הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, או היפרפלזיה של הערמונית (BPH) היא חוויה מפוקפקת לה זוכים כיום רוב הגברים מעל גיל 50. כדאי לדעת שההגדלה השפירה של הבלוטה הינה תהליך טבעי המתרחש בגילאים אלה. בעוד שרובכם לא תרגישו בכלל בהגדלת הערמונית, אצל חלקכם, בעיקר לקראת הגעה לגיל 65, הבלוטה הגדולה עלולה להתחיל ללחוץ על צינור השופכה, ובכך לגרום לבעיות בשלפוחית השתן עד כדי חסימת מוצא השלפוחית, לכאבים בעת מתן שתן, לשתן דמי, ואף לבעיות בתפקוד המיני.

הגדלה של הערמוניתמבט על הערמונית במצב רגיל ובמצב של הגדלה שפירה

הגורמים להגדלה שפירה של הערמונית

הגורמים העיקריים להגדלתה של הבלוטה הינם גיל מתקדם ושינויים ברמות ההורמונים. 60% מהגברים בגילאים 40-60 סובלים מהגדלה של בלוטת הערמונית, והסיכויים הולכים וגדלים אם התקדמות הגיל, עד כדי 90% מהגברים מעל גיל 85 הסובלים מבעיה זו. בגילאים המבוגרים, מתחילים להתרחש שינויים הורמונליים בגוף הגבר, הכוללים ירידה של רמות הטסטוסטרון החופשי ועלייה ברמותיהם הורמונים אחרים, כמו פרולקטין ואסטרוגן. נמצא כי עליית רמת האסטרוגן, הנובעת גם משינויים טבעיים בגוף וגם חשיפתנו ההולכת וגדלה למזונות מן החי, לחומרי הדברה ולמזהמים סביבתיים המחקים את פעולת האסטרוגן, גורמת לשגשוג של תאי בלוטת הערמונית ולגדילתה.

ערמונית מוגדלת – סימנים

כעת, לאחר שהסברנו באופן כללי את הבעיה הפיזיולוגית שגורמת לבלוטת הערמונית שלנו לגדול בגיל מבוגר, נפרט כאן את הסימנים שירמזו לכם על כך שאולי גם ערמוניתכם גדולה מהרצוי:

  • קושי להתחיל לתת שתן.
  • חוסר יכולת להטיל שתן, או זרם חלש של השתן.
  • כאבים ודימום במתן השתן.
  • כאבים בעת ישיבה, או כאב כללי בגב התחתון, במותניים או בירכיים.
  • טפטוף בסיומו של מתן השתן.
  • מתן שתן בתדירות גבוהה עד כדי התעוררות בלילה בכדי להשתין.
  • דחף פתאומי להטיל שתן.
  • הפרעות בתפקוד המיני.

הסימנים הרבים שהזכרנו זה עתה נובעים באופן ישיר מהגדלתה של הערמונית, אשר מפעילה לחץ על הצינור העובר בתוכה, השופכה, וגורמת לגירוי של קיר שלפוחית השתן, אשר ממוקמת בדיוק מעל הערמונית. הגירוי גורם לעיבוי של קיר שלפוחית השתן ולאיבוד גמישותה, ולמעשה איבוד יכולתה של שלפוחית השתן להכיל כמות נורמלית של נוזל שתן. התוצאה היא הצורך להשתין בתדירות גבוהה, ואף הישארות שתן בשלפוחית.
ואולם לא אצל כל הגברים בעלי בלוטת ערמונית מוגדלת יופיעו כל הסימנים ברשימה הנ”ל. חומרת הסימנים אינה תלויה בדיוק באופן ישיר במידת הגדלת הבלוטה וחלקם של הגברים לא חווה תסמינים בכלל עד להגעה למצב של חוסר יכולת להשתין, הידוע בכינויו “אצירת שתן אקוטית”. מצב זה נגרם בדרך כלל בשל שילוב של ערמונית מוגדלת הלוחצת על שלפוחית השתן, ביחד עם גורם נוסף אשר פוגע ביכולת שלפוחית השתן להתכווץ ולשחרר שתן. גורם נוסף זה יכול להיות אלרגיה, שיעול, או שימוש בתרופות ללא מרשם המכונות “סימפטומימטיות”, אשר מונעות את הרפייתה של שלפוחית השתן.

אי-טיפול בהגדלה שפירה של הערמונית

מעבר להגעה למצב קשה זה של אי יכולת לתת שתן, קיימים מספר סיבוכים נוספים הנובעים מהתדרדרות מצב הגדלת בלוטת הערמונית. ערמונית מוגדלת במיוחד יכולה בהחלט לגרום לנזק בלתי הפיך לשלפוחית השתן, לאבנים בכליות ובשלפוחית השתן ולזיהומים בדרכי השתן (Urinary tract infection). חשוב להכיר בעובדה שהסימנים שתוארו לעיל יכולים גם להעיד על התחלתו של סרטן המתפתח בבלוטת הערמונית, ואודות האבחנה בין שני המקרים נפרט בהמשך. בכל מקרה, מה שבטוח הוא שככל שהבעיה תאובחן בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי הצלחתו של הטיפול הרפואי בפתרונה יהיו גבוהים יותר. רבים מהגברים דוחים את הטיפול בבעיית בלוטת הערמונית, ויכולים לבקר את הרופא רק חודשים רבים לאחר ששמו לב לסימנים, כאשר הם כבר קמים פעמים רבות בלילה על מנת להשתין ואינם מסוגלים לחזור לישון.

ערמונית מוגדלת – אבחון

אם קרה והרגשתם באחד או בכמה מהסימנים הרשומים למעלה והחלטתם לבקר את רופא המשפחה ולספר לו על כך, קיבלתם החלטה נבונה. ככל שתבקרו את הרופא בשלב מוקדם יותר, כך הסיכויים שתמנעו מעצמכם סיבוכים נוספים או נזק בקבוע לשלפוחית השתן קטנים. ייתכן גם שלא הרגשתם בסימנים כלל, אבל רופא המשפחה מצא את הבלוטה המוגדלת בבדיקה גופנית רגילה. במצב זה סביר להניח שתשלחו לרופא אורולוג, מומחה בדרכי השתן ובמערכת הרבייה הזכרית, אשר ייקח מכם בדיקות נוספות ויחליט על דרך הטיפול הנכונה ביותר. להלן כמה מהבדיקות הסטנדרטיות:

בדיקה רקטלית דיגיטלית (DRE – Digital Rectal Exam):

בדיקה זו הינה בדרך כלל הבדיקה הראשונית שמבצע הרופא, משום שהיא מהירה ויעילה באבחנת גדילה של הערמונית. לביצוע בדיקה זו תידרשו להוריד את המכנסיים והתחתונים, ולשכב על צד שמאל שלכם כאשר הברכיים מכופפות אל החזה. הרופא יחדיר אצבע העטופה בכפפה משומנת לתוך פי הטבעת שלכם, ויחוש, דרך החלק הסופי של המעי הגס, הרקטום, את בלוטת הערמונית – צורתה, גודלה ומרקמה. הבדיקה אמורה לקחת פחות מדקה אחת, ולמרות שכרוכה באי נוחות מסוימת, אינה אמורה להכאיב. אם כן חשתם בכאב בזמן הבדיקה הרקטלית, הדבר יכול להצביע על בעיות אחרות, כגון דלקת בערמונית או בדרכי השתן.

לבדיקה זו יש גם חסרון מרכזי הנובע מהיות הרופא נגיש רק לחלקה האחורי של הערמונית. זו הסיבה שיש לשלב את הבדיקה הרקטלית עם בדיקת אנטיגן ספציפי PSA. הוכח כי שילוב של שתי הבדיקות הינו הרבה יותר יעיל מביצוע כל אחת מהן בנפרד, לשם אבחון מוקדם של גדילה שפירה של בלוטת הערמונית או אבחון של סוגי סרטן ערמונית.

פרוסטטה

בדיקה רקטלית לסרטן הערמונית

בדיקת אנטיגן ספציפי PSA:

בדיקת האנטיגן PSA (Prostate specific antigen) היא בדיקת דם מיוחדת של הערמונית, אותה מזמין הרופא בכדי לשלול גדילה שפירה של בלוטת הערמונית ואף לשלול סרטן. במקרים של אדם שטופל כנגד הגדלה של בלוטת הערמונית או כנגד סרטן הערמונית, מעקב אחרי רמות ה-PSA יכולות להעיד על הצלחת הטיפול הרפואי. בדומה לבדיקת ה-DRE, גם בדיקה זו הינה פשוטה, ובסך הכל תדרשו להושיט את זרועכם ללוקח הדם לשם דקירה במחט דקיקה, והוא כבר ישלח את הדם למעבדה בה תיבדק רמת האנטיגן.

אנטיגן PSA הוא למעשה סוג של חלבון שמופרש על ידי התאים הצינוריים בערמונית, ותפקידו הוא לעזור לשמר את הזרע במצבו הנוזלי, ולסייע לו לנוע בחופשיות בעת השפיכה. באופן טבעי, חלבון זה נוכח בדמם של גברים בריאים, אך ישנם שלושה מצבי חולי בהם רמתו עלולה לעלות. מצבים אלה הם הגדלה של בלוטת הערמונית (PBH), דלקת של בלוטת הערמונית (Prostatitis) או של שלפוחית השתן, ולפעמים גם סרטן הערמונית, אם כי קיימים סוגי סרטן ערמונית אשר אינם מעלים את כמות ה-PSA בדם. חשוב גם לדעת כי ישנם גורמים שאינם קשורים למחלות אשר יכולים לעלות את רמת ה-PSA, כגון מגע מיני במהלך 24 שעות לפני הבדיקה, בדיקת DRE כמה שעות לפני לקיחת הדם וביופסיה של בלוטת הערמונית שנעשית במהלך שבוע לפני לקיחת הדם.

