיל המטופל ומצבו הרפואי, גורמי סיכון לסרטן ערמונית, בדיקת הערמונית ע"י אורולוג, רמת PSA ועוד.

לקבלת החלטה לגבי צורך בביופסיה, מומלץ להפגש עם אורולוג.
צוות האתר
27/08/2016

תרופה דואודארט

אני בן 60. נוטל דואודארט מזה כשנה עקב ערמונית מוגדלת כ- 50 סמק שגורמת למתן שתן איטי.
לפניכן לקחתי טומסוליסין מספר שנים שלא עזרה כל כך. לאחר שנה עם דואודארט הערמונית קטנה ל- 29 סמק. חל שיפור קטן במתן השתן. עדיין אני ממשיך לקחת את התרופה שגורמת לקשיים בזיקפה ולכמות זרע זעירה אם בכלל. האם אני יכול לאור הקיטון בערמונית להפסיק עם הדואודארט ולחזור לטומסוליסין ? PSA ושאר הבדיקות תקינות.
תודה.

גרי שלום,

במידה ותפסיק את הטיפול ב DUODART ותשוב לטיפול בטמסולוסין, הערמונית תשוב ותגדל תוך מספר שבועות והאפקט של הדואודרט ייעלם.

במידה והתסמינים לא הוקלו בצורה משמעותית ואתה סובל מתופעות לוואי המפריעות לך ניתן לשקול טיפול ניתוחי לערמונית לאחריו לא תהיה זקוק לטיפול תרופתי (לא דואודרט ואף לא אומניק).
צוות האתר
20/07/2016

מדוע יש כל עך עצירות שתן

  1. אני בן שבעים עברתי מיתוח פרוסטטה וצ
    מאז היה לי הרבה אצירת שתן עברתי גם מיתוח בקע צפשעתי לאחרומה מצאתי תדובה ונתייחסות אצל רופא מצויין שאמר שרצנ למתח אותי בשיטת האידוי ולברר למה יש לי אצירת שתן אהל ילדי חושבים אחרת ואומרים לא לעשות הניתוח ולעשות לבד ציסטוקפיה ואורדימניקה. האם זה יהיה פתרון טוב לבעיותי אנא תשובה מהירה
מרדכי שלום,

כפי שעניתי לך בשאלותיך הקודמות ואף שוחחתי איתך ועם בנך בטלפון על כך, ישנן מספר בדיקות (כולל אורודינמיקה וציסטוסקופיה) אשר ניתן לבצע להבנת הבעיה אך ללא פגישה איתך לבדיקה לא אוכל לקבוע האם אתה זקוק לבדיקות אלו או לא.

כפי שהמלצתי לך בעבר, ממליץ שתתיעץ עם האורולוג המטפל בך האם יש צורך בבדיקות כאלו אור אחרות.

בהצלחה
צוות האתר
12/07/2016

בלוטת הערמונית בנפח

בלוטת הערמונית בנפח 32 סמ”ק זה בגדר התקין?

ראול שלום,

ערמונית בנפח 32 סמ"ק היא ערמונית מעט מוגדלת. חשוב להדגיש שגודל הערמונית אינו מהווה התוויה לטיפול ורק עוזר להחליט מה הטיפול היעיל ביותר במטופלים עם תסמינים המצריכים טיפול.
צוות האתר
17/01/2016

ערמונית גדולה פי,אס.אי 30 5 ביופציות שליליות.

מחפש עיצה וטיפול ?.
PSA כ- 30 תאריך בדיקה 16/1/2016
גיל85,פעיל ספרטיבי ללא כאבים וללא הפרעות בהטלת שתן,אני מודאג מאפשרות התפתחות גידול שפיר,היום,לסוג אחר שונה מפחיד וקטלני

צבי שלום,

לא ציינת מתי בוצעו הביופסיות השליליות, אך בהנחה שלפחות חלקן בוצעו יחסית לאחרונה ואיכותן טובה, הייתי ממליץ להפסיק בדיקות PSA. האירגונים האורולוגים הגדולים בעולם (אמריקאי ואירופאי) מומליצים על הפסקת בדיקות PSA לגילוי מוקדם של סרטן ערמונית בגילאים 70-75. אתה כבר לפחות 10 שנים מבוגר יותר. סיכוי גבר המאובחן עם סרטן ערמונית אחרי גיל 70, ובטח בגיל 85 למות מסרטן ערמונית נמוכים מאוד, ובמקרה שלך כלל לא אובחנת עם סרטן ערמונית. חשוב לדעת מה גודל הערמונית שלך מכיוון שייתכן וגודלה מסביר את רמת ה PSA.

