סרטן הערמונית בקרב הקהילה הגאה

לפי מחקרים שונים שבוצעו בקרב המחלימים מסרטן הערמונית, נמצא כי גברים גאים מתמודדים עם יותר קשיים רגשיים, מיניים ופיזיים לעומת גברים סטרייטים אחרים. ניתן לראות לדוגמא, כי לגברים גאים רבים יש נטייה להיות מעורבים במערכות יחסים פוליגמיות, זאת לעומת גברים סטרייטים שדווקא הם בעלי נטייה לזוגיות מונוגמית. כך קורה שבזמן אבחון סרטן הערמונית והטיפול בו, לרוב לאותם גברים יהיה בן זוג חדש, מה שכמובן מעלה קשיים מיניים, פיזיים ופסיכולוגיים בקרב החולים.

בנוסף, השקפת העולם המינית של הומוסקסואלים יכולה ליצור חששות רבים אודות תופעות הלוואי של הטיפולים בסרטן הערמונית ומאוחר יותר יכולה להשפיע על אופן הטיפול והחלמה מהמחלה. למשל, לרוב, גברים גאים המקיימים יחסי מין אנליים, יהיו יותר מוטרדים מהשפעת הטיפול הקרינתי על פעולות המעי שלהם ועל סף הרגישות שלהם בפי הטבעת, בעוד שגברים סטרייטים יוטרדו דווקא מבעיות הזקפה שיכולות להיווצר.

השפעת הנטיה המינית על הטיפול בסרטן הערמונית

מרכזי טיפול רבים המתמחים בטיפול סרטן הפרוסטטה, דואגים לשאול את מטופליהם לגבי הנטיות המיניות שלהם. כך, הם יכולים להתאים את שיטות הטיפול למטופל האינדיבדואלי ולחסוך זמן יקר. אמנם, גברים רבים לא מוכנים לשתף את רופאיהם בנטייתם המינית, אולי מביישנות או אולי מפחד מאפליה, וכך לרוב, החולה לא נחשף לכל המידע הרלוונטי לגבי אופן הטיפול במחלתו וההחלטה על קבלת טיפול הולם מתעכבת ואף מתקבלת באופן שגוי.

יחסי מטפל – מטופל

בנוסף, קיים העניין של התמיכה שמקבל המטופל מהרופא המטפל. רופאים רבים, נוטים למקד את הטיפול ביכולת של הגבר לקיים יחסי מין עם אשה. לרופאים, ידע כמעט אפסי אודות הדינמיקה בין זוג גברים ולכן מטופלים הומוסקסואלים יכולים להרגיש תחושת קיפוח קלה לאחר סיום הטיפול בסרטן הערמונית שלהם בעקבות ההשלכות שנגרמו להם בפן הגופני.

אם כן, חשוב שהחולה יפתח את כל הקלפים בעת מפגש עם הרופא המטפל בבעיית סרטן הערמונית שלו. עליו להיות כן ואמיתי על מנת להמנע מתופעות לוואי ואף סיבוכים בעקבות הטיפול במחלה, שיכולים להפריע לו בהמשך החיים, לאחר כל תהליך ההחלמה.