ערכי PSA הנחשבים בגדר הנורמה הם הערכים הנמוכים, 0-3.9 ננוגרם למיליליטר דם. ערכים גבוהים מכך יכולים להעיד על כך שמתפתחת דלקת, הגדלה שפירה, או סרטן בערמונית. בכל זאת, אם הגעתם לגיל המתאים בו מתחילות לצוץ בעיות בבלוטת הערמונית, אבל לשמחתכם תוצאות בדיקת ה-PSA הראו ערכים תקינים, לא כדאי לנוח על זרי הדפנה. 20% ממקרי סרטן הערמונית יתחילו להתפתח דווקא בזמן שערכי ה-PSA בגדר הנורמה. בנוסף, ייתכן מאוד שרמות ה-PSA תהיינה גבוהות ובגלל לא נרגיש סימנים מכל סוג שהוא. הרופא המטפל בוודאי גם יתרשם ממדד נוסף הנקרא מהירות ה-PSA, כלומר ההפרשים של רמות ה-PSA בדם משנה לשנה. לדוגמא, עלייה מרמה של 1 ננוגרם למיליליטר בשנה מסוימת לרמה של 2.5 ננוגרם למיליליטר בשנה שלאחריה, יכולה להעיד על מחלה בערמונית. בשנים האחרונות התגלתה העובדה שקיימות מספר תרופות, אשר אינן קשורות לטיפול בבלוטת הערמונית, ובכל זאת מורידות את רמות ה-PSA בדם. התרופה “פרופסיה” (Finasteride), למשל, היא תרופה מוכרת נגד התקרחות, אשר פועלת על הקולטנים לטסטוסטרון. לאחר מספר שנים בה התרופה הראתה הישגים נאים בתחום מניעת ההתקרחות הגברית, מחקר חדש הראה שבנוסף לכך התרופה הזו מורידה באופן מלאכותי את רמת האנטיגן PSA בדם, וההשלכות הן כמובן הרות גורל עבור השימוש בכלי ה-PSA בתור כלי לאבחון הגדלה או סרטן בבלוטת הערמונית.
ואף על פי כן בדיקת PSA מומלצת במסגרת בירור של תלונות השתנה אצל גברים ולקראת החלטה טיפולית בבעיית ערמונית. שילוב של בדיקת האצבע DRE ו-PSA יעילות יותר מכל אחת לבדה.
ישנה המלצה בקרב גברים מעל גיל 40-45 עם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית בקרובי משפחה בדרגה ראשונה, בעיקר אם הם חלו בסרטן הערמונית בגיל צעיר יחסית לבצע באופן יזום אחת לכמה זמן בדיקת דם ל-PSA עד לגיל 75-80.

מלבד שתי בדיקות ראשוניות אלה, אם עולה חשד להגדלה מסוימת של בלוטת הערמונית, מתבצעות לפעמים כמה בדיקות נוספות, לפי שיקול דעתו של הרופא:

אולטרסאונד רקטלי

בדיקה זו נקראת גם סונוגרפיה של הערמונית. מבוצעת לעיתים כדי לקבוע את גודל הערמונית בצורה נכונה יותר מאשר ההערכה בבדיקת האצבע. הבדיקה מתבצעת על ידי אורולוג ולעיתים איש הדמייה בעזרת מתמר המוכנס לפי הטבעת ובעזרתה יוצרים תמונה של הערמונית. במהלך הבדיקה האורכת כרבע שעה יוחדר המתמר לפי הטבעת ולכן היא כרוכה באי-נעימות מסוימת. הבדיקה אינה מצריכה הכנה מוקדמת כלשהי.

בדיקת זרימת שתן

בדיקה בה מודדים את מהירות זרימת השתן. הפחתה במהירות השתן יכולה בהחלט להעיד על הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית.

  • ציטוסקופיה

לפני בדיקה זו, יבצע הרופא הרדמה של איזור הפין, ואז יחדיר לתוכו צינור דק עם מצלמה זעירה, הנקרא Cytoscope. הציטוסקופ מאפשר לרופא לקבל תמונה של פנים השופכה ושלפוחית השתן, ובכך לקבל מידע ברור על היקף ההגדלה של הבלוטה ועל המיקום המדויק של ההפרעה.

ביופסיה של הערמונית

זו הבדיקה אשר מאשרת או שוללת סופית את אופיו של הגידול בבלוטת הערמונית, בין היותו שפיר או ממאיר. נרחיב יותר על בדיקה זו בפרק “סרטן של בלוטת הערמונית”.

הגדלה שפירה של הערמונית – מניעה

לפני שנפרט אודות התרופות והטיפולים השונים בהגדלה של בלוטת הערמונית, נציין כי דווקא שינויים פשוטים באורך החיים יכולים להוות טיפול מניעתי אפקטיבי ביותר, גורם מכריע בהתפתחות המחלה. מומלץ מאוד להפחית את צריכת הנוזלים שלכם לפני השינה. הורידו בכמה שאפשר את צריכת האלכוהול ואת המשקאות המכילים קופאין, והשתינו בזמנים קבועים.

הגדלה שפירה של הערמונית – טיפול

טיפול תרופתי:

התרופות העיקריות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית הן מסוג חוסמי קולטני אלפא, ומסוג חוסמי האנזים 5-אלפא-רדוקטאז ((5-α-reductase. חוסמי קולטני אלפא הן תרופות המסייעות בהרפיית שריר שלפוחית השתן, ובכך מקלות על זרימה חופשית וקלה יותר של השתן. התרופות אמנם נמצאות בסל התרופות, ומשפיעות מהר מאוד, אך יש לזכור שההשפעה כאן היא רק על התסמינים ולא על הבעיה עצמה.

הסוג השני של התרופות מעכבי האנזים 5-אלפא-רדוקטאז מורידות את רמת ההורמון די-הידרו-טסטוסטרון על ידי משיגות הקטנת בלוטת הערמונית בכ-20-25%.

לציין כי ישנן בשוק תרופות המשלבות בכדור אחד את שתי קבוצות התרופות ומשיגות השפעה כפולה גם על גודל הערמונית וגם הקלה בתסמינים.

נטורופתיה:

ניתן גם להשתמש בתרופות טבעיות על בסיס צמחי. הנטורופתיה ממליצה למשל על כמוסות המכילות אבץ, אשר ידוע כמעקב האנזים 5-אלפא-רדוקטאז, ובכך מוריד את רמות הדהידרו-טסטוסטרון. מומלץ גם לצרוך מזונות עתירי אבץ, כמו גרעיני דלעת, שקדים חומים, סובין וחיטה מלאה. קיימים גם כמה צמחי מרפא עליהם ממליצה הרפואה הסינית כמו “דקל ננסי” אשר מעכב פעילותו של ה-DHT, מונע דלקת בערמונית ואף תורם לאון הגברי, וגם “שורש סרפד”, המוריד את רמות הטסטוסטרון ואת יכולתו להקשר לקולטנים שלו בבלוטת הערמונית.

 

ניתוח ערמונית

חלק מהגברים למרות טיפולים תרופתיים ושינויים בהרגלי החיים נזקקים לניתוח, בין אם לשיפור איכות חייהם והקטנת התסמינים ובין בגלל סיבוכים כגון עצירת שתן והזקקות לקטטר קבוע, או דימום בשתן או פגיעה בתפקוד הכליות כתוצאה מהגדלת הערמונית. ישנם לפחות שני סוגי ניתוחים שכיחים: האחד “ניתוח פתוח” הוצאת הרקמה החוסמת הרבה דרך חתך בבטן התחתונה, והשני “ניתוח סגור” הוצאת הרקמה החוסמת דרך השופכה בגישה שאיננה מחייבת ניתוח-חתך בבטן.
בשוליים ישנן עוד מספר גישות ניתוחיות נפוצות קצת פחות המתאימות לחלק מהגברים עם ערמונית מוגדלת.
האורולוג לאחר שיעריך את הצורך בניתוח, יקבע גודל הבלוטה ועל פי נתונים אלו יחליט לגבי סוג הניתוח הספציפי.
.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

381 שאלות גולשים בהמשך העמוד

01/01/2019

ערמונית מוגדלת, הפסקת שפיכה

יש לי ערמונית מוגדלת , הרופא נתן לי דואודרט. לאחר זמן , יש לי אורגזמה אבל לא יוצא זרע. האם זו תופעה מוכרת כשיש ערמונית מוגדלת או שלוקחים דואודרט.
בן 65.
תודה .

31/12/2018

בדיקת ערמונית מוגדלת לשלילת סרטן

שמעתי על בדיקת פיוזן שנותנת תשובה באחוז גבוה מבדיקות אחרות -מה היא בדיקת פיוזן

22/12/2018

מועמד לניתוח ערמונית

שלום
אני בן 66 עם גידול גליקסון 6 מועמד לניתוח הערמונית
אצלי הערמונית גדולה 107 סמ״ק האם ניתן לבצע ניתוח סגור עם
רובורט או שבגלל גודל הערמונית צריך לבצע את ניתוח פתוח

31/10/2018

ערמונית מוגדלת חיבור לקטטר וכאבים ממש חזקים

שלום דר’
אבחנו לאבא שלי ערמונית מוגדלת וסי פי אי שעלה.
הרופא שלח אותו לביופסיה ואמר שרק אחרי שיקבל את התוצאות יוכל לדעת מה לעשות.
בינתיים הוא מחובר לקטטר יותר משבוע וסובל מכאבים ממש חזקים
יש לו כל רגע שירותים עם כאבים ממש חזקים.
לקחנו אותו למיון סידרו לו את הקטטר והביאו לו אנטיביוטיקה כדי שאם יש זיהום זה ירפא.
ואמרו לו לקחת אופטלגין.
מה אפשר לעשות כדי להקל עליו?
זה הגיוני שיכאב לו כל כך חזק למרות שאין לו חום.
הבנתמ שחום מראה על זיהום.
ואין משהו שאפשר לעשות עד שיחליטו איזה ניתוח?
בינתיים הוא סובל כאבי תופת.
אני ממש אודה לעזרתך
כי אנחנו חסרי אונים.

30/10/2018

ערמונית מוגדלת דם בנוזל הזרע

בן 81 עם ערמונית מוגדלת חלקה דם בנוזל הזרע מזה כשנתיים הפרעות קלות במתן שתן.
לפני כשנתיים PSA 4.5 לפני 9 חודשים 7.3 לאחרונה 7.5.
בידי הפניה לביופסיה בלין.
1.האם ביופסיה אמינה חייבת להעשות בליווי אולטרסאונד+ אמ אר אי ( פיוזן) -יש בלין ?
2. אם בכלל ותתקבל תשובה חיובית בגיל הזה מנתחים? – המצב היומי לא מחייב
בתודה מראש , קרול

08/09/2018

Psa גבוה כרגע 16.2.

אני גר במיאמי לפני כ 10 שנים גילו אצלי בביופסיה גליסן 6 לאחר 10 חודשים עשו שוב ביופסיה ולא מצאו כלום. אחרי שנתיים עשו שוב ביופסיה ולא מצאו כלום בקיצור עשו 4 ביופסיות שליליות האורולוג שולך אותי בפעם השניה ל. MRI ביגלל ה psa הגבוה. אני יודע שהפרוסטטה שלי מוגדלת ולפעמים דלקתית. האם יש צורך בעוד ביופסיה. מספר 6. במידה ואדרש. תודה.

06/09/2018

ערמונית

קיבלתי כדור דואודרט. אשתי אומרת שטיפול נאוטורפתי, יעיל יותר.

מה כדאי?

12/08/2018

דלקת בלוטת ערמונית ?