חשוב לציין שהמלצה זו היא כללית ומכיוון שאין בידי את כל הנתונים ייתכן ואינה מתאימה לך. המלצה מעשית לך אוכל לתת רק אחרי מעבר על כל נתוני הביופסיות ובדיקתך.
צוות האתר
17/08/2015

.לאחר ניתוח כריתת ערמונית- פרוסטטה וטיפולי הקרנות

מה ניתן לעשות (אם בכלל) לאחר ניתוח כריתת הערמונית, אשר נעשה לאחר ביצוע בדיקת MRI שככל הנראה הייתה לא מדוייקת והרופא המנתח לא טרח לבדוק לעומק האם ישנן גרורות ומיהר לנתח… ולאחר טיפולי הקרנות..
כיום אני כבן 60 נמצא במעקב בדיקות PSA כאשר הרמה עולה ואין לי תשובה שמספקת אותי לדרך הטיפול. האם ניתן לעשות פעולה אקטיבית? או חלילה לחכות שיקרה הנורא מכל?!
הניתוח היה בחודש 8/2012.
כמו כן מאז ועד היום מתמודד עם בריחת שתן ומשתמש בחיתולים.
השלכות הניתוח והפעולות שנעשו לי בדרך גרמו לי לנזק בלתי הפיך וקושי בהתמודדות ותפקוד יומיומי גם בעבודה, גם ביחסי אישיות.

פרופ' חיים מצקין

בעייה שלא תיפתר  בדרך האינטרנט.

פנה לאוורלוג מומחה בנושא סרטן הערמונית להתיעצות מעמיקה באשר לצורך ולאפשרויות הטיפול


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
30/06/2015

כאב באשך

שלום אני בן 28 מיזה שבוע וחצי יש לי כאב המום באזור אשך ימין עם המפשעה , הכאב לא גדול מין חום באזור, הייתי אצל רופא הוא שלל גוש או משהו אחר, נתן לי לשתות כדור לשלושה ימים, שתיתי אחרי יומיים עבר וחזר שוב אחרי כמה ימים מה זה יכול להיות , בעיה אני לא בישראל ולא יודע כמה אפשר לסמוך עליו למרות שהוא רופא טוב זה דורש בדיקות או לנסות להמשיך עם כדור עוד כמה ימים או רצוי לעשות בדיקות דם או שתן?? תודה על העזרה ( בלילות מתגבר הכאב יותר משאר היום ואני לא מצליח להבין בדיוק איפה הכאב זה באזור ימין אבל איפה שאני לא מחפש אני מוצא תנקודה זה ניראה מהאשך אבל אני נוגע ולא כואב בו)

פרופ' חיים מצקין

לא יהיה מנוס מבדיקה רפואית טובה של האזור.

יעוץ מעל האיטרנט לא יעזור כאן


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
13/04/2015

מיהוא המנתח במכשיר רובוט הטוב ביותר בארץ

רופא מנתחת הכי טוב שיש

13/04/2015

מיהוא המנתח במכשיר רובוט הטוב ביותר בארץ

רופא מנתחת הכי טוב שיש

פרופ' חיים מצקין

שאלה לא ברורה או מקוטעת


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
16/04/2014

סרטן הערמונית

אני בגיל 71 מטופל בכדורים נגד לחץ דם, לופרסור, נורבסק, פמיד, אלוריל,טריטאס, וכן נגד דלקת מפרקי היד פרדניזון 5 מ”ג
בבדיקות PSA עקב הגדלת הערמונית, נשלחתי לביופסיה ונתשובה האחרונה היא : GLEASON’S SCORE : 3+4 = 7
TUMOR OCCUPIES ABOUT 8% OF TOTAL CORE VOLUME
TUMOR INVOLVES 1 OOUT OF 10 EXAMINED CORES (TWO FOCI 2MM+ 2 MM IN ONE CORE OF MIDGLAND ZONE
נשלחתי על ידי רופא אורולוג לבדיקת CT בטן וגן וכן מיפוי עצמות – טרם נתקבלו התוצאות
שאלתי האם אני צפוי לכרית הערמונית או לטיפול הוררמונלי? ואם כרית ערמונית מה הנתוח המומלץ. בתודה

פרופ' חיים מצקין

שלום רב 

אני יוצא מנקודת ההנחה שהבדיקותהנוספות אליהן נשלחת תהיינה תקינות.

פתוחות בפניך אפרויות מספר: עדיין ניתן לחשוב על מעקב ללא טיפול אקטיבי כעת מאחר ומדובר בגידול בנפח קטן מאד. אם תרצה טיפול שמטרתו להבריא אותך ממחלתך ניתח הוא פתרון אחד, וקרינה לסוגיה חיצונית או פנימית-ברכירתפיה הן פתרון נכון ואולי אף יותר מותאם לגילך.  דווקא טיפול הורמונלי הוא פתרון לא טוב ולא נכון.

אורולוג-אונקולוג מומחה הם כתובת להחלטה משותפת.

בהצלחה


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
13/02/2014

סרטן הערמונית

אובחנתי בביופסיה בסרטן הערמונית, מדד גליסון 6, אני בן 57 ללא מחלות רקע, בריא בדכ,מאחר וקיימות גישות שונות לגבי ניתוח להסרת בלוטות הערמונית. קשה לי להחליט מה לעשות?

פרופ' חיים מצקין

לא ניתן כמובן לתת עצות מה לעשות.עצתי קרא חומר באינטרנט תוך הסייגות שחלק נכתב על ידי גורמים אינטרסנטיים, גש אחר כך לאורולוג מומחה המטפל בבעיות סרטן הערמונית קבל שעה נוספת ורק אז החלט. בדרך כלל ההחלטה לא צריכה להיות מהירה. הזמן עאיננו פקטור חשוב


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
25/12/2013

ביופסייה

לפני כשבוע עברתי ביופסייה של הערמונית בשל psa 5.5.
א. מה עלי לעשות במידה והתשובות שליליות ומה זה אומר
ב.במידה והתשובה חלילה חיובית האם ההמלצה היא הסרת בלוטת הערמונית בכל מקרה ?
ג. האם יש באפשרותכם להמליץ על רופאים ואופן טיפול במידה והתשובה חלילה חיובית
תודה
רפי

פרופ' חיים מצקין

ביופסיה ראשונה גם אם ניא תקינה (שלילית) נותנת ביטחון כמובן אבל איננה סופ-פסוק. הביופסיה היא אקראית ולעיתים מוצדק לחזור עליה בשנית. לעיתים ניתן להמתין ולראות כיצד ישתנו ערכי PSA בדם בתקופה הקרובה. כל זאת להחלטת רופא מומחה בנושא.

ביופסיה חיובית אין פירושו של דבר החלטה מיידית לניתוח כריתה מלאה. אופציות טיפול כולות גם מעקב לעיתים וגם קרינה חיצונית ופנימית כאלטרנטיבה טובה לניתוח כריתה מלאה.

אינני נוהג להמליץ על רופאים מסוימים מטעמים מובנים שכל מי שלא אמליץ עליו-יפגע.


בברכה,
פרופ' חיים מצקין,
מנהל המחלקה האורולוגית והמרפאה האורו-אונקולוגית של הערמונית בביה"ח איכילוב, תל אביב
03/12/2013

דאודארט

מתי מומלץ לקחת את התרופה בבוקר בצהריים או בערב לפני השינה

שאלות נוספות בנושא: הסיפור האישי של יוסי – סרטן הערמונית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים