תרופה לטיפול בבעיית ערמונית מוגדלת מורידה את קצב התפתחות סרטן הערמונית

מחקר גדול שנערך בשנת 2012 מציג קשר ישיר בין שימוש בתרופה אבודרט לטיפול בבעיית ערמונית מוגדלת לבין האטה בהתקדמות סרטן הערמונית בשלבים ראשוניים. תוצאות המחקר מעודדות מאוד ונראה כי בעקבותו יופחת הצורך בטיפולים כימותרפיים וקרינתיים בקרב חלק מן הגברים הסובלים ממחלת סרטן הערמונית.

סרטן הערמונית נחשב לאחד מסוגי הסרטן היותר “ידידותיים”, שכן הוא מתפתח ומתפשט באיטיות רבה. לכן, גברים רבים מעדיפים שלא לקבל טיפול מיד עם גילוי סרטן הערמונית, אלה לחכות ולעקוב אחר התפתחות המחלה.מסתמן כי דחיית הטיפול במחלת סרטן הערמונית הופכת להיות שכיחה יותר ויותר במהלך השנים. ובכל זאת, רוב החולים מרגישים תחושת פחד עזה עקב חוסר המעש ואי הוודאות. אם כך, המחקר מציג כי שימוש באבודרט יכול לעזור לגברים אלו לחיות בשלום עם ההחלטה לדחיית הטיפול.

אבודרט הינה תרופה המשתייכת לקבוצת תרופות המפריעות להשפעת ההורמונים הזכריים בערמונית. במחקר, שנפרש על פני 3 שנים, מצאו כי סרטן הערמונית התפתח לאט משמעותית בקרב אלו שטופלו עם התרופה אבודרט לעומת אלו שטופלו באמצעות פלצבו.

אבודרט נמצאה כמפחיתה משמעותית את תופעות הלוואי של ניתוח ערמונית והקרנות רדיואקטיביות. אולם, גם היא בעצמה מנחילה תופעות לוואי, כמו הגדלה של החזה הגברי ובעיות בתפקוד המיני.

למרות התוצאות הטובות של הטיפול בתרופה, הרבה מומחים אונקולוגיים דווקא חוששים מהשימוש באבודרט. ה-FDA האמריקני הוציא לאחרונה אזהרה שאומרת כי גברים הצורכים תרופות לטיפול בבעיית ערמונית מוגדלת נמצאים בסיכון גבוה מאוד להתפתחות סרטן הערמונית.

המומחים מוסיפים וטוענים כי אין להסתמך על תוצאות המחקר בלבד ויש לתת את הדעת לכל מקרה לגופו. הסברה היא שהרופאים האורולוגים יזנחו את הטיפול בתרופה זו ויעברו לכיוון טיפולים פולשניים או לא רפואיים כדוגמאת חום תרמי על מנת להקל על הסימפטומים של בעיות הערמונית.