שלום רב,
אני סובל מזה כחודש וחצי מבעיות הקשורות למתן שתן ופליטת זרע.
ראשית כל אציין שכל זה קרה בעקבות קיום יחסי מין מזדמנים עם גבר כאשר אני הייתי הצד הנחדר בקיום היחסים.
הרגשתי כאבים חזקים גם בעת החדירה אך לא ייחסתי לזה כל חשיבות. ממש יום לאחר מכן החלו כאבים עזים באיזור המפשעה ובאשך מצד שמאל. החלה בעיה בהטלת שתן כאשר השתן נעשה חלש מן הרגיל וגם כאבים בעת מתן שתן.
פניתי לרופא המשפחה שנתן מיידית טיפול ב- 1000 מ”ג Azenil בבת אחת וכולל זריקה לחשש בהדבקת כלמידיה , במקביל עברתי בדיקות דם שיצאו תקינות לבירור עם STD תוצאה שלילית פעמיים.
מכיוון שהתסמינים לא חלפו ואף החמירו כולל אי יכולת לשפוך זרע בכלל (אין פליטת זרע) והאקט עצמו מלווה בכאבים חזקים, עד מצב בלתי נסבל עם השתן והכאבים העזים חזרתי לבדיקה הפעם אצל אורולוג שביצע בדיקת ערמונית באופן ידני עם האצבע והיתה תגובה של כאב בעת הבדיקה הוא אישר את אבחנתו בדלקת הערמונית. נתן טיפול של 14 ימים בדוקסילין וגם ציפרודקס למשך 10 ימים ומשככי כאבים שלא עזרו בכלל יש לציין. בעת הטיפול באותו שבוע התחלתי להבחין בשתן ראשוני עם דם ! דבר שלא היה לפני כן. כלומר איפוק מסוים בתחילת השתן ואז מתחיל מעט דם בשתן ולאחר מכן השתן בצבעו הרגיל אך אמנם כהה מאד וזרם חלש, ואז הכאב התחיל להקרין גם בתוך איבר המין עצמו ללא קשר בהטלת השתן, סוג של תחושת דקירה עזה וממושכת שגרמה לי להתפתל מכאבים.
קיבלתי הפנייה לביצוע בדיקת US בבדיקת אולטרסאונד בטן תחתונה ודרכי שתן כליות ואשכים , הבדיקה תקינה ב”ה ולא אותרה כל בעיה , מלבד ציסטה בערמונית שחשוב לי לציין כי היתה קיימת גם שלוש שנים לפני כן בבדיקת אולטרסאונד טראנס-רקטאלי אותו ביצעתי בעבר, גודל הציסטה לא השתנתה וכאשר שאלתי את הד”ר שביצע את הבדיקה ציין כי אין כל קשר בין המצב הנ”ל לציסטה, ואין כל צורך להתייחס לממצא הציסטי ובהמלצתו לפנות שוב לבירור אורולוגי .
בהזדמנות זאת אומר שלא מצאתי עדיין אפילו משככי כאבים מתאימים שעזרו , ניסיתי הכל , כולל אופטלגין ואדוויל פורטה 400 מ”ג וגם נרות אביטרן (נוגד דלקת) בהחדרה רקטאלית להרגעת הכאב , ולאחרונה גם zaldiar שהוא אמור לשכך כאבים חזקים עד חזקים מאוד אך לצערי ללא כל אפקט מרגיע להרגשתי , הייתי במרכז לרפואה דחופה שם קיבלתי רק זריקה של Voltaren מתברר שבמקום לעזור לכאב שעדיין הורגש זה הוסיף לי כאבים בשרירים וחולשה כללית בגוף. הרופא התורן שם המליץ להמשיך בדוקסילין ונתן גם כדור בשם Tamsulin לסיוע בהטלת שתן, מציין כי לא לקחתי את הכדורים הנ”ל על אף המלצתו וחיכיתי לקבל אבחנה מקצועית מרופא אורולוג שיתן הסבר וטיפול הולם.
לאור מצב זה פניתי שוב לאורולוגית מומחית מבית החולים קפלן, שדחתה את הצעת הטיפול בדוקסילין וציפרודקס והחליפה לי לאוגמנטין 875 מ”ג פעמיים ביום למשך 14 יום, כולל זלדיאר לשיכוך כאב, לצערי אין כל שיפור במצב. חשוב לי לציין שהיא ביצעה בדיקה גופנית ואיבחנה רגישות “אפידימיס משמאל מעובה ורגיש” היא לקחה לי משטח שופכה שיצא תקין , וביקשה לבצע בדיקת תרבית זרע (מחכה עדיין לקבל התשובות לאחר מסירת הבדיקה) אציין בעת הזאת הבדיקה היתה כואבת במיוחד ויוצא לי דם בזרע לאורך כל השפיכה בצבע אדום-חום , דבר שלא הופיע לפני כן כאשר עברתי את הביקורת של האורולוגית !!
עדיין ישנם כאבים עזים. זה מפריע לי בשגרת החיים ולנהל אורח חיים תקין, הכאבים בלתי נסבלים , הדם בזרע מטריד ביותר , למרות ששמתי לב שכל פניה כאן של השואלים באתר נמסר כי “אין כל חשש כאשר מופיע דם בזרע וזה חולף” לצערי המצב כך כבר שבועיים וזה כואב ברמות בלתי מוסברות!! ואני מחכה לביקורת חוזרת אצל האורולוגית הנ”ל.

המצב הנוכחי שלי כרגע כולל תסמינים חריפים של כאב באזור המפשעה בצד השמאלי אשר מקרין לאשך השמאלי , במיוחד לאחר נסיון להגיע לשפיכה והתוצאה של הנסיון הוא בעצם שפיכה דמית ולא של זרע. הכאבים הנ”ל קיימים גם ללא קשר לשפיכה ומגיעים בהפוגות לאורך היום . שתן עדיין מוחלש ולרוב מופיעה צריבה בשתן.
אני סבור שכל המצב הנ”ל הינו כתוצאה מאותו מקרה של קיום יחסי מין והכל הנראה עברתי בחדירה הזו פגיעה ישירה בערמונית שהתפתחה למצב דלקתי ממנו מגיעים כל הסימפטומים האלה.
אבקש לשמוע חוות דעת שאולי בדרך כלשהי תענה על המצב העגום שאני סובל ממנו כבר תקופה. לאור העובדה שהחליפו לי כבר 4 סוגי אנטיביוטיקה! ללא כל שיפור ואף סוג של החמרה, ואף לא מצאתי מרגוע לכאבים שכן לא עזרו כל סוגי משככי הכאבים אותם קיבלתי, שאלתי היא מכיוון שהתסמינים עדיין קיימים, אם כן מהו הטיפול המומלץ במקרה זה?
האם מדובר במצב הניתן לריפוי? מהו טווח הזמן שחולפת דלקת ערמונית במידה ונפגעה בקיום יחסים?
מצרף את המייל האישי שלי ואשמח לתגובתך בהקדם האפשרי.

19/07/2018

בליטה בערמונית

בן 50, כעשר שנים סובל מקושי בהטלת שתן התחלה איטית ובמאמץ. בבדיקת אולטרסואנד נמצא : ערמונית לא מוגדלת משקלה 25 גרם עם בליטה קלה של האונה המרכזית אל בסיס השלפוחית. מה ההמלצה במקרה זה?

17/07/2018

האם יש קשר בגדל פיזי של אדם לגדל רצוי של הערמונית??

אני בן 58, משקל 104 ק”ג וגובה של 194 ס”מ
בבדיקות, יש לי ערמונית מוגדלת כפר לפני 16 שנים ויותר, אולם אני לא סובל מהתסמינים המפורטים לבעיה הזו.
ברור לי שכפי שנוטים לבחון פרמטרים שונים למשקל, גיל וגובה פיזי, וכי קיימת קורלציה בין הפרמטרים הללו, האם ייתכן וגם בעניין גדל הערמונית נכון לחשב את הפרמטרים של גובה, גיל ומשקל, ולשקלל זאת בתוצאה הסופית
אשמח לתשובה במייל אישי

16/07/2018

ערכי psa עולים

בעלי בן 58 בריא בדרך כלל, אובחן כסובל מסרטן הערמונית, דרגת גליסון 7. מתכונן לניתוח. רמת psa לפני חמישה שבועות היתה 8. עבר ביופסיה לפני חודש. השבוע נבדקה שוב רמת הpsa והיא עתה 18. מה יכול להסביר את הגידול המהיר? האם פעילות ספורט אינטנסיבית, הביופסיה או דלקת יכולים להסביר או שהגידול ברמת הpsa קשור לסרטן? תודה

15/07/2018

האם כדור אבודרט מגדיל את השדיים.?

אני לוקח אבודרט כבר כמה שנים באחרונה גדלו השדיים וגם יש כאבים זה יכול להיות מהאבודרט.?

13/07/2018

האם אפשרי ליטול גם טמסולין וגם דקל ננסי במשולב?(פרמיקסון 160 מג פעמיים ביום)

דר יקר שלום רב,
תודה על האפשרות לשאול ועל המענה.
לוקח טמסולין 04 מג ליום. האם נטילה בנוסף של פרמיקסון עשויה להועיל?
ומנגד:האין בכך סיכון של מעין מינון יתר?

תודה רבה.

03/07/2018

מעקב גדילה של ערמונית

שלום רב! דר.
לפני 3 שנים התחלתי טיפול בAVODART ,בהמלצת אורולוג ,עקב ערמונית מוגדלת וסימטומים (אז מדידת רנטגנולוג סמ”ק 75 ובמדידת אורולוג 95 סמ”ק ) PSA היה 2.5 .
כעבור שנה, ערמנות קטנה ל 59 סמ”ק ו PSA 1.16
כעבור שנתיים, ערמונית קטנה ל 54 סמ”ק ו PSA 1.26
כעבור 3 שנים מהטיפול באוודרט דהיינו השבוע ביצעתי בדיקה והערמונית היתה בגדול 68 סמ”ק ( מדידות 5.23*4.88*5.13 CMׂׂ) גדלה !!ו PSA 1.15 .
אין סימטומים כמו בפעם הראשונה צריבה בשתן,כאבים במפשעה ,וכאבים ביחסי מין.
לפני שבועיים הרגשתי זרם חשמלי לשניה במפשעה ימנית ,כמו כן מזה 3 שבועות ,לעתים מרגיש אי נחיות באיזור מפשעה ימנית לתקופה של מספר דקות פעמיים -שלושה ביום (הדבר מזכיר לי את אותה הרגשה שהיתה לי לפני 4 שנים כשגודל הערמונית היה 45 CC).
השאלה שלי- האם זה אפשרי שהערמונית אחרי שקטנה במשך שנתיים תתחיל לגדול שוב למרות המשך טיפול יום-יומי באוודרט (לא פספסתי אפילו יום אחר).??
מה אתה מציע לי לעשות.
תודה ויום טוב

02/07/2018

הסיבות הגדלת הערמונית

שלום רב

אני מבולבלץ מצד אחד אתם כותבים שיתכן והסיבה להגדלת ערמונית היא ” בגילאים המבוגרים, מתחילים להתרחש שינויים הורמונליים בגוף הגבר, הכוללים ירידה של רמות הטסטוסטרון החופשי ועלייה ברמותיהם הורמונים אחרים, כמו פרולקטין ואסטרוגן.”

יתן גם להשתמש בתרופות טבעיות על בסיס צמחי. הנטורופתיה ממליצה למשל על כמוסות המכילות אבץ, אשר ידוע כמעקב האנזים 5-אלפא-רדוקטאז, ובכך מוריד את רמות הדהידרו-טסטוסטרון. מומלץ גם לצרוך מזונות עתירי אבץ, כמו גרעיני דלעת, שקדים חומים, סובין וחיטה מלאה. קיימים גם כמה צמחי מרפא

מצד שני עד כמה שידוע לי אבץ מעלה את רמת הטסטוסטרון . מצד שלישי אתם כותבים” הסוג השני של התרופות מעכבי האנזים 5-אלפא-רדוקטאז מורידות את רמת ההורמון די-הידרו-טסטוסטרון על ידי משיגות הקטנת בלוטת הערמונית בכ-20-25%.”

אז השאלה הנשאלת אם אין פה סתירה?

13/06/2018

הגדלת ערמונית

שלום רב! דר.
לפני 3 שנים התחלתי טיפול בAVODART ,בהמלצת אורולוג ,עקב ערמונית מוגדלת וסימטומים (אז מדידת רנטגנולוג סמ”ק 75 ובמדידת אורולוג 95 סמ”ק ) PSA היה 2.5 .
כעבור שנה, ערמנות קטנה ל 59 סמ”ק ו PSA 1.16
כעבור שנתיים, ערמונית קטנה ל 54 סמ”ק ו PSA 1.26
כעבור 3 שנים מהטיפול באוודרט דהיינו השבוע ביצעתי בדיקה והערמונית היתה בגדול 68 סמ”ק ( מדידות 5.23*4.88*5.13 CMׂׂ) גדלה !!ו PSA 1.15 .
אין סימטומים כמן בפעם הראשונה צריבה בשתן,כאבים במפשעה ,וכאבים ביחסי מין.
לפני שבועיים הרגשתי זרם חשמאלי לשניה במפשעה ימנית בלבד.
השאלה שלי- האם זה אפשרי שהערמונית אחרי שקטנה במשך שנתיים תתחיל לגדול שוב למרות המשך טיפול יום-יומי באוודרט (לא פספסתי אפילו יום אחר).??
מה אתה מציע לי לעשות.
תודה ויום טוב

08/06/2018

אבדרט בטיפול של BPH ערמונית

לפני שנה הפסקתי לקחת כדורי אבדרט (טיפול ב-BPH) אחרי 3 חודשים. הסיבה להפסקה – חשש שלי שהתרופה גרמה להגדלת החזה. היום אני חושב שההגדלה נגרמה מסיבות הורמונליות (רגילות לגילי – היום אני בן 64). איך אפשר לדעת מה הסיבה להגדלת החזה: אבדרט או ההורמונלית?

תודה

24/05/2018

יש לי שאלה חשובה

חייבת יעוץ מרופא

31/03/2018

עצירת שתן לאחר ניתוח turp

לפני שבוע עברתי ניתוח turp הכל התנהל
ממש בסדר ,חזרתי הביתה עם דימומים וקצת כאבים במתן השתן שחלפו .פתאום הייתה ,הפסקה במתן השתן ללא כל סיבה.היות המדובר על יום שישי וערב חג
דחיתי חזרה לבית החולים. אני ממש בלחץ.הגיל 79 הפסקתי אליקויסט לדילול. הדם. פוחד פחד ממוות להיות תלוי בקוטר
האם זה סוף הדרך .הרופא המנתח רופא מעולה אבל גם לרופאים אכי טובים קורא

31/03/2018

עצירת שתן לאחר ניתוח turp

לפני שבוע עברתי ניתוח turp הכל התנהל
ממש בסדר ,חזרתי הביתה עם דימומים וקצת כאבים במתן השתן שחלפו .פתאום הייתה ,הפסקה במתן השתן ללא כל סיבה.היות המדובר על יום שישי וערב חג
דחיתי חזרה לבית החולים. אני ממש בלחץ.הגיל 79 הפסקתי אליקויסט לדילול. הדם. פוחד פחד ממוות להיות תלוי בקוטר
האם זה סוף הדרך .הרופא המנתח רופא מעולה אבל גם לרופאים אכי טובים קורא

31/03/2018

עצירת שתן לאחר ניתוח turp

לפני שבוע עברתי ניתוח turp הכל התנהל
ממש בסדר ,חזרתי הביתה עם דימומים וקצת כאבים במתן השתן שחלפו .פתאום הייתה ,הפסקה במתן השתן ללא כל סיבה.היות המדובר על יום שישי וערב חג
דחיתי חזרה לבית החולים. אני ממש בלחץ.הגיל 79 הפסקתי אליקויסט לדילול. הדם. פוחד פחד ממוות להיות תלוי בקוטר
האם זה סוף הדרך .הרופא המנתח רופא מעולה אבל גם לרופאים אכי טובים קורא

18/03/2018

דלקת ערמונית ואוננות

דלקת בערמונית וקשיים במתן שתן וכן כאבי גב תחתון. גיל 56, מטופל באנטיביוטיקה פעם שניה לאחר שהראשונה לא השפיע, וקסטרל. האם אוננות יכולה לעזור לפנות לחץ בערמונית או שרק יוצרת גירוי נוסף לדלקת

11/02/2018

טיפטופים השתן

אני בן 65 ולאחרונה קשה לי לתת שתן . עשיתי בדיקה רקטלית וקיבלתי טיפול תרופתי שעזר לי לחודש ימים ועכשיו שוב השתן יוצא לאט לאט ובתקיפות של כל שעה מעט שתן .

08/02/2018

ערמונית מוגדלת

האם יש מצב להוריד או לעצור ר ערמונית מגדלת

06/02/2018

הסרה חלקית של הארמונית בעזרת אידוי.

אני ממתין לניתוח בעזרת אידוי, מה זמן ההחלמה + _ אחרי הניתוח ? איזה פעולות אני לא אוכל לעשות ?
אני רוכב על אופני שטח, ממה אני צריך להיזהר ? כמה זמן אחכה +- עד שאוכל לרכב שוב ?

תודה מראש,
בברכה אליקו.

03/02/2018

שבועיים לאחר ניתוח לייזר ירוק במדיקל סנטר הרצליה

בוקר טוב דר . עברתי בתאריך 19 לינואר השנה לפני שבועיים ניתוח לייזר ירוק במדיקל סנטר הרצליה במימון מלא של ביטוח פרטי והייתי מאושפז לילה אחד עם קטטר ולאחר יום שחררו אותי ללא קטטר ,מאז עם תופעות של דם בשתן , וצריבה בעת מתן שתן בהתחלה ובסוף במיוחד וגם לאחר השתן בשבוע השני התופעות התגברו הדם בשתן לא נעלם וגם הצריבה התחזקה למרות שלקחתי אנטיביוטיקה 5 ימים פעמיים ביום .וכן כל פעם רץ לשירותים כי לא יכול להתאפק אפילו שנייה שייש שתן , ועד שמספיק להגיע לשירותים כבר יש צריבה חזקה עקב התאפקות של שניות עד הגעה לשירותים לציין שמתחיל כבר שבוע שלישי אחרי ניתוח סיימתי 5 ימים מלאים של אנטיביוטיקה מסוג ציפרודקס 500 וגם לוקח כדורים של סדורל נוסחה חדשה פעמיים ביום להקלה על הצריבה בהמלצה של אורולוג קופת חולים , שלא עוזר והצריבה חזקה מאוד וכואבת ,וחוסר יכולת להתאפק לכמה שניות עד הגעה לשירותים ,אם מתאפק יש צריבה כבר לפני תחילת השתן וגם אחרי , האם תופעות לוואי אילו לניתוח הגיוניות ???לשבועיים אחרי ניתוח לייזר ירוק ולציין שהמנתח הוא פרופסור בין המפורסמים בתחום שעובד עם חברת הביטוח מנהל מחלקה בעברו . האם תופעות לוואי אילו יסתדרו מאליהם או שאני צריך בדיקות. נוספות וזה סיבוך בניתוח ??? אודה על תשובה דחופה כי מאז הניתוח לא עובד עקב הצורך להיות כל הזמן בקרבת שירותים וכאבי צריבה חזקים …. לציין כי זרם השתן אכן חזק יותר מלפני הניתוח אך זה השיפור היחיד …,,,אודה על תשובה .

31/01/2018

בדיקת אולטראסאונד עם שארית שתן 160 סמק

אני בת 30 עברתי ארבע לידות רגילות לידה אחת האחרונה היתה קיסרי לפני ארבע שנים
אני כבר 5 חודשים מרגישה תכיפות שתן נכנס בחום 20 פעמים לשירותים בלילה תוך שינה כמה 4 פעמים לשירותים
עשיתי בדיקת סוהר כליות שלפוחית השתן
הכל יצא תקין ובנורמה
חוץ משארית שתן יצא לי אחרי ההתרקנות 160 סמק
מה זה אומר האם יש דאגה מזה????? תודה

22/01/2018

צנתור בלוטה של 150 מ’ל

אני חצי שנה לאחר התקף לב וצנתור .עצירת שתן קרתה יומיים לאחר מכן.
עם קטטר כל התקופה.
הוצע לי לאחרונה לבצע צנתור כלי הדם ,לצמצום הערמונית.
האם זה מבוצע לגודל כזה? מה סיכויי ההצלחה?
שיטה נוספת שאפשרית ,היות ואני מוגבל בהפסקת המדללים לתקופה ארוכה מידי.
תודה

.

17/01/2018

תשובת ביופסיה

גליסון 6/10 welldiferentied?

08/01/2018

עליית psa לאחר ברכתרפיה

שלום ד”ר, אני בן 70
בצעתי ברכתרפיה לפני 10 שנים 11/07
לאחרונה עולה לי ה-psa להלן תוצאות:
28/12/17 2.42
3/9/17 2.15
7/2/17 2.08
13/9/16 2.03 האם יש סיבה לדאגה.?

07/01/2018

כאבים במתן שתן לאחר ניתוח דרך הפין

האם בזמן מתן שתן טבעי לאחר הניתוח יש כאבים גם בפי הטבעת לאחר שבועים של הניתוח

30/12/2017

טיפול בטמסולין

אני בן 60 מטופל בטמסולין מזה 3 שנים. 2.9 PSA גודל 60 עברתי ביופסיה ולא נמצא סרטן. אני אוכל מזונות עם אבץ ועגבניות יבשות או מטוגנות. לפעמים אני לא לוקח כדור למשך כמה ימים ולא נתקל בקשיים רציניים להטלת שתן. שאלתי היא האם הפסקת נטילת התרופה כרוכה בסיכון? מה בדיוק יקרה אם לא אקח אותה? האם זה יוביל לאצירת שתן? להבנתי התרופה מסייעת לתסמינים ולא לבעייה עצמה. האם הפסקת השימוש בה עלול להחמיר את הבעייה, או רק יגרום לאי נוחות?

19/12/2017

אילו בעיות בחיי המין של הגבר יכולות להגרם כתוצאה מבעיות בפרוסטטה ?

אילו בעיות עלולות להתעורר בחיי המין של הגבר כתוצאה מבעיות בפרוסטטה ?

17/12/2017

האם יש צורך בהמשך לקיחת כדור דואודורט?

שלום דר
לפני כחודשיים עברתי ניתוח turbt לאחר ניתוח ופתולוגיה נמצא שהגידול שפיר
התחלתי לקחת את הכדור דואודורט שיש לו תופעות לוואי שמטרידות אותי
בבדיקת usכליות ודרכי שתן הכל תקין כולל גודל ערמונית
האם יש צורך בהמשך לקיחת הכדור?
תודה

23/11/2017

הגדלה של בלוטת הערמונית

שלום אני כותב ת
לאבי היה גידול המעי הגס
הכל הבדיקות שנעשו ידענו עח בלוטלת נערמונית שהיא מוגדלת
צעולם לא דרשו מאיתנו לטפל בבעיה זו
השבוע הרוםא נלחצה מאוד לגלול שיש הגדלה של בלוטת הערמוינת בבדיקת PCA גבוהה 24
השבוע נעשתה בדיקת US בה הודגם כיס שתן תקין
כליה ימנית 11 סמ
כליה שמאלית12
וריקון שתן 20 מתןך 50 מה זה אומר
בלוטה מוגדלת
אנחנו מאוד מודאגים במשפחה

18/11/2017

השתנה לצדדים

עברתי ניתוח ערמונית 26/7 ומאז אין זיקפה וכשצריך להשתין צריך לחפש את הבחור

18/11/2017

השתנה לצדדים

עברתי ניתוח ערמונית 26/7 ומאז אין זיקפה וכשצריך להשתין צריך לחפש את הבחור

01/11/2017

התערבות כירורגית במקרה של גידול שפיר בערמונית

לאחר שימוש למעלה משנה בTamlusolin , הוחמרה לאחרונה דחיפות במתן השתן והופיעה תופעה של תחיפות ומדי פעם – אף דליפה. גודל הפרוסטטה הוא כ-70 מ״ל . מעונין לבחון התערבות כירורגית באמצעות HoLEP. האם יש מישהו בארץ עם נסיון קליני משמעותי בניתוח הזה? ואם לאו, היכן קיים נסיון רחב בביצוע הניתוח הזה בשוויץ או בארה״ב ? מתכוון לממן את הניתוח באופן פרטי. קצת היסטוריה: לפני שהופיעו תופעות קליניות כל שהן של דחיפות ותחיפות , עברתי במשך 10 השנים האחרונות 3 ביופסיות ( כולל ביופסיית סטורציה) . זאת בעקבות PSA גבוה. התוצאות לסרטן היו שליליות. במשך השנים PSA ו – fPSA מחוץ לנורמה אך יציבות. ליתר בטחון עברתי לפני כ-7 שנים בדיקת PCA3 , שהראתה סבירות נמוכה מאד לסרטן.

31/10/2017

פרוסטטה

שלום .לפני כשנה ביצעתי ניתוח של כרית
ה חלקית של הפרוסטטה..החלק הפנימי.. שפיר ..לא זוכר את המונח הרפואי..
יכול להיות גדילה חוזרת של הבלוטה ?? כי שוב התחלתי לרוץ…….

16/10/2017

ערומנית

שלום ערמונית 80 psa 2.17 הייתה עצירת שתן טופל בקטטר חודש

סיני שלום,

מה השאלה?
צוות האתר
08/10/2017

בן 71. נוטל דואדרט 3 שנים. מתקשה לאחרונה בשמירה על זקפה

האם סיאליס הוא תחליף? האם ויאגרה? האם קיים טיפול תרופתי בלבד? כמו כן גם הליבידו לא משהו

ניסן שלום,

מתופעות הלוואי המוכרות של דואודרט כוללות ירידה בליבידו וירידה ביכולת השגת הזקפה. עם זאת, בגיל 71 שכיחה גם ירידה ברמת הטסטוסטרון היכולה לגרום לתסמינים דומים. המלצתי שתעבור בדיקות דם בהן ייבדק הפרופיל ההורמונאלי שלך. במידה ואתה אכן סובל מירידה ברמת הטסטוסטרון תוכל להנות מטיפול תחליפי אשר יכולה לשפר הן את הליבידו ואת יכולת השגת הזקפה.

במידה והפרופיל ההורמונאלי שלך אינו מראה ירידה ברמת הטסטוסטרון, עליך להחליט האם ברצונך להמשיך בטיפול בדואודרט ולהנות מההשפעה של טיפול זה על הערמונית או שברצונך להמיר טיפול זה בטיפול אחר כדי להמנע מתופעות הלוואי.
צוות האתר
05/10/2017

עצירת זרימת השתן

לאחר ביאופסיה בערמונית
מציאת גידול גלייסון 7 בשתי האונות
לפני ימים עצירת שתן תוך כאב
מקל כדור אחד אומניק שלא עוזר בימין אלו.
מה לעשות עכשיו !!!!??????

שלום רב,

בדיקת אורולוג בהקדם לברר מדוע אתה סובל מאצירת שתן וטיפול בהתאם (למשל טיפול אנטיביוטי במידה והגורם הוא זיהום) ולאחר מכן השלמת הבירור בנוגע לסרטן הערמונית וטיפול בסרטן הערמונית. ייתכן שהשילוב של סרטן ערמונית ואצירת שתן מכוון לטיפול ע"י ניתוח כריתת ערמונית. אולם, חשוב להדגיש שאין בידי מספיק נתונים לקבוע שאתה מתאים לניתוח. במידה ותהיה מעוניין, אשמח להפגש איתך במרפאתנו ולייעץ לך בצורה מפורטת יותר לגבי המשך הטיפול.
צוות האתר
03/10/2017

סיאליס במינון נמוך

האם סיאליס במינון נמוך עוזר להקטין את הערמונית או להקל על התסמינים של ערמונית מוגדלת האם עדיף על מעכבי אלפא? אודה לתשובתך

יוסי שלום,

סיאליס מקל על תסמיני הגדלת ערמונית אך אינו מקטין את הערמונית או מונע את המשך גדילתה. חוסמי אלפא פועלים בצורה דומה - הקלה של התסמינים ללא השפעה על גודל הערמונית. התרופה אשר מקטינה את הערמונית ומונעת את גדילתה זו דוטסטרייד (Dutasteride) או בשמה המסחרי אבודרט (Avodart). קיימת גם בתרופה המשולבת Duodart.
צוות האתר
30/09/2017

אצירת שתן

מיום שישי הייתה לי אצירת שתן בחדר מיון שמו לי קטטר ,משום מה בשתן יש סימנים של דם והשתן עכור,האם זה בגלל הכנסת הקטטר ,האם האצירה בגלל ערמונית מוגדלת. והם צריך לעשות US של הכליות ודרכי השתן

תודה !!!!

יעקב שלום,

דימום אחרי הכנסת קטטר נפוץ ואכן יכול לנבוע מהכנסת הקטטר עצמה. ממליץ בדיקה ע"י אורולוג לקביעת המקור לדימום והאם יש צורך בבירור. במידה ויש צורך בבירור, לאולטראסאונד אין מקום בבירור שתן דמי. בירור של דם בשתן כולל תרבית שתן לשלילת זיהום ולאחר מכן ציסטוסקופיה, בדיקת ציטולוגיה בשתן ודימות של הבטן והאגן עם CT או MRI כולל הזרקת חומר ניגודי.
צוות האתר
18/09/2017

אחרי ניתוח

שנתאים אחרי ניתוח הגדלת ארמונות שבירה התופעות חזרו כאילו לא היה ניתוח מה עוסים למה זה קורה

משה שלום,

ישנן מספר סיבות לחזרת התסמינים שנתיים אחרי ניתוח ערמונית. ייתכן כי הערמונית גדלה מחדש ויש צורך להעריך האם כדאי להתחיל טיפול תרופתי או אף לשקול ניתוח חוזר. אפשרות נוספת היא היווצרות רקמה צלקתית באיזור הניתוח הגורמת להפרעה במתן שתן.

מומלץ להבדק ע"י אורולוג ולשקול בדיקה ציסטוסקופית להערכת הסיבה לתלונות.
צוות האתר
26/08/2017

צריבה בחלק המרוחק של השופכה ושתן מפוצל.

שלום רב, אני בן 30. לפני כחצי שנה לאחר שסן של אוננות רציפה של כ-3-4 פעמים ברציפות התחלתי להרגיש לאחר כיום כאב עמום באשך שמאל, האשך עלה באופן לא תקין (לרוב האשך נמצא מעט גבוה יותר מאשך ימין אך במקרה זה הוא עלה באופן משמעותי), חשבתי שמתחתי אולי שריר שקשור לאזור או טיפה הגזמתי עם האוננות אך הלכתי לרופא לבדוק את העניין, הרופא בדק רקטלית את הפרוסטטה שלא הייתה רגישה אך האזור העליון של האשך היה רגיש והוא חשב שיש לי אפידיפימטיטיס ונתן לי טיפול של דוקסילין לשבועיים. חשוב לציין שאני נשוי וביחסים מונוגומים עם אשתי 10 שנים ואנו שוכבים עם קונדום (גלולות אינן טובות לה) ולכן דיי ידעתי מההתחלה שזה אינו STD. בכל אופן, לאחר מספר ימים עם הטיפול התחלתי להרגיש עיקצוץ באזור המרוחק של הפין בתוך השופכה ממש לפני פתח השופכה באזור ה-meatus וכמו כן התחיל להיות זרם מפוצל כאשר יש לי מעט שתן (למשל במצב שבו לא שתתי הרבה או לקראת סוף מתן שתן). פניתי לאורלוגית של קופת החולים שנתנה לי טיפול אנטיביוטי אחר ושלחה אותי למספר רב של בדיקות STD PCR שכולן יצאו שליליות (קלמידיה, גונוריה, מיקופלסמה ואורופלסמה, HIV, הפטיטיס וטריכאומונס), תרבית שתן שלילית והשתן שלי היה תקין. אוטלרה סאונד תקין לגמרי (פרוססטה בין 20-25CC) הכאב באשכים עברו לאחר כחודש והאשך הגבוה טיפה נרגע וחזר למקומו למרות שלפעמים הוא כן חוזר לגובה אך זה אינו מפריע לי. בכל אופן הבעיה כיום היא התחושה הלא נעימה בשופכה לאורך שעות היום ללא הפסקה למרות שאם אני עובד במרץ אני נוטה לשכוח את הדבר לזמן מה, המעניין שהוא בזמן שאני נותן שתן אין כאב או צריבה או חוסר נעימות, אין לי בעיה לתת שתן על ההתחלה, אני לא מתאמץ ולא בורח לי שתן, אני נותן יחסית בתכיפות כי אני שותה הרבה מים לאחרונה אבל לא משהו שהוא לדעתי שונה מהרגיל, בנוסף השתן עדיין מפוצל אם הזרם חלש (זרם עליון ותחתון ישר ולא עקום). לדעתי התפתחה לי דלקת בשופכה או היצרות כי התחושה שאני מרגיש קיימת באזור ספציפי ולא התפשטה, כמו כן שמתי לב הפין שלי חצי זקוף למשל בבוקר יש החמרה של פיצול שהתן, בנוסף, שיש שפיכה הזרע יוצא גם מפוצל (כלומר זרע שלא יוצא מהאמצע של פתח השופכה אלה מהחלק התחתון והעליון של הפתח כאילו יש משהו דבוק באמצע למרות שהפתח עצמו נראה פתוח ואין משהו שמפריע שמסתכלים). בנוסף לאחר שפיכה אותה נקודה מגורה יותר מהרגיל ויש תחושה של גירוד/עקצוץ באותה נקודה הנקודה ספציפית נמצאת ממש מתחת לחיבור בין ה-meatus לשאר הפין בתוך השופכה. האורולוגית חשבה שאין צורך בגילי לבחון את הדברים לעומק שיכולים לפצוע את השופכה (ציטוסקופיה וכו’) והאמת הסכמתי איתה, היא חשבה שיש לי תסמונת כאב אגן כרוני למרות שאיני מסכים כי הכאב או יותר נכון האי נוחות וכל מה שקשור לסיפור ממתרכז לנקודה ספציפית אחת בחלק המרוחק של השופכה ממש לפני הפתח. בכל אופן לאחרונה התחלתי להרגיש טיפה ירידה בעוצמת מתן השתן, אני מתרוקן בלי קושי אבל אני מרגיש קצת שוני בעוצמת השתן או יותר נכון בקוטר השתן שאני נותן. פעם הייתי ממש מרגיש את ההתרוקנות ועכשיו אני מרגיש שהלחץ טיפה ירד אולי בגלל ההצרות? אשמח לעצה, האם כן כדאי לדחוף לציטוסקופיה? האם דלקת מתמשכת בשופכה יכולה להעלם מעצמה? האם זה נשמע כמו הצרות?

תומר שלום,

על סמך התיאור שלך והעדר גורמי סיכון הסבירות להיצרות שופכה נמוכה אך במידה והתסמינים ממשיכים זו בהחלט אחת האבחנות שיש לשלול.

בנוסף, תתכן רגישות ללטקס (לאור העובדה שאתה משתמש בקונדום). ניתן לאבחן זאת ע"י המנעות משימוש בקונדום למשך מספר ימים תוך נטילת טיפול נוגד אלרגיה ובמידה והתסמינים חולפים להשתמש שוב בקונדום. במידה ותחושת העקצוץ חוזרת זה נותן אבחנה של רגישות.
צוות האתר
26/08/2017

השתלת הידרו גל בזמן הקרנות

שלום. אבא שלי הולך להתחיל הקרנות לערמונית והציעו לו לעשות במקביל השתלת הידרו ג’ל וגרגירי ניווט להקטנת תופעות הלוואי. בקריאה ברשת ראיתי שיש מעט תופעות לואי החולפות לאחר ההקרנות. האם לדעתך ההשתלה חיונית?
תודה על העצה. שרון

שרון שלום,

להקרנות לערמונית יכולות להיות תופעות לוואי משמעותיות ביותר אשר השתלת הידרוג'ל יכולה לצמצם. בעיקר מדובר בהשפעה על החלחולת (רקטום) - מניעת שלשול ויציאות דמיות אשר יכולות להיות תופעת לוואי מטרידה מאוד וקשה מאוד לטיפול במהלך ולאחר טיפול בקרינה לערמונית.
צוות האתר
23/08/2017

ביטוח בחברת הפניקס

האם אתה מופיע כרופא הסדר בחברת הביטוח הפניקס? תודה

כן
צוות האתר
30/07/2017

נוקטוריה מטרידה

לד”ר שלום,

אני בן 70. לפני כשנתיים עברתי ניתוח ערמונית. ניתוח עבר חלק : ללא דימומים, דליפות,כאבים. זרימה השתפרה באפן ניכר.
אולם בלילה אני קם להשתין מספר פעמיים ( 3-6 פעמים ).אני מקפיד על “משמעת ” שתיה ,( זמנים, קפה ,אלכוהול).
בלילה כמות קטנה של שתן גורמת לי להתעורר . בנוסף רק בלילה אני צריך כמה דקות טובות עד ששתן מתחיל לצאת.
בדיקות US וארודינמית תקינות .
יש סיכוי לשיפור במצבי?

שלום רב,

השתנת לילה מבודדת (העדר תסמינים נוספים פרט להשתנת לילה) מצריכה בירור. ממליץ פנייה לאורולוג לבדיקה ובירור.
צוות האתר
22/07/2017

פרוסטטיס

ד”ר שלום
אני גבר כבן 52 ואובחנתי בגיל די צעיר כסובל מפרוסטטיס , הייתי מאושפז פעם אחת …לוח כ-4 שנים תרופה בשם קסטרל שעזרה לי , אך לאחרונה כבר לא עוזרת …האורולוג החליף לי לתרופה בשם אומניק ..שגם לא עזרה….לקחתי במשך 10 ימים אנטיביוטיקה בשם אופלודקס שעזרה לי ….אבל כשהפסקתי לקחת את האינטביוטיקה מיד התופעות חזרו….אני כבר די נואש…וחושב אפילו על ניתוח כדי לצאת ממצב זה…האם יש איזה שהוא פיתרון שיכול להקל עלי את המצב…אודה על תשובתך

שוקי שלום,

לרוב במצבים של דלקת כרונית של הערמונית מקובל לטפל בקורסים ארוכים יותר של אנטיביוטיקה (6 שבועות ולא 10 ימים). חשוב לציין שניתוח ערמונית אינו עוזר במקרי דלקת כרונית. לעומת זאת, במידה ובעייתך היא הגדלה של הערמונית ניתוח בהחלט יכול לעזורץ לך.
צוות האתר
21/07/2017

נפח ערמונית

בבדיקת א.ס. US כליות ודרכי שתן שבוצעה
ב- 05/07/2017
נמצא: ערמונית בנפח של 16 סמ״ק
תקין או לא?

משה שלום,

כפי שכתבתי בעבר בפורום זה, לגודל הערמונית עצמו אין משמעות. הגודל עוזר לנו להחליט על הטיפול התרופתי ו/או הניתוחי הנכון במטופלים עם תסמינים המצדיקים טיפול. אך חשוב להדגיש שהגודל בפני עצמו אינו מהווה התוויה לטיפול או להעדר טיפול.
צוות האתר
19/07/2017

ערונית מוגדלת

הרופאים הימליצו לעבור ביאופסיה של ערמונית. הגודל 104. אני מפחד בפעולה חודרנית.העם אפשר בהרדמה כללית לעשות את הבדיקה.

רפאל שלום,

ניתן לבצע ביופסיית ערמונית בהרדמה כללית אך לרוב מדובר בהרדמה מיותרת מכיוון שישנה הרדמה מקומית מאוד יעילה שניתן לתת לפני התחלת הביופסיה ולמנוע כל כאב בזמן הביופסיה. הרדמה זו נקראת בלוק פריפרוסטטי. לצערי לא כל המבצעים ביופסיות ערמונית משתמשים בהרדמה מקומית ולכן מומלץ לשאול את מבצע הביופסיה האם מתכנן לבצע הרדמה מקומית.
צוות האתר
05/07/2017

ערמונית מוגדלת שפירה

אני בן 76 וסובל מערמונית מוגדלת ולוקח את התרופה טמסולוסין אינובמד , עד לפני זמן קצר לקחתי כדור 1 ליממה,ל לאחרונה המליץ הרופא לקחת 2 כדורים במשך 24 שעות, ואכן החילותי לקחת , ונראה לי שזה משפיע יותר טוב בנושא מתן שתן, השאלה שלי היא, האם כתוצאה מלקיחת
2 כדורים במקום 1 עלול להגרם איזשהו, נזק לטווח ארוך, למרות השיפור ואי הופעת תסמינים מיוחדים בעקבות לקיחת 2 כדורים.
אשמח לקבל תשובתכם
בתודה

אבי שלום,

המינון המומלץ של טמסולוסין הינו כדור בודד של 0.4 מ"ג פעם ביום. זה המינון המאושר לשימוש בישראל וכל חריגה ממינון זה היא חריגה מהמלצות משרד הבריאות. הסיכוי שחריגה זו תגרום לך נזק נמוך אך במידה וייגרם לך נזק ייתכן שאינך מכוסה ביטוחית מכיוון שנטלת טיפול שלא לפי הוראות משרד הבריאות.

ובהמשך לאותו נושא, מדוע אינך מטופל בטיפול משולב? השילוב של טמסולוסין עם אבודרט (ישנו כדור משולב הנקרא דואודרט) הינו טיפול יעיל יותר מטמסולוסין לבד. במידה וכדור טמסולוסין אחד אינו מספיק לך ייתכן ודואודרט ייתן לך תוצאות טובות. כדור זה כן מאושר ע"י משרד הבריאות כך שגם אינך נוטל סיכון מיותר בזה שאתה נוטל מינון לא מאושר.
צוות האתר
23/06/2017

ערמונית מוגדלת

מדוע אי אפשר להכניס סטנט לצינורית השתן באמצעות לנתר ולהקל על התסמינים

אלי שלום,

ישנם תומכנים (סטנטים) אשר מותאמים להחדרה לשופכה כטיפול בהגדלת ערמונית שפירה במקום ניתוח. תומכנים אלו לא זוכים לפופולאריות רבה עקב יעילות פחותה יחסית לניתוח כריתת ערמונית, צורך בהחלפה מידי תקופה (בחלק מהתומכנים) ותופעות לוואי וסיבוכים אפשריים. כמו כן, ניתוח כריתת ערמונית הוא ניתוח פשוט ובעל סיכויי סיבוכים נמוך כך שמהווה אפשרות עדיפה על תומכנים ברוב המקרים. עם זאת, מוטפלים מבוגרים וחולים, הסובלים מסיכון גבוה להרדמה, יכולים להנות מפתרון זה.
צוות האתר
22/06/2017

סוג ניתוח

הייתי מעוניין לברר לגבי ניתוח בשיטת holep, האם היא מתאימה לכל בעיה בערמונית

גדעון שלום,

ניתוח HoLEP הינו ניתוח המיועד לגברים עם הפרעה משמעותית במתן שתן עקב הגדלת ערמונית שפירה. השימוש בניתוח זה מיועד לרוב לגברים עם ערמונית גדולה אשר אינה מתאימה לכריתה דרך השופכה (TURP או ״אידוי ערמונית״).
צוות האתר
11/06/2017

PSA

בעלי עבר ניתוח להסרת ערמונית הרובוט ..אחרי חודש לשבוע מהניתוח הpsa הוא 0.02….. מה זה אומר??

שלום רב,

מומלץ לבצע את בדיקת ה PSA הראשונה אחרי כריתת ערמונית לפחות 6 שבועות לאחר הניתוח. ממליץ חזרה על הבדיקה לפחות 6 שבועות לאחר הניתוח בכדי לוודא שרמת ה PSA יורדת ל 0.
צוות האתר
11/06/2017

גמילה מקטטר

שלום רב
אבי היה מורדם ומונשם בטיפול נמרץ 5 ימים , אחרי 11 יום שהתאושש עבר לפנימית לשבוע ושם שכחו לתת לו את כדור הדואודט שהוא לוקח באופן קבוע בבית ( נכון לעכשיו הוא 26 יום עם קטטר)… הוא שוחרר מבית החולים עם קטטר, ואמרו לו להיגמל מהקטטר בקהילה עם חזרת לקיחת הדואודרט… אבי לוקח שוב את כדור הדואודרט יום יום מתאריך 3.6.2017 , כבר 9 ימים רצוף … מתי מוומלץ להוריד לו את הקטטר?

אורלי שלום,

ניתן לנסות לגמול את אביך מהקטטר. חזר ליטול את הטיפול למשך זמן מספק.
צוות האתר
08/06/2017

ערמונית 65 ס”מ

שלום רב בעלי בן 43 ובבדיקת U.S ערמונית נאמר לו כי הערמונית מוגדלת 65 ס”מ.
אני רוצה לציין שהוא אינו סובל מאיזה מהתסמינים שנרשמו במאמר והוא נשלח לבדיקה הנ”ל כי התלונן על אי נעימות באיזור פנים פי הטבעת.
השאלה האם יש לזה קשר לעובדה כי הערמונית מוגדלת? איזה רופא יש לראות להמשך טיפול אם בכלל יש צורך

קרן שלום,

ראשית, לא סביר שנפח הערמונית של גבר בן 43 הוא 65 סמ״ק. ייתכן ומדובר בטעות בהדפסה או במדידה. ממליץ בדיקת אורולוג.
צוות האתר
07/06/2017

קדקס ודואדרט

הרופא רשם דואדרט. האם להפסיק לקחת את הקדקס במקביל?

דני שלום,

כן. יש צורך בהפסקת קאדקס יחד עם התחלת טיפול עם דואודרט. במידה ואתה מטופל בקאדקס ליתר לחץ דם עלייך להיוועץ ברופא המשפחה טרם ההפסקה בכדי לקבל את המלצתו לשינוי הטיפול התרופתי בלחץ הדם.
צוות האתר
01/06/2017

דליפת שתן לאחר ניתוח ערמונית

לפני כחודשיים עברתי ניתוח ערמונית גדולה בלייזר ירוק. מאז אני סובל מדליפת שתן קשה במשך היום המלווה לעיתים בכאבים / דקירות . האם התופעה סבירה ? מהם הדרכים לפתרון הבעיה המציקה ?

ישראל שלום,

בריחות שתן אחרי ניתוח כריתת ערמונית נגרמות לרוב עקב שינויים כרוניים בשלפוחית אשר נגרמו עקב החסימה ארוכת השנים ממנה סבלת טרם הניתוח. מצב זה לרוב משתפר עם הזמן. ישנן תרופות שונות היכולות להקל על התסמינים עד שיחלפו. ממליץ שתתייעץ עם המנתח שלך לגבי טיפול תרופתי.
צוות האתר
28/05/2017

אצירת שתן שלאחר ניתוח של הגלדה שפירה של הערמונית בשטת הTURP

מהן הדרכים לתיקון המצב כדי להיגמל מהקטטר?
תודה
חיים

חיים שלום,

לרוב אצירת שתן אחרי ניתוח כריתת ערמונית פשוטה היא מצב חולף. ישנה חשיבות לזהות מצבי ברי טיפול, כגון זיהום המצריך טיפול אנטיביוטי. במידה ולא נמצא זיהום ניתן לנסות הוצאת קטטר שוב כעבור מספר ימים ולרוב הוצאה זו תהיה מוצלחת.

עם זאת, לעיתים המטופל סובל משלפוחית אשר איבדה את יכולת הכיווץ שלה ולכן, למרות ניתוח ערמונית טוב, המטופל אינו מצליח להתרוקן. במצבים בהם חושדים במצב זה מקובל לברר עם בדיקה אורודינמית.
צוות האתר
23/05/2017

טיפול טרופתי בערמונית מוגדלת

איזה תרופות משולבות בגלולה אחת ישנם בשוק? אני חבר קופ”ח כללית.

בני שלום,

דואודרט (DUODART) היא תרופה משולבת של חוסם אלפא (טמסולוסין או בשמות המסחריים אומניק/טמסולין) ומעכב 5 אלפא רדוקטאז (דוטסטרייד או בשמו המסחרי אבודרט). שילוב זה הוכח כטיפול התרופתי היעיל ביותר להגדלת ערמונית. כמובן שניתן לשלב חוסמי אלפא אחרים עם אבודרט ולקבל תגובה קלינית דומה, אך אז מדובר בצורך בנטילת שתי תרופות נפרדות ולא כמוסה אחת המכילה את שני התכשירים.
צוות האתר
14/05/2017

הליכה מתונה לאחר ניתוח turp

שלום
כמה זמן לאחר הניתוח אפשר להתחיל הליכה מתונה של 45 דקות או יותר ?
תודה

חי שלום,

כבר למחרת הניתוח מותר, ואף מומלץ להתחיל להתהלך. הליכה מתונה של 45 דקות היא בהחלט מאמץ סביר. מאמצים משמעותיים יותר, כדוגמת הרמת משא כבד, פעילות גופנית מאומצת וכיוב׳ מומלץ לדחות לשלושה שבועות לאחר הניתוח וזאת בכדי לצמצם את האפשרות של דימום בשתן היכול להגרם ע״י מאמץ גופני מוגזם.
צוות האתר
12/05/2017

זרם שתן מאד דליל

אני סובל מערמונית מוגדלת שפירה ועומד בפני ניתוח סגור השאלה: בגלל המצב של עצירת שצן האם אוכל להשתמש בימים הקרובים לפני הניתוח בפוסיד?

חיים שלום,

ראשית, ציינת שאתה סובל מאצירת שתן אך לא ציינת האם אתה עם קטטר. אני יוצא מנקודת הנחה שאתה עם קטטר ולכן אין כל בעייה בשימוש במשתן. חשוב לזכור כי לרוב טיפול תרופתי במשתנים ניתן לבעיות רפואיות משמעותיות ולכן חשוב לא להפסיק טיפול זה. עם זאת, אני ממליץ שתתייעץ עם המנתח שלך ועם הרופא המטפל שלך (רופא המשפחה) לגבי הטיפול בפוסיד סביב הניתוח.
בהצלחה בניתוח.
צוות האתר
10/05/2017

זרימה חלשה של שתי ודליפה

איך מטפלים בזרימת שתן חלשה, ובריחת שתן

שמוליק שלום,

יש צורך לברר מדוע יש זרם שתן חלש ובריחת שתן והטיפול הוא בגורם. במידה ומדובר בהגדלת ערמונית ישנן אפשרויות טיפול תרופתי ואפשרויות ניתוחיות. במידה ומדובר בתפקוד לקוי של השלפוחית לרוב מטפלים בתרופות אך ישנו לעיתים צורך בטיפולים נוספים.

ממליץ בדיקת אורולוג לקביעת הגורם לתסמינים ובהתאם קביעת הטיפול.

אשמח לבדוק אותך במרפאתנו וללוות אותך במהלך הבירור והטיפול.
צוות האתר
08/05/2017

ערמוניתמוגדלת

אני בן 63 ביצעתי אולטרה כללי לבטן וגודל הערמונית 46 סמ”ק האם זה נורמלי? אין שום בעיה אם מתן שתן

דובי שלום,

לגודל הערמונית אין משמעות במידה ואין לך שום תסמינים הקשורים לערמונית (זרם שתן מוחלש, קושי בהתרוקנות, מתן שתן במהלך הלילה וכד׳).
צוות האתר
01/05/2017

3 טסלה אם אר איי

שלום רב
האם קיים בארץ מכשיר 3 טסלה אם אר איי ? ואם כן איפה .
תודה רבה

מודי שלום,

ישנם בישראל מכשירי MRI הן בעוצמה של 1.5T ושל 3T. מומלץ להתקשר למכון בו אתה מתוכנן לביצוע הבדיקה ולברר באיזה מכשיר הם משתמשים, במידה והופנית באופן ספציפי לבדיקה במכשיר בעוצמה 3T.
צוות האתר
22/04/2017

צריבה בין השתנות

בן 47 לאחר ריצה של 15 ק״מ לפניה לא ובמהלכה לא שתיתי היה לי פעם אחת שתן דמי שנעלם. מאז כבר יותר מחודש אני סובל מצריבה וכאב בפין ברמות משתנות. יש ומים טובים יותר בהם זה כמעט לא מורגש וימים אחרים בם זה מחריף בעיקר לקראת שעות הערב.
הצריבהכאב עמום היא דווקא בין ההשתנות ולא במהלך ההשתנה עצמה. מעין גרוי להשתין למרות שאין מה. יש לציין שיש לי שלפוחית קטנה מאז ומתמיד ואני משתין יותר תכופות מאנשים רגילים. (כל שעתיים בערך)
לאבי היה סרטן הערמונית.
האם ייתכן שההתחלה של התסמינים דווקא אחרי פעילות מאומצת מעידה על משהו אחר? חבלה מסוג כלשהו?
חיידקים לא הופיעו בבדיקת שתן שבועיים לאחר המקרה אלה ערך של 10 כדוריות דם אדומות (אריתרוציטים) ו20 פרוטאין u strip .
תודה.

עומרי שלום,

כל מקרה של שתן דמי מחייב בירור מקיף של דרכי השתן. אשמח לפגוש אותך במרפאתנו וללוות אותך בביצוע הבירור.
צוות האתר
16/04/2017

תופעות לוואי בנטילת קסטראל 10 מ”ג

שלום ד”ר
לפני כשבועיים התחלתי לקחת קסטראל 10 מ”ג. אני חש הטבה בעת מתן השתן. בימים האחרונים אני חש תשישות רבה בעיקר בשעות הבוקר. המהלך היום הרגשתי משתפרת. האם להמשיך עם התרופה ? אם כן מה משך הזמן הסביר להעלמות התופעה ?

תודה על התיחסותך לשאלתי

יאיר שלום,

לתרופה קסטראל תופעת לוואי אפשרית של הורדת לחץ דם. ירידה בלחץ הדם יכולה לגרום לתשישות אותה אתה מתאר. במידה והתסמינים נמשכים ולא חולפים ממליץ שתשוב אל האורולוג שלך לניסיון החלפה של התרופה.
צוות האתר
26/03/2017

הקטנת ערמונית על ידי צינתור

לאחר זיהום בדרכי השתן התגלה אצלי ערמונית מוגדלת יש לציין שאני סובל מED וDE כבר כמה שנים וטיפול באומניק שיפר מאד את ED אבל לא את הDE ראיתי שבאסף הרופא מטפלים בשיטת נצינתור האם זה ממולץ האם עושים את זה בעוד מקומות אני מבין שאני לא יכול לקחת את התרופות
שמכווצות בגלל התופעות לוואי של בעיות בתפקוד שכבר אני סובל מהם והשאלה האחרונה האם יש קשר בין הערמונית לבעיות בתפקוד תודה צבי ניזכרתי בשאלה נוספת האם תרופות מסוג חוסמי ארומוטז לא יכולות לעזור בזה

צבי שלום,

ישנן תרופות שונות לטיפול בהגדלת ערמונית והפרעות בזקפה. ישנם גם ניתוחים שונים המבוצעים לטיפול בהגדלת ערמונית. התרופה או הניתוח המתאימים למטופל מסויים נקבעים לפי מדדים שונים, חלקם לפי שיחה, חלקם לפי בדיקה גופנית וחלקם בבדיקות דם ודימות. ממליץ שתפנה אל אורולוג לפגישה ושיחה על אפשרויות הטיפול המתאימות לך.
צוות האתר
15/03/2017

תרופות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

באתר שלכם ( כתוב בצורה טובה ביותר…) אתם מציינים את שני סוגי התרופות לטיפול בתופעה האמורה – חוסמי קולטני אלפא וחוסמי אנזים 5-אלפא רדוקטאז.
כמו כן כתבתם שקימות תרופות המשלבות בכדור אחד את שתי הקבוצות. אני מבקש לדעת איזה משתי התרופות שברשותי – Duodart ו-Xastral XL עושה זאת.
אם אף אחת משתי אלה לא מכילה את שתי הקבוצות,איזה תרופות כן עושות זאת ?
תודה,

אלדד שלום,

התרופה DUODART מכילה בתוכה גם חוסם אלפא וגם מעכב 5 אלפא רדוקטאז.

התרופה XATRAL היא חוסם אלפא בלבד.
צוות האתר
20/02/2017

הרבה טיפות אחרי מתן שתן

אני בן 25 וחצי וכבר איזה כמה חודשים אחרי שאני משתין נשאר לי הרבה טיפות, גם אם אני מסיים ומחכה להוציא עוד חצי דקה להתרוקן עד הסוף,עדיין יוצא לי עוד כמה טיפות בתחתונים.בנוסף גם קצת שורף לקראת סוף הטלת השתן.ולפעמים קורה שקשה להתאפק. יש לי פסוריאזיס ודלקת פרקים פסוריאטית לוקח מטרוקסקסט חומצה פולית וסלזופירין. הבעייה התחילה בערך מאז שאני לוקח סלזופירין למרות שהרופאים קראו על זה ואומרים שזה לא קשור. עשיתי אולטרסאונד ובדיקת זרם שתן ויצא תקין.

שמוליק שלום,

ממליץ שתבדק ע"י אורולוג. בהכוונת האורולוג ניתן לשלוח בדיקות שתן לשלילת דלקת/זיהום ולבצע בדיקות נוספות במידת הצורך.
צוות האתר
15/02/2017

תופעות לוואי בטיפול תרופתי דואודרט

בן 58, ערמונית 50 סמ”ק, psa 2.3. תסמינים : שתן תכוף ביום עם עצירה בהתחלה.
בביקור רופא הוחלט על טיפול תרופתי ב דואודרט.
1. האם הטיפול תרופתי לא מוקדם מדי ואין טיפול קל מזה?
2. האם הירידה הצפויה בפוריות בעקבות התרופה היא הפיכה (זמנית בתקופת טיפול ומעט אחריה) ?
3. לפי המרשם החומר דוטאסטריד שבתרופה מעלה סיכוי לסרטן בבלוטה לבעלי סיכון מוגבר לסרטן זה,
האם יש דרך לדעת אם אני בעל סיכון מוגבר לחלות בסרטן זה למעט גנטיקה והיסטוריה רפואית נקיים אצלי?

שלום רב,

לשם קביעה האם יש צורך בטיפול תרופתי יש לבצע הערכה מלאה של התסמינים. הנתונים שנשלחו בשאלה אינם מספקים להערכה זו אך אני יוצא מנקודת הנחה כי האורולוג שרשם את הטיפול ביצע הערכה זו. במקרים הזקוקים לטיפול תרופתי עם ערמונית מעל 30-40 גר׳ ו/או PSA מעל 1.5 נג/מל ההמלצה היא טיפול בתרופה דואודרט, כך שהבחירה בתרופה היא בחירה נכונה.

תופעות הלוואי של טיפול זה הן לרוב הפיכות אך תוארו מקרים של תופעות לוואי בלתי הפיכות.

התרופה מורידה את הסיכוי לחלות בסרטן ערמונית ב 23% אך אלו שיחלו בסרטן ערמונית הם בסיכון מעט מוגבר לסרטן ערמונית בסיכון גבוה. סיכון זה יחסית קטן, אך כל מטופל צריך לשקול את היתרונות של הטיפול או מול החסרונות האפשריים ולהחליט האם ליטול את הטיפול. חשוב לציין כי אין טיפול תרופתי אחר להגדלת ערמונית אשר הינו יעיל באותה מידה כמו טיפול זה.
צוות האתר
07/02/2017

סימני דם בזרע וקיום יחסי מין

הבחנתי בסימני דם בזרע (הזרע בצבע חום בהיר).
מבקש לדעת אם יחסי מין מותרים במצב כזה ואם זה יכול לסכן את בת הזוג במידה זו או אחרת

בכבוד רב ובתודה מראש
משה ל.

משה שלום,

דם בזרע הינו מצב שפיר אשר אינו מסוכן (לך או לבת זוגך) ואינו מצריך כל בירור.
צוות האתר
05/02/2017

יציאות תכופות האם קשור לערמונית מוגדלת

שלום רב, בן 65, האם יש קשר ליציאות תכופות לערמונית מוגדלת כ-100 סמ”ק?
שוקל הסרת ערמונית, מה ההבדל בין כריתה רדיקלית לבין הקטנתה?

דני שלום,

לרוב אין קשר בין ערמונית מוגדלת לתכיפות יציאות.

ניתוח כריתה רדיקלית של הערמונית זה ניתוח השמור למקרי סרטן ערמונית.

ניתוח כריתה פשוטה (או הקטנה של הערמונית) הוא ניתוח קטן יותר, עם החלמה מהירה יותר וסיכון נמוך לסיבוכים והשלכות ארוכות טווח. ניתוח זה מיועד לגברים עם הפרעות השתנה עקב הגדלה שפירה של הערמונית.
צוות האתר
28/01/2017

גודל הערמונית

בבדיקת אולטרא סאונד התגלה שגודל הערמונית הוא 44 םמק מה זה אומר. ויש סימני דם בניגוב אחרי יציאות אני בן 80 ולא יודיע מה כדאי לי לעשות

עובדיה שלום,

גודל הערמונית עצמו חסר משמעות. התסמינים מהם סובל המטופל הם אלו המכתיבים האם יש יש צורך בטיפול או לא.

דם בניגוב אחרי יציאות מצריך בדיקה ע"י כירורג או גסטרואנטרולוג ולא אורולוג. ממליץ שתבדק ע"י כירורג או גסטרואנטרולוג בהקדם.
צוות האתר
28/01/2017

דימום כתוצאה מפרוסטטה

מה ניתן לעשות כשמתחיל דימום כתוצאה מפרוסאץטטה מוגדלת, והאם זה מסוכן?

רמי שלום,

דימום בשתן מצריך בירור הכולל מספר בדיקות.רק לאחר בירור מלא ניתן להסיק כי הדימום מהערמונית. במידה ועדיין לא עברת בירור מלא של דימום בשתן עליך לעשות כן. אשמח לפגוש אותך במרפאתנו, לסייע וללוות אותך בבירור במידה ותהיה מעוניין.
צוות האתר
25/01/2017

בדיקת אם א ריי ערמונית

שלום
רציתי בבקשה לדעת האם הבדיקה היא פולשנית ואחכ אם א ריי ??
תודה

מיכאל שלום,

בדיקת אם אר איי ערמונית מבוצעת בטכניקות שונות ומידת החודרניות תלויה בסוג מכשיר האם אר איי. עוצמת מכשיר האם אר איי נקבעת לפי עוצמת המגנט שמפעיל אותו. מרבית מכשירי האם אר איי כיום הם בעלי מגנט 1.5T או 3T. מכשירי אם אר איי עם מגנט 1.5T אינם מספיק חזקים לקבלת תמונה טובה ללא מרכיב חודרני ולכן במכשירים אלו יש צורך בהחדרת סליל דרך פי הטבעת בכדי שיהיה קרוב לערמונית וישפר את איכות התמונה. לעומת זאת, מרבית מכשירי האם אר איי עם מגנט בעוצמה של 3T מפיקים תמונה מספיק מדוייקת גם ללא החדרת סליל ולכן במכשירים אלו הבדיקה אינה חודרנית כלל.

 
צוות האתר
23/01/2017

ערמונית

שלום. אבי אובחן לפני שנתים כבעל ערמונית מוגדלת. לאחר ניתוח שעבר להסרת אונות הערמונית, ולאור אי שיפור במצבו ואי יכולת לתת שתן החלו לטפל בהרחבות. ציטוסקופיה שעבר גילתה שלא היתה כל סיבה להרחבות והבעיה היא ערמונית חוסמת. אנו חסרי אונים-אבי מדי לילה מגיע לחדר מיון בשל עצירת שתו ואנו לא מקבלים שום פתרון מבעלי המקצוע. מה הית ממליץ לנו לעשות? האם ניתוח ערמונית נוסף בתקווה שהפעם יועיל? אבחנה מחודשת? אנא תשובתך הדחופה. תודה

סימה שלום,

קשה לקבוע מה הבירור או הטיפול לו זקוק אביך ללא בדיקתו ומעבר על הבדיקות שביצע.

אשמח להפגש עם אביך במרפאתנו, לבדוק אותו ולייעץ לגבי המשך הבירור והטיפול.
צוות האתר
19/01/2017

צבע שתן כהה

ד”ר שלום,
אני בן 42. לאחרונה שמתי לב שלאחר קיום יחסי מין צבע השתן שלי הופך להיות כהה יותר בימים הראשונים וכן בזרימה יותר חלשה. האם דבר יכול להצביע להצביע על דם בערמונית ? איזה בדיקות צריך לבצע ?
תודה מראש,
אלון

אלון שלום,

במידה ואכן אתה סובל מדם בשתן יש צורך בבירור הכולל מספר בדיקות אותן ניתן לבצע עם אורולוג, אך תחילה יש להוכיח כי אכן אתה סובל מדם בשתן. לשם כך יש צורך בשליחת דגימת שתן למיקרוסקופיה. לרוב דגימות שתן נשלחות ל"שתן כללית" אשר מבוצע בצורה לא מספקת לאבחן דם בשתן ולכן יש צורך שההפניה תדגיש את הבקשה לבצע מיקרוסקופיה.

לעומת זאת, במידה ויש דם ברזע אך אין דם בשתן אין כל צורך בבירור או טיפול. דם בזרע אינו סימן מסוכן ואינו מצריך בירור.
צוות האתר
עמוד 1 מתוך 512345

שאלות נוספות בנושא: הